Reklama

Wiara

3 czerwca

#LudzkieSerceBoga: Słowo potrzebuje ciała. Twojego ciała

Po co żyjesz? Po co istniejesz? Aby być głosem Słowa. Nieważne, ile masz lat i sił; jakie masz za sobą doświadczenia i błędy. Jesteś potrzebny Bogu. Nikt inny nie może cię zastąpić w wypowiedzeniu tego Słowa.

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Wczoraj odkrywaliśmy, że nabożeństwo do Serca Jezusa ma mocny biblijny fundament. Warto zagłębić się w Słowo Boże, by lepiej poznać to Serce. Co jednak ciekawe, Biblia bodajże tylko w jednym jedynym miejscu mówi dosłownie o Sercu Boga. W Księdze proroka Ozeasza padają słowa: „Jakże cię mogę porzucić, Efraimie, i jak opuścić ciebie, Izraelu? (…) Moje serce na to się wzdraga i rozpalają się moje wnętrzności. Nie chcę, aby wybuchnął płomień mego gniewu i Efraima już więcej nie zniszczę, albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem; pośrodku ciebie jestem Ja - Święty, i nie przychodzę, żeby zatracać” (Oz 11,7-8).

Jedno jedyne miejsce. Jedno jedyne słowo wprost o sercu Boga i o tym, co się w nim dzieje. Jeśli wpatrujemy się ze czcią w Jezusowe Serce, to może właśnie po to, by usłyszeć, jak ono każdym swoim uderzeniem wykrzykuje te właśnie słowa: Nie chcę! Nie potrafię ciebie opuścić! Nie umiem z ciebie zrezygnować! Pozwoliłem, by rozdarto mój bok i serce włócznią, żebyś to usłyszał i zobaczył! To wszystko po to! Taki jest sens mojej misji i mojej śmierci…

Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone… Bóg chciał mieć ludzkie serce, by jego dramatyczną śmiercią i pośmiertnym losem z całą mocą wypowiedzieć tę właśnie prawdę o swojej odwiecznej miłości do człowieka – do ciebie. Słowo Boże, Syn Boży odwiecznie współistnieje z Ojcem, zjednoczony z Nim w najgłębszej komunii miłości. Gdy stał się człowiekiem, w żaden sposób nie „poluzowało” to owego zjednoczenia. W swoim ziemskim życiu, od początku do końca Syn dzieli z Ojcem Jego pragnienia. Rodzi się jako człowiek, by odwieczne Słowo wyrażające wolę zbawienia człowieka stało się ciałem – rzeczywistością, której ludzie będą mogli doświadczyć całymi sobą. Jan Apostoł napisze: „To wam oznajmiamy, co było od początku, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce - bo życie objawiło się. Myśmy je widzieli, o nim świadczymy i głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione” (1J 1,1-2).

Reklama

W swojej adhortacji „o powołaniu do świętości w świecie współczesnym” papież Franciszek pisze: „Niech Bóg da, abyś umiał rozpoznać, jakie jest to słowo, to orędzie Jezusa, które Bóg chce powiedzieć światu poprzez twoje życie” (Gaudete et exsultate, 24). Daje w ten sposób jedną z najpiękniejszych definicji chrześcijańskiej świętości i powołania zarazem. W życiu chrześcijanina idzie o to, by odkryć, co Bóg chce przeze mnie powiedzieć światu, w którym żyję. Nie tylko i niekoniecznie słowami, ale całym moim istnieniem, całą moją (nie zawsze łatwą i prostą) historią. Idzie o to, by zjednoczyć się całą swoją istotą ze Słowem, które Pan chce przeze mnie wypowiedzieć w historii i starać się ze swej strony, by to Słowo jak najpełniej, jak najwyraźniej, jak najpiękniej przeze mnie wybrzmiało.

Jest takie Słowo Boga, które On chce objawić przez twoje niepowtarzalne życie; przez twoją jedyną w historii kosmosu osobowość, wrażliwość. Po co żyjesz? Po co istniejesz? Aby być głosem Słowa. Nieważne ile masz lat i sił; jakie masz za sobą doświadczenia i błędy. Jesteś potrzebny Bogu. Nikt inny nie może cię zastąpić w wypowiedzeniu tego Słowa.

Podziel się cytatem

Reklama

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.


Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-ludzkieserceboga-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/banerludzkieserceboga-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2023-06-02 21:00

Ocena: +64 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Serce Jezusa godne chwały poza nabożeństwem

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze… Znów natykamy się na „oczywistą oczywistość”, że Jezusowi należy się wszelka chwała. Nikogo z nas nie trzeba do tego przekonywać. Warto jednak i w przypadku tego wezwania „pozmagać się” z tym, co wydaje nam się tak oczywiste, że niemal banalne.

Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze… Znów natykamy się na „oczywistą oczywistość”, że Jezusowi należy się wszelka chwała. Nikogo z nas nie trzeba do tego przekonywać. Warto jednak i w przypadku tego wezwania „pozmagać się” z tym, co wydaje nam się tak oczywiste, że niemal banalne.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Migracja jednym z kluczowych aspektów pontyfikatu Franciszka

2023-09-21 07:14

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek dziesięć lat po wizycie na Lampedusie, włoskiej wyspie - symbolu kryzysu migracyjnego, która zapoczątkowała jego podróże, udaje się w piątek do Marsylii. W jednym z najbardziej wielokulturowych i wieloetnicznych miast nad Morzem Śródziemnym będzie mówić m.in. o migracji i wyrazi solidarność z migrantami. Jego podejście do migracji ilustrują słowa: „przyjmować, towarzyszyć, promować i integrować”.

Wizyta w mieście na południu Francji, znanym z odwiecznej obecności silnej wspólnoty migrantów i tolerancji, ale także borykającym się z problemami przestępczości i ubóstwa, zbiega się w czasie z kolejną odsłoną kryzysu migracyjnego w Europie i ostrą dyskusją na temat potrzeby zatrzymania napływu z Afryki.

CZYTAJ DALEJ

Wesprzyj hospicjum!

2023-09-22 00:05

plakat organizatorów

    Domowe Hospicjum Maryi Królowej Apostołów kwestuje w niedzielę 24 września w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

    Podczas każdej Mszy św. wolontariusze, którzy niosą pomoc medyczną, pielęgnacyjną, socjalną i duchową chorym, będą głosić świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję