Reklama

Wiara

9 czerwca

#LudzkieSerceBoga: Posłuszny aż do śmierci. Pewność, która nie zna niemożliwego

Nie rozważamy wezwań z litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa po kolei. Zresztą litania ta nie powstała od razu jako całość w tym kształcie, w jakim ją znamy.

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Wikipedia

Oryginalny tekst, ułożony przez żyjącą na przełomie XVII i XVIII wieku s. Annę Magdelenę Rémuzat, liczył dwadzieścia siedem wezwań. Dwanaście spośród nich pochodziło z modlitwy, którą jeszcze przed narodzinami s. Rémuzat skomponował i propagował o. Jan Croiset. Wreszcie rzymska kongregacja, zatwierdzając ostateczny tekst litanii w 1899 roku, dołożyła jeszcze sześć kolejnych wezwań, dzięki czemu ich łączna liczba wynosi trzydzieści trzy – dla upamiętnienia liczby lat, które wedle tradycji Jezus miał przeżyć na tym świecie.

Poruszamy się więc w naszych czerwcowych rozważaniach po litanii dość swobodnie, choć bynajmniej nie na chybił-trafił. Ta nasza medytacja o Sercu Jezusa przebiega w sposób, który wszyscy doskonale znamy z osobistego doświadczenia życia duchowego: każdy „koniec” okazuje się nowym początkiem. Z każdej odkrytej, czy przypomnianej prawdy, wynika kolejna. Tak jest i dzisiaj. W poprzednim rozważaniu odkrywaliśmy „upodobanie”, jakie Ojciec ma w swoim Synu i w każdym z nas – bezinteresownie afirmującą nas miłość Boga. Dziś zatrzymamy się przy wezwaniu: Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne… Jesteśmy je w stanie właściwie zrozumieć dopiero w kontekście tej właśnie miłości, która objawiła nam się na nowo we wczorajszej medytacji.

Jezus jest posłuszny Ojcu. Posłuszny całkowicie, można by rzecz: ekstremalnie, aż do straszliwej śmierci na krzyżu. Ale w tym posłuszeństwie nie ma nic niewolniczego.

Podziel się cytatem

Reklama

W najmniejszym stopniu nie jest ono posłuszeństwem wymuszonym, posłuszeństwem ze strachu, gwałtem zadanym wolności Tego, który jest posłuszny. Nie, nie jest ono łatwe. Jest dramatycznie trudne – pamiętamy przecież Jezusowe zmaganie w Ogrójcu i straszliwą brutalność Jego męki. Ewangelia jednak ukazuje nam Jezusa, który wchodzi w mękę całkowicie świadomie i dobrowolnie – „wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie” (J 13,3).

Są takie doświadczenia, takie zmagania, trudy, cierpienia, w które nie jesteśmy w stanie wejść motywowani niczym innym poza miłością. Poza miłością, którą jesteśmy kochani; której mamy całkowitą pewność, i na która musimy odpowiedzieć. Musimy nie dlatego, że ktoś lub coś od zewnątrz nas do tego zmusza, ale dlatego, że jest to najgłębsza, najbardziej osobista, własna nasza potrzeba i pragnienie. Tak wchodzi w mękę Jezus – jeden z nas w swoim, całkowicie autentycznym i identycznym z naszym, człowieczeństwie. Nie wchodzi w mękę, by „kupić” – sobie czy nam – miłość Ojca. Nie trzeba – Bóg kocha odwiecznie swojego Jednorodzonego i nas. Nie wchodzi w mękę, by „udowodnić” Ojcu swoją miłość. Nie trzeba – Ojciec odwiecznie wie o Jego miłości. Po co zatem w nią wchodzi? Jezus mówi o tym wprost podczas Ostatniej Wieczerzy: „Niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca, i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał” (J 14,31). W owym: Niech świat (w oryginale „kosmos”) się dowie…” – nie chodzi o informację, o wiedzę teoretyczną. Użyte tam przez Jezusa słowo znaczy tyle, co: „poznawać”, „uczyć się” (w sensie nabywania jakiejś sprawności). Jezus idzie dobrowolnie oddać dla nas życie, żebyśmy my poznali miłość Boga; abyśmy mogli już na zawsze być pewni tej miłości. Benedykt XVI pisał: „Jeżeli istnieje ta absolutna miłość, z jej absolutną pewnością, wówczas – i tylko wówczas – człowiek jest «odkupiony» niezależnie od tego, co wydarzyłoby się w jego szczególnym przypadku. To mamy na myśli, gdy mówimy: Jezus Chrystus nas «odkupił». Przez Niego nabraliśmy pewności Boga” (encyklika Spe salvi, punkt 26).

Reklama

Jezus, który odwiecznie jest pewien miłości Ojca, wchodzi w mękę i idzie na krzyż po to, aby każde z nas zyskało pewność Jego miłości. Bo pragnieniem kochającego Boga jest zbawić każde z nas. A zbawienie nie polega na niczym innym, jak na pewności, że jest się na zawsze kochanym. Jezus realizuje więc wolę Ojca, która jest jednocześnie Jego wolą. Nie jako nakaz, rozkaz, moralny imperatyw, ale jako pragnienie tożsame wręcz z Jego własną istotą: abyśmy „poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam”, bo „Bóg jest miłością” (1J 4,16).

Bez doświadczenia i pewności miłości nasze posłuszeństwo będzie jarzmem i niewolą, które wcześniej czy później, w taki lub inny sposób odrzucimy. Człowiek jest tym bardziej zdolny do posłuszeństwa, im bardziej jest pewien miłości, której doświadczenie w nim samym budzi zdolność do miłowania. Są rzeczy, decyzje, czyny, do których nie przekona cię obietnica żadnej nagrody ani groźba żadnej kary. Nie dasz rady, nie znajdziesz w sobie tyle siły, samozaparcia, heroizmu. Może cię do nich uzdolnić tylko miłość – doznana i obudzona. To po to wpatrujesz się tym razem w wynikające tylko i wyłącznie z miłości posłuszeństwo Jezusa – by od nowa poznać tę miłość, nabrać jej pewności, nauczyć się, to jest: zostać uzdolnionym, by samemu tak kochać… A wtedy nie ma Golgoty, na którą nie wejdziesz; nie ma Wielkiego Piątku, którego nie przetrwasz.

Reklama

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.


Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-ludzkieserceboga-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/banerludzkieserceboga-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2023-06-08 20:00

Ocena: +51 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Święci i ich rozkosze – tu chodzi o ciebie!

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Anna Wiśnicka

Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich świętych… To już ostatnie wezwanie litanii i ostatnie nasze czerwcowe rozważanie. Kryje ono w sobie tak wiele treści!

Serce Jezusa, zjednoczenie z Nim na wieczność będzie… rozkoszą. Może nas dziwić nieco użycie tego słowa, które kojarzy nam się przede wszystkim ze sferą zmysłową. Niech więc nas zdziwi. Ma nam bowiem uzmysłowić (sic!), że zbawienie, którego pragniemy, nie będzie tylko „moralnym zwycięstwem”, ale ostatecznym i całkowitym uszczęśliwieniem nas całych. Będzie spełnieniem i nasyceniem wszystkich naszych pragnień i tęsknot. Zjednoczenie z Jezusem „usatysfakcjonuje” nas we wszystkich wymiarach i aspektach naszego człowieczeństwa. Nie tylko duchowo, moralnie czy intelektualnie. Na dodatek – ponieważ Bóg jest nieskończony – nie będzie to „satysfakcja” jednorazowa. Świetnie ujął to C.S. Lewis, fragmenty powieści którego przytoczyliśmy wczoraj, kiedy w zakończeniu sagi, opisując egzystencję zbawionych, „refrenem” swojego opowiadania uczynił wezwanie: „Dalej wzwyż i dalej w głąb!”, sugerując wyraźnie czytelnikowi, że egzystencja ta nie ma w sobie nic statycznego, ale jest niekończącą się podróżą we wciąż przyspieszającym tempie w głąb tego, co Dobre, Prawdziwe i Piękne.

CZYTAJ DALEJ

W Bazylice św. Piotra ruszyły przygotowania do Roku Świętego

2023-10-03 13:49

[ TEMATY ]

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra są symbolem Lat Świętych obchodzonych w Kościele Katolickim od roku 1300 – ich otwarcie przez Papieża jest symbolicznym początkiem Roku Świętego. Pierwsza udokumentowana informacja o tym obrzędzie pochodzi z 1500 r., gdy to papież Aleksander VI zapoczątkował tę tradycję inaugurując obchody Jubileuszu przełomu XV i XVI wieku.

Obecne Drzwi Święte Bazyliki watykańskiej zostały wykonane przez rzeźbiarza Vico Consorti, a otworzono je po raz pierwszy w wigilię Bożego Narodzenia 1949 roku. Drzwi były darem dla papieża Piusa XII od Franza von Strenga, biskupa Lugano i Bazylei oraz katolików szwajcarskich w podzięce Panu za ocalenie Szwajcarii przed II wojną światową. Zwane są one „Drzwiami Wielkiego Przebaczenia”.

CZYTAJ DALEJ

Magdalena Wolińska-Riedi: Chcę pokazać Rzym, którego nie ma w przewodnikach

2023-10-03 19:56

[ TEMATY ]

Magdalena Wolińska‑Riedi

Archiwum prywatne

Magdalena Wolińska-Riedi od lat relacjonuje bieżące wydarzenia w Stolicy Apostolskiej

Magdalena Wolińska-Riedi od lat relacjonuje bieżące wydarzenia w Stolicy Apostolskiej

– Poznamy Rzym, którego nie ma w przewodnikach. Rzym równoległych uliczek, wąskich zaułków, maleńkich placyków, kościołów, o których nie ma nikt pojęcia – zapewnia autorka, dziennikarka, wieloletnia korespondentka TVP z Watykanu i Rzymu. 26 września na Zamku Królewskim w Warszawie miała premierę najnowsza książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta”.

Hubert Szczypek (KAI): Przyjeżdżam na chwilę do Rzymu, dzwonię do Ciebie, bo chcę zobaczyć kawałek Wiecznego Miasta. Gdzie mnie zabierasz?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję