Reklama

Aspekty

Zielona Góra czyta Pismo Święte

Trwa akcja Biblia 24/7. W zielonogórskiej parafii pw. św. Franciszka Pismo Święte czytali dzisiaj bp Paweł Socha i były proboszcz tej parafii o. Stanisław Glista.

[ TEMATY ]

Biblia 24/7

Karolina Krasowska

Pismo Święte czytał dzisiaj bp Paweł Socha

Pismo Święte czytał dzisiaj bp Paweł Socha

Druga edycja wydarzenia Biblia 24/7 rozpoczęła się 29 maja uroczystą Mszą św., po której prowincjał franciszkanów o. Marian Gołąb OFMConv jako pierwszy zaczął czytać Pismo Święte. W akcję włączyło się 15 zielonogórskich parafii, a żywe słowo Boga przez dzień i noc będzie czytało 150 lektorów. Akcja zakończy się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. 4 czerwca biskup Tadeusz Lityński zakończy czytanie i zamknie Biblię. Organizatorem akcji jest zielonogórska Fraternia Franciszkańska "Effatha".

2022-05-31 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto ma uszy do słuchania – niechaj słucha

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 21/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Biblia 24/7

Archiwum Sławka Baszki

Sławek Baszko należy do Fraterni Franciszkańskiej „Effatha”, działającej przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze. Fraternia jest inicjatorem akcji Biblia 24/7.

Sławek Baszko należy do Fraterni Franciszkańskiej „Effatha”, działającej przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze. Fraternia jest inicjatorem akcji Biblia 24/7.

Biblia wskazuje nam drogi, którymi powinniśmy iść, aby spotkać Boga. Abyśmy poznali Jego, a przez to poznali siebie, a w konsekwencji abyśmy byli szczęśliwi – mówi Sławek Baszko z zielonogórskiej Fraterni Franciszkańskiej „Effatha”.

Kamil Krasowski: Przed nami 2. edycja akcji Biblia 24/7. Przypomnij, co to za wydarzenie i z jakim odzewem spotkała się pierwsza edycja?

Sławek Baszko: Biblia 24/7 to wydarzenie, podczas którego przeczytamy całe Pismo Święte od początku do końca. Będziemy czytali dzień i noc, zmieniając lektorów co pół godziny. Planujemy jedynie dwie przerwy w trakcie dnia na Eucharystie. Całość będzie transmitowana na żywo na Facebooku i Youtube. Cały tydzień – bo tyle potrzeba, aby przeczytać całość – został podzielony przez nas na 252 półgodzinne części, gdyż tyle czasu zajęło nam rok temu przeczytanie V wydania Biblii Tysiąclecia. W roku ubiegłym udział w wydarzeniu wzięło 100 lektorów, w tym 2 biskupów i prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb OFMConv. Jeszcze w trakcie poprzedniej edycji otrzymaliśmy wiele głosów mówiących o potrzebie kontynuowania tej inicjatywy. Pozytywnym zaskoczeniem dla nas były sytuacje, w których katecheci na lekcjach religii włączali transmisje live uczniom. Wiele osób w pracy miało włączoną transmisję i towarzyszyli nam wykonując swoje obowiązki zawodowe. Mówili nam później, że ten tydzień był dla nich inny niż zwykle, gdy w tle zazwyczaj słychać muzykę, radio czy podcasty. Do tego dochodzą pełne przejęcia relacje lektorów, których dotykało słowo Boże.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2022-09-25 07:01

[ TEMATY ]

uchodźcy

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Troska o uchodźców ma teologiczne uzasadnienie. To Pan Jezus powiedział: "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - powiedział PAP konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, werbista o. Jacek Gniadek.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".

CZYTAJ DALEJ

Watykan: dziękczynienie za św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej

2022-09-25 12:24

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Msza św. z piękną oprawą liturgiczną, sprawowana pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza przy ołtarzu katedry św. Piotra była kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 40-lecia działalności Fundacji Jana Pawła II. Było to najbardziej uroczyste od czasu kanonizacji dziękczynienie za pontyfikat i dzieło papieża Polaka, odprawione z udziałem wiernych w Bazylice Watykańskiej.

W Eucharystii, sprawowanej, co zdarza się niezwykle rzadko, w języku polskim przy jednym dwóch głównych ołtarzy Bazyliki Watykańskiej, wzięli udział członkowie i przyjaciele Fundacji Św. Jana Pawła II, a także Polacy i pielgrzymi przebywający w Rzymie. Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a koncelebrowali ją m.in. kard. Stanisław Ryłko, abp Jan Romeo Pawłowski, abp Marek Jędraszewski, abp Józef Staniewski z Mińska na Białorusi, ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Rady Administracyjnej Fundacji JP2 i rektor Kościoła św. Stanisława BM w Rzymie oraz ks. Andrzej Dobrzyński dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Adam Kwiatkowski, towarzyszący obchodom jubileuszu Fundacji Jana Pawła II. O oprawę muzyczną zadbał Chór Papieski im. Jana Pawła II, dzięki któremu w Bazylice Św. Piotra, podczas jednej z głównych niedzielnych celebracji, można było usłyszeć piękne pieśni liturgiczne w języku polskim, co również należy do rzadkości i co spotkało się ze wzruszeniem ze strony wiernych z różnych krajów, obecnych w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję