Reklama

Wiadomości

Abp Szewczuk: W Dniu Dziecka musimy oświadczyć, że Rosja zabiła lub okaleczyła 700 ukraińskich dzieci

„Kiedy cały świat przeżywa Dzień Dziecka, musimy z żalem powiedzieć, że według oficjalnych statystyk prawie 700 ukraińskich dzieci zostało ofiarami tej wojny, to znaczy zostały zabite lub ranne” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w swoim codziennym przemówieniu w 98. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

rosyjska agresja na Ukrainę

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Dodał: „Ale jaka naprawdę liczba dzieci stała się dziś ofiarami rosyjskiej agresji, myślę, że nikt nie wie. Dzieci są najbardziej bezbronną kategorią ofiar każdej wojny. Zamiast chodzić do szkoły, są pierwszymi, którzy dzielą los uchodźców oraz cierpią psychicznie i fizycznie z powodu wojny"

Abp Szewczuk zachęcił do refleksji nad kolejną cnotą teologalną – „miłością”. "Miłość jest szczytem ludzkiej doskonałości, najbardziej upodabnia człowieka do Boga i jest jak iskra Boskości w człowieku" – powiedział.

- Chociaż pojęcie "miłości" we współczesnym świecie jest tak zdewaluowane, zniszczone, że czasami nie rozumiemy, co to znaczy kochać. Dlatego cnotę miłości należy odróżnić od uczuć, upodobań, pragnień tego, co kochamy, miłości, która jest przedmiotem naszego pragnienia – zaznaczył zwierzchnik UKGK.

Reklama

Przypomniał, że człowiek, który otrzymał od Boga dar Bożej miłości, żyje życiem wiecznym. - Miłość jest szczytem ludzkiej doskonałości. Apostoł Paweł powiedział: "Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym”. Miłość jest Boską mocą, która jest nam dana przez Ducha Świętego, duch Bożej miłości pomaga nam nie tylko działać, ale także wypełnić całe Boże prawo. Bo Bóg chce, żebyśmy Go kochali, a nie bali się Go" – mówił abp Szewczuk.

„Nasz naród, patrząc na ofiarną miłość swoich synów i córek, którzy oddają życie za Ojczyznę, mówi: Bohaterowie nie umierają! I to prawda. Bo ten, kto z miłości oddaje się Ojczyźnie, swoim bliskim i przyjaciołom, wypełnia słowa Chrystusa, że „nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Podziel się cytatem

Abp Szewczuk wezwał: "Dzisiaj pośród morza nienawiści, morza zła, które wróg wylewa nas, na naszą ziemię, w tej wojnie prosimy Pana Boga o moc Jego boskiej miłości, która może wszystko znieść" – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki.

2022-06-01 14:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z ofiarami wojny na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

inwazja na Ukrainę

pomoc dla Ukrainy

#pomocdlaUkrainy

rosyjska agresja na Ukrainę

Archiwum MFS

Przybysze ze Lwowa na dworcu PKS w Krakowie

Przybysze ze Lwowa na dworcu PKS w Krakowie

    Dzisiaj oraz w Środę Popielcową odbędą się przy wszystkich świątyniach w Archidiecezji Krakowskiej zbiórki środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla Uchodźców z Ukrainy.

    W związku z zaistniałą sytuacją w Archidiecezji Krakowskiej jest organizowana zbiórka środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla Uchodźców z Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję