Reklama

Świat

Watykan: papież ustanowił Sekretariat ds. Gospodarczych - jego prefektem będzie kard. Pell

[ TEMATY ]

papież

Watykan

Franciszek

Włodziemierz Rędzioch

Ojciec Święty na mocy Listu Apostolskiego w formie Motu Proprio „Fidelis dispensator et prudens” ustanowił nową strukturę koordynującą sprawy gospodarcze i administracyjne Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Jest to Sekretariat ds. Gospodarczych, na którego czele stanie dotychczasowy arcybiskup Sydney kard. George Pell.

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej poinformowano, że krok ten jest wynikiem szczegółowej rewizji dokonanej przez Komisję ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej (COSEA) kierowanej przez prof. Josephe'a F.X. Zahrę. Jej rezultaty i wnioski zaaprobowała Rada Kardynałów (tzw. K-8) oraz komisja 15 kardynałów, czyli Komisja ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.

COSEA zaleciła zmiany, które mają doprowadzić do uproszczenia i konsolidacji istniejących struktur zarządzania oraz do poprawy koordynacji i nadzoru w całej Stolicy Apostolskiej i w Państwie Watykańskim. Ma to doprowadzić do większej przejrzystości i lepszej kontroli wydatków, zgodnie z normami obowiązującymi w świecie finansów. Pozwoli to również na lepsze wykorzystanie zasobów, umożliwiając zwiększenie wsparcia dla różnych programów, szczególnie przeznaczonych na pracę z osobami ubogimi i zepchniętymi na margines.

Oto zmiany zapowiedziane przez Ojca Świętego:

1. Ustanowienie nowego Sekretariatu ds. Gospodarczych, który będzie miał władzę nad wszystkimi działaniami administracyjnymi i gospodarczymi Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego. Sekretariat będzie odpowiedzialny m.in. za przygotowanie całorocznego budżetu Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, a także za planowanie finansowe i różne funkcje pomocnicze, takie jak zasoby ludzkie i zaopatrywanie. Sekretariat będzie zobowiązany do przygotowania szczegółowego budżetu Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

2. Sekretariat ds. Gospodarczych wdroży dyrektywy sformułowane przez nową Radę ds. Gospodarczych. Składać się ona będzie z 15 członków, w tym ośmiu kardynałów lub biskupów, którzy będą odzwierciedlać powszechność Kościoła oraz siedmiu ekspertów świeckich różnych narodowości o kompetencjach finansowych i o uznanym profesjonalizmie. Rada będzie zbierać się okresowo w celu oceny konkretnych dyrektyw i akt oraz aby przygotowywać i analizować sprawozdania z działalności ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej.

Reklama

3. Sekretariat ds. Gospodarczych będzie kierowany przez kardynała prefekta, który będzie składał sprawozdania Radzie ds. Gospodarczych. Sekretarz Generalny będzie współpracował z kardynałem prefektem w zarządzaniu codzienną działalnością.

4. Prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Ojciec Święty mianował kardynała George'a Pella, obecnego arcybiskupa Sydney.

5. Nowe rozporządzenie obejmuje również powołanie Audytora Generalnego, którego mianuje Ojciec Święty. Będzie on wyposażony w uprawnienia do przeprowadzania audytów wszelkich agend czy też instytucji Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

6. Zmiany potwierdzą rolę Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) jako banku centralnego Watykanu, ze wszystkimi obowiązkami i odpowiedzialnościami instytucji analogicznych na całym świecie.

7. Urząd Informacji Finansowej (AFI) będzie nadal odgrywał swoją obecną fundamentalną rolę nadzoru ostrożnościowego i regulowania działalności w obrębie Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Poproszono prefekta nowego Sekretariatu ds. Gospodarczych, aby rozpoczął swoje zadanie tak szybko, jak to możliwe. Przygotuje on ostateczny statut oraz inne związane z tym kwestie przy pomocy doradców i będzie współpracował z COSEA, by dopełnić realizacji tych zmian zatwierdzonych przez Ojca Świętego.

Kard. George Pell urodził się 8 czerwca 1941 r. w Ballarat w australijskim stanie Wiktoria. W wieku 25 lat otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne studia w Rzymie i Oxfordzie uwieńczył specjalizacją w zakresie historii Kościoła. W późniejszych latach pracował jako duszpasterz i nauczyciel akademicki. W 1987 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w Melbourne, a w 1996 r., arcybiskupem tej metropolii. W 2003 r. otrzymał kapelusz kardynalski na ostatnim konsystorzu Jana Pawła II.

Podczas ŚDM w Kolonii w 2005 r. kard. Pell otrzymał przywilej zorganizowania następnych ŚDM w 2008 r. w Sydney, które odbyły się w dniach 15-20 lipca 2008 roku. Uczestniczył w konklawe w 2005 i 2013 r. 13 kwietnia ub. roku papież Franciszek mianował go członkiem Rady Kardynałów. 0d 2007 r. był członkiem „Rady 15”, czyli Komisji ds. Studium Problemów Organizacyjnych i Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej.

2014-02-25 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: handel ludźmi jest obrazą człowieczeństwa, a dożywocie to ukryta kara śmierci

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Ks. Waldemar Wesołowski

Potrzebę rozwijania sprawiedliwości respektującej godność i prawa osoby ludzkiej podkreślił papież Franciszek, spotykając się z delegacją Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego. W obszernym przemówieniu poruszył szereg problemów związanych z wymiarem sprawiedliwości i walką z przestępczością. Wskazał m.in. na niebezpieczeństwa takich manipulacji, jak wzywanie do zemsty i przemocy przez media czy polityków, i to nie tylko w stosunku do winnych, ale nawet tylko podejrzanych.

Mówiąc o prymacie życia i godności człowieka, Ojciec Święty poruszył też sprawę kary śmierci. Przypomniał, że wypowiedział się przeciw niej św. Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae (56), jak też Katechizm Kościoła Katolickiego (2267). Obecnie 60 krajów zachowało jeszcze ten najwyższy wymiar kary, ale w 35 z nich w ostatniej dekadzie żadnych takich wyroków nie wykonano. W wielu krajach jednak wymierza się karę śmierci w sposób ukryty, niezależnie od obowiązującego prawa.

CZYTAJ DALEJ

Kaplica jest sercem tego domu

2023-02-07 16:58

[ TEMATY ]

młodzież

rekolekcje powołaniowe

rekolekcje młodzieżowe

Rokitno sanktuarium

ks. Damian Drop

Dom Młodych w Rokitnie

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Ks. Damian Drop zaprasza do Domu Młodych w Rokitnie

Jakiś czas temu pisaliśmy o Domu Młodych powstającym przy sanktuarium w Rokitnie. Dziś prawie cały budynek jest już gotowy. Pozostało jeszcze to, co najważniejsze – kaplica.

- Kaplica to tak naprawdę serce tego domu – mówi ks. Damian Drop. – Dlatego nie chcemy się spieszyć, ale staramy się, by wyszło najpiękniej jak się da. Mamy dużo fajnych pomysłów na tę kaplicę, wciąż też pojawiają się nowe. Więc myślę, że to będzie naprawdę piękne miejsce, gdzie młodzież będzie mogła słuchać Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy za kontynent afrykański

2023-02-08 09:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.

Ojciec Święty podziękował władzom oraz wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa. Mówiąc o swej wizycie w Sudanie Południowym podkreślił, że odbywała się ona wspólnie z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby i Moderatorem Ogólnym Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. „Pojechaliśmy razem, aby dać świadectwo, że współpraca w różnorodności jest możliwa i konieczna, zwłaszcza jeśli podzielamy wiarę w Chrystusa” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję