Reklama

Europa

W Ukrainie przebywa delegacja episkopatu Niemiec

Przebywającą od 1 czerwca z kilkudniową wizytą w Ukrainie delegację Niemieckiej Konferencji Biskupów powitał 2 bm. w soborze katedralnym Zmartwychwstania Chrystusowego w Kijowie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Swiatosław Szewczuk. 4-osobowej delegacji przewodniczy biskup Augsburga Bertram Meier, stojący na czele Komisji episkopatu ds. kontaktów z Kościolem powszechnym (Weltkirche).

[ TEMATY ]

Ukraina

Abp Szewczuk

episkopat Niemiec

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Witając gości z Niemiec arcybiskup większy kijowsko-halicki nazwał "małym cudem" fakt, iż "obecnie, po ciężkim okresie oblężenia rosyjskiego, wszyscy przyjeżdżają do Kijowa niczym do duchowej stolicy świata". Podkreślił, że to "właśnie biskupi katoliccy w różnych krajach od początku pełnowymiarowej agresji rosyjskiej zajęli jasne stanowisko proukraińskie". Dodał, że w Niemczech biskupi katoliccy "są proroczym głosem przed narodem i światem politycznym" swego kraju.

"Dziękujemy za waszą obecność, za waszą wizytę. W imieniu obecnych tutaj ludzi wyrażam naszą wdzięczność wam, braciom biskupom i wszystkim katolikom w Niemczech za wasze poparcie i współpracę. Witajcie na Ukrainie" – powiedział zwierzchnik UKGK, zwracając się do gości, a zwłaszcza do bp. Meiera, który wraz z nim koncelebrował liturgię w święto Wniebowstąpienia Pańskiego.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał przewodniczący delegacji niemieckiej. Zapewnił, że on i pozostali jej członkowie przybyli na Ukrainę z wielką radością a sam ich przyjazd ma podwójne znaczenie. "Przede wszystkim jest to wizyta solidarności, gdyż jesteśmy braćmi w biskupstwie, zjednoczonymi wokół następcy apostoła Piotra. A ponieważ nie jesteśmy politykami, lecz przede wszystkim ludźmi wierzącymi, to nasza solidarność polega na tym, aby wspierać siebie nawzajem na duchu i podtrzymywać modlitewnie" – wyjaśnił biskup augsburski. Dodał, że "jesteśmy razem tymi dwoma płucami jedynego Kościoła Chrystusowego", przywołując słowa św. Jana Pawła II, iż Kościół katolicki oddycha dwoma płucami, czyli tradycjami zachodnią i wschodnią.

Jednocześnie hierarcha zaznaczył, iż Kościół katolicki w Niemczech jest bogaty i chce podzielić się tym, co ma. Za pośrednictwem takich struktur – swoich i międzynarodowych – jak "Renovabis", Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Internationalis i wiele innych wspiera różne projekty na Ukrainie.

Reklama

"Ale nie pieniądze ani finanse są najważniejsze, ale to, że wasz Kościół jest szkołą duchowości. I my przyjeżdżamy z Niemiec do was, aby nauczyć się głębi wiary i życia duchowego" – mówił dalej bp Meier. Podkreślił, że pierwszej lekcji "udzielaja nam wasi księża" i dodał, że "dziś w czasie śniadania rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest obecność kapłanów wśród swego narodu, szczególnie w czasie wojny". Jest to bardzo mocne przesłanie, gdy wszyscy uciekają, a księża pozostają i przebywają ze swym narodem" – zauważył gość z Niemiec. Podziękował kapłanom za to świadectwo.

Podkreślił ponadto rolę katedry kijowskiej, która – jak powiedział – służy nie tylko do celów liturgicznych, ale w czasie najgorszych chwili była schronieniem i schronem dla ludzi szukających ratunku przed bombami rosyjskimi.

"Dziękujemy wam za wasze świadectwo męstwa i wiary chrześcijańskiej. Przyjechaliśmy tutaj, aby uczyć się od was. I będziemy bardzo zadowoleni, jeśli będziemy mogli wam pomóc" – podsumował swą wypowiedź bp B. Meier. "Z całego serca życzę wam pokoju, pokoju w waszych sercach, wspólnotach kościelnych, a przede wszystkim pokoju dla całego kraju. Niech Bóg was wszystkich błogosławi!" – zakończył mówca.

2022-06-02 20:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję