Reklama

Wiadomości

Pierwsza Dama i dyrektor Caritas Polska we wspieranej przez Caritas szkole w Kairze

W dniach 29–31 maja, ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, wraz z reprezentacją organizacji, wzięli udział w oficjalnej podróży pary prezydenckiej do Egiptu. Była to pierwsza wizyta polskiego prezydenta w tym kraju od 30 lat. W agendzie wizyty znalazło się spotkanie w szkole w Kairze, prowadzonej przez Misjonarzy Kombonianów, którą niedawno wsparła Caritas Polska.

[ TEMATY ]

Egipt

Agata Kornhauser‑Duda

Caritas Polska

Materiały prasowe Caritas Polska

Agata Kornhauser-Duda z młodymi Egipcjanami w Kairze

Agata Kornhauser-Duda z młodymi Egipcjanami w Kairze

– Dzięki wsparciu Caritas i opiece misjonarzy, do jednej tylko szkoły uczęszcza już nie 15 uczniów, jak wtedy, gdy placówka rozpoczynała pracę, ale 186 i szkoła ma szansę na dalszy rozwój. Życzę państwu kolejnych sukcesów w prowadzeniu dalszej działalności – powiedziała podczas wizyty Agata Kornhauser-Duda.

Dzięki zaangażowaniu Misjonarzy Kombonianów i wsparciu Caritas Polska, ponad 700 dzieci z Erytrei, Sudanu i Sudanu Południowego może uczęszczać do 2 szkół, w których budują swoją lepszą przyszłość. Odwiedzona przez delegację szkoła w Kairze prowadzi klasy 1-8, a uczą się w niej dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Chociaż zgodnie z prawem dzieci uchodźców mogą zostać włączone w egipski system edukacji, w praktyce szkoły publiczne nie są do tego odpowiednio przygotowane ze względu na istniejące bariery językowe, brak dokumentacji potwierdzającej wcześniejszą edukację uczniów i brak odpowiednich środków służących przeciwdziałaniu przemocy szkolnej wobec małoletnich uchodźców. Tym ważniejsze staje się wspieranie tego typu placówek, umożliwiających dzieciom lepszy start.

– W szkole nie tylko zdobywa się wiedzę, tutaj także nawiązuje się głębokie relacje z rówieśnikami. Chciałabym, byście wykorzystali ten czas, by je wzmacniać. Jestem przekonana, po zobaczeniu przedstawień zaprezentowanych przez dzieci, że tu możecie rozwijać wasze talenty. Dziękuję za to miejsce, które wspólnie tworzycie. Życzę, byście czuli się bezpieczni, akceptowani i życzę satysfakcji z bycia tutaj – zwróciła się do uczniów Pierwsza Dama.

Reklama

Caritas Polska przekazała na realizację projektu kwotę ponad 270 tys. złotych. Wsparcie umożliwia wypłatę wynagrodzeń dla 55 nauczycieli i 13 pracowników szkolnych, w dwóch placówkach prowadzonych przez misjonarzy. Wielu spośród zatrudnionych nauczycieli to uchodźcy i migranci, a środki, które otrzymują, są ważne dla nich i ich rodzin, zapewniając im stabilne utrzymanie. Wsparcie jest zatem dwutorowe: edukacyjne i – pośrednio – humanitarne. Dla społeczności uchodźców w Kairze, dostęp dzieci do edukacji jest jedną z kluczowych potrzeb, szczególnie we wczesnych latach nauczania. Uczestniczenie w regularnych zajęciach szkolnych pośrednio także chroni dzieci przed innymi zagrożeniami, takimi jak przemoc czy wykorzystywanie. Pomoc od Caritas Polska realizowana jest w bieżącym roku szkolnym od września 2021 do sierpnia 2022.

– Serdecznie dziękujemy Pierwszej Damie za to, że podczas tej krótkiej wizyty w Kairze znalazła czas, aby odwiedzić właśnie tę placówkę, którą współfinansuje Caritas Polska. Cieszymy się, że te działania mają realny wpływ na kształtowanie lepszej przyszłości dla uczących się tu dzieci oraz że nasza pomoc wniosła tak wiele dobrego. Dziękujemy też wszystkim darczyńcom, którzy wspierali ten projekt – podsumowuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

2022-06-02 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś ogólnopolski Dzień Solidarności z mieszkańcami Bejrutu

[ TEMATY ]

pomoc

Caritas Polska

Bejrut

Caaritas

Dziś przed kościołami w całej Polsce odbywa się zbiórka na rzez ofiar niedawnej tragedii w Bejrucie. Środki zebrane podczas niedzielnej kwesty zostaną za pośrednictwem Caritas Polska przekazane na rzecz poszkodowanych na skutek wybuchu w Bejrucie.

Zwracam się z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o pomoc dla mieszkańców stolicy Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję