Reklama

Wiara

2 czerwca

#LudzkieSerceBoga: Otwarta rana Jezusowego boku czeka w twoim domu

Otwarta Biblia jest jak otwarty bok Pana, w głębi którego kryje się Jego zranione Serce. A skoro tak, to może warto dziś otworzyć swoją domową Biblię? Zwłaszcza, jeśli od jakiegoś czasu miała pecha leżeć „odłogiem”?

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Serce Jezusa, włócznią przebite… Historia kultu Serca Jezusowego sięga co najmniej drugiej połowy XIII wieku. Jego początków należy szukać w nabożeństwie do Rany boku Chrystusowego. Już pierwsze pokolenia dominikanów w piątek po oktawie uroczystości Bożego Ciała odmawiały oficjum o Ranie boku Jezusa. Warto zwrócić uwagę, że dobrze ponad trzysta lat później Jezus poleci św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690), by właśnie tego dnia obchodzone było święto Jego Serca.

Niemal równolegle z rozwojem liturgicznego kultu Rany boku Chrystusa, szło doświadczenie średniowiecznych mistyków. Pan ukazywał swoje serce, mówił o nim, a nawet zapraszał do Jego wnętrza między innymi św. Mechtyldę (1241-1298) i jej młodszą siostrę św. Gertrudę (1250-1303), oraz św. Małgorzatę z Kortony (1252-1297), a ze św. Katarzyną ze Sieny (1347-1380) dokonać miał wręcz mistycznej „wymiany” serc. Choć nabożeństwo do Jezusowego Serca musiało poczekać na swój rozkwit i upowszechnienie do czasów św. Jana Eudesa (1601-1680) i wspomnianej już św. Małgorzaty Marii Alacoque, to jednak swoje początki ma właśnie w skupionej na Ranie Jezusowego boku pobożności średniowiecznej. Ta zaś, co nietrudno dostrzec, inspirację czerpała wprost z Pisma Świętego. Ewangelista Jan opisuje przebicie Jezusowego boku włócznią, dokonane celem potwierdzenia zgonu Skazańca: „jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda” (J 19,34). Wyciek krwi i osocza nagromadzonych uprzednio w tzw. worku osierdziowym, który rozerwała włócznia, Ewangelista komentuje następująco: „Stało się to, aby się wypełniło Pismo: Kość jego nie będzie złamana. I znowu na innym miejscu mówi Pismo: Będą patrzeć na Tego, którego przebili” (J 19,36-37).

Przyglądając się genezie nabożeństwa do Serca Jezusowego, zostajemy więc dwukrotnie odesłani do Biblii – najpierw do ewangelicznego opisu wydarzeń towarzyszących śmierci Pana, a potem niejako dalej w głąb Pisma – do starotestamentalnych proroctw, które św. Jan podpowiada nam jako klucz niezbędny do zrozumienia tego, co wydarzyło się na Golgocie. Zagłębiając się w Ranę boku Jezusa w poszukiwaniu Jego Serca, będziemy zagłębiać się więc jednocześnie w Słowo Boże. Odkryjemy w ten sposób, że mocno osadzony w nurcie tradycji wiary kult Najświętszego Serca, ma równie solidne podstawy biblijne.

Podziel się cytatem

Reklama

By nie poprzestać jednak tylko na historii duchowości, spróbujmy zastanowić się, co nam to wszystko mówi o nas samych? Jaką obietnicę, czy też podpowiedź kryje w sobie dzisiejsze wezwanie: Serce Jezusa, włócznią przebite…? Ona dotyczy naszych ran – fizycznych, psychicznych, duchowych. Jeśli chcemy je zrozumieć, pojąć ich sens, odnaleźć w ich głębokościach serce bijące w rytmie zmartwychwstania, to potrzebujemy Słowa, które wyjaśni nam nasze rany. I jeśli chcemy być coraz bliżej Jezusowego Serca, to trzeba nam coraz głębiej zapuszczać się w Słowo Boże. Otwarta Biblia jest jak otwarty bok Pana, w głębi którego kryje się Jego zranione Serce. A skoro tak, to może warto dziś otworzyć swoją domową Biblię? Zwłaszcza, jeśli od jakiegoś czasu miała pecha leżeć „odłogiem”?

Reklama

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.


Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-ludzkieserceboga-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/banerludzkieserceboga-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2023-06-01 21:00

Ocena: +62 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Wszyscy obdarowani, czyli antidotum na pokusy

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali… Wezwanie to inspirowane jest wprost wersetem Ewangelii według św. Jana: „Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali - łaskę po łasce (J 1,16).

Od ponad tysiąca lat podczas sederu paschalnego Żydzi śpiewają pieśń „Dayenu”. Tytułowe „dayenu”, będące jednocześnie refrenem pieśni, znaczy: „To byłoby dość” lub „To by nam wystarczyło”. Natomiast kolejne zwrotki opowiadają historię wyjścia z Egiptu i wysławiają kolejne dobrodziejstwa, jakich Izrael doświadczył od Boga:

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Modlitwa na każdy dzień nowenny

CZYTAJ DALEJ

Różaniec zawierzenia z księdzem Dolindo

2023-10-03 21:00

[ TEMATY ]

różaniec

Matka Boża

Maryja

o. Dolindo

Archiwum rodzinne o. Dolindo

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Życie ks. Dolindo było świadectwem wielkiego zaufania Bogu

Sługa Boży ks. Dolindo podkreślał zawsze, że najlepsza droga do Boga wiedzie przez Maryję. A do Niej przez Różaniec.

"Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i naziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkim Czy słyszycie to imię? Maryja! W niebie i na ziemi jest promieniem wieczności! Jest odbiciem pełnej czci Trójcy Świętej! Jest wielkimpromieniem, refleksem, jakiego nigdy przedtem nie widziano na tej ziemi. Maryja! Maryja! Maryja!" - pisał ks. Dolindo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję