Reklama

Niedziela Częstochowska

Damian Stayne do kapłanów: Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności z sobą

Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty „Cor et lumen Christi”, jest głównym prowadzącym Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbywa się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w dniach 31 maja – 2 czerwca.

Tematyka triduum skupia się na słowie „wzrastać”. W pierwszym spotkaniu kapłani archidiecezji częstochowskiej wysłuchali konferencji nt. „Wzrastać w intymności Boga”.

Rozpoczynając spotkanie modlitewne, abp Wacław Depo, przypomniał, że kapłani „muszą być posłuszni natchnieniom Ducha Świętego”. – Jesteśmy tutaj, aby wzrastać w intymności Boga – podkreślił metropolita częstochowski.

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup poprosił kapłanów, by modlili się o dar nowych powołań kapłańskich. – Potrzebna jest ufna modlitwa o dar wierności w łasce dla nas samych – wskazał i dodał: – Naszym zadaniem jest ufna modlitwa do Ducha Świętego.

Damian Stayne mówiąc o intymności z Bogiem poprzez Najświętszą Eucharystię, pytał: – Kto z nas żyje tą tajemnicą aż do tego, czego pragnie od nas Bóg? Wyjaśnił, że „intymność dotyka serca”. – Ona oznacza najgłębsze miejsce, wnętrze. Kiedy nie dajesz serca, nie ma intymności – mówił.

– Bóg przez Eucharystię powołuje nas do wielkiej intymności między Jego Sercem i naszym sercem – podkreślił i zaznaczył, że „poszukiwanie intymności z Bogiem w Eucharystii ma dwa aspekty, są nimi: pokora i pragnienie”.

Stayne zacytował również słowa św. Augustyna: „Im więcej pragnienia rozszerza serce, tym bardziej jesteśmy gotowi na przyjęcie Boga”.

Mówiąc o pragnieniu bliskości z Chrystusem Eucharystycznym, przypomniał słowa Psalmu 63: „Boże, Ty, Boże mój, Ciebie szukam; Ciebie pragnie moja dusza, za Tobą tęskni moje ciało, jak ziemia zeschła, spragniona, bez wody”. – Trzeba mieć to pragnienie psalmisty – zaznaczył.

Ewangelizator podkreślił, że „przeszkodą do osiągnięcia tej intymności jest brak pokory, gdy brakuje nam poczucia bycia niegodnymi, oraz brak nadziei i wiary oczekującej”. – Musimy uświadomić sobie, że Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. Trzeba mieć wiarę oczekującą, głęboką uważność serca. Potrzebujemy większego serca – kontynuował.

Reklama

Karol Porwich/Niedziela

Damian Stayne zaapelował do kapłanów o ożywienie katechezy eucharystycznej. – Ludzie pragną widzieć kapłanów rozpalonych przy ołtarzu – podkreślił i powtórzył za Benedyktem XVI, że „jedynymi chrześcijanami, jacy pozostaną na świecie, to będą mistycy”.

Po konferencji odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas spotkania modlitewnego śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu” pod dyr. ks. Mateusza Ociepki.

W kolejne dni triduum Damian Stayne wygłosi konferencje nt. „Wzrastać w posłudze w mocy Ducha Świętego” (1 czerwca) i „Wzrastać w radości świętości” (2 czerwca).

Pierwsze Triduum dla kapłanów archidiecezji częstochowskiej odbyło się w dniach 17-19 czerwca 2020 r. przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast w 2021 r., w dniach 19-21 maja, triduum kapłańskie odbyło się pod hasłem: „Sługą moim jesteś, wybrałem cię...” (Iz 41, 9b).

2022-05-31 22:52

Ocena: +5 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczenie wzrastania

Niedziela częstochowska 24/2022, str. V

[ TEMATY ]

Damian Stayne

Karol Porwich/Niedziela

W chrześcijaństwie chodzi o przyjęcie Miłości – powiedział Damian Stayne

W chrześcijaństwie chodzi o przyjęcie Miłości – powiedział Damian Stayne

Ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiąt-nicy – apelował do kapłanów archidiecezji częstochowskiej Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty Cor et Lumen Christi.

Był on głównym prowadzącym Triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, które odbyło się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w dniach 31 maja – 2 czerwca. Tematyka triduum skupiała się na słowie „wzrastać”.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję