Reklama

Inicjatywa Jana Pawła II i Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia ma 15 lat

Niedziela Ogólnopolska 6/2007, str. 16-18

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Geneza

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez sługę Bożego Jana Pawła II 13 maja 1992 r., w 11. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra. W specjalnym liście skierowanym do ówczesnego Przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego Ojciec Święty wyznaczył datę 11 lutego na coroczne jego obchody. Jest to dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, ustanowionego na pamiątkę Jej pierwszego objawienia ubogiej dziewczynie Bernadetcie Soubirous w Grocie Massabielskiej w 1858 r.
W Orędziu na I Światowy Dzień Chorego, który miał miejsce właśnie w Lourdes w 1993 r., Jan Paweł II napisał: „Sanktuarium u stóp Pirenejów wydaje się być świątynią ludzkiego cierpienia. Sanktuarium maryjne w Lourdes, jedno z najbliższych chrześcijanom, jest miejscem i jednocześnie symbolem nadziei i łaski pod znakiem akceptacji i ofiarowania zbawczego cierpienia. Razem z Najświętszą Dziewicą Maryją - jak Ona na Kalwarii, gdzie wzniósł się krzyż Jej Syna - stajemy przy krzyżach uczynionych z bólu i samotności wielu braci i sióstr, których pragniemy umocnić, których cierpienia pragniemy dzielić, aby w duchowej łączności z całym Kościołem przedstawić je Panu życia”. 15 sierpnia 2004 r. natomiast podczas ostatniej pielgrzymki do Lourdes, jako „chory pośrod chorych”, Sługa Boży dodał, że właśnie tutaj „Maryja chciała okazać swoją macierzyńską miłość szczególnie wobec chorych i cierpiących”.

Historia

Zadanie organizacji Światowych Dni Chorego zostało powierzone Papieskiej Radzie Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jest to najmłodsza dykasteria Kurii Rzymskiej, powołana do istnienia przez Jana Pawła II w dniu 11 lutego 1985 r. jako wyraz jego szczególnej troski o chorych i tych, którzy im służą wiedzą medyczną i poświęceniem. Wierna wskazaniom swego Założyciela, Papieska Rada od 1993 r. nieprzerwanie czuwa nad organizacją światowych obchodów Dnia Chorego. Za każdym razem odbywają się one na innym kontynencie i w innym kraju, zwykle przy jakimś znanym ośrodku kultu maryjnego.
W przeddzień jubileuszowego - XV Światowego Dnia Chorego, który odbędzie się w Seulu w Korei Południowej, warto przypomnieć dotychczasowe miejsca celebracji. A zatem, po Lourdes we Francji, na centralne obchody Dnia Chorego wybrano polską Częstochowę - Jasną Górę (1994); następne były: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (Portugalia, 1997), Loreto (Włochy, 1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (Włochy, 2000), Sydney (Australia, 2001), Vailankanni (Indie, 2002), Waszyngton (USA, 2003), Lourdes (Francja, 2004), Yaoundé (Kamerun, 2005), Adelajda (Australia, 2006).
Jak widać, obchody kolejnych Światowych Dni Chorego objęły Kościół na całym świecie: w Afryce, w Ameryce Południowej i Północnej, w Azji, w Oceanii i w Europie. Dzięki temu coraz to większa liczba osób duchownych i świeckich, a także instytucji społecznych i rządowych mogła aktywnie włączyć się w dzieło pomocy chorym i wspierania służby zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Cel i znaczenie

Ustanawiając Światowy Dzień Chorego, Jan Paweł II podkreślił, iż „ma on na celu uwrażliwienie katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych i popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”.
Ważną rolę w uwrażliwianiu na potrzeby cierpiących odgrywają coroczne Orędzia Papieskie na Światowy Dzień Chorego. Są one apelem o podjęcie współpracy pomiędzy narodami biednymi i bogatymi, pomiędzy instytucjami kościelnymi i świeckimi w celu ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Ojciec Święty przypomina w nich o godności i wielkiej wartości człowieka chorego oraz z naciskiem broni prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Znamienne słowa w tym kontekście padły w Rzymie podczas VIII Światowego Dnia Chorego w Roku Jubileuszowym 2000: „Powinność najważniejsza to obrona życia. We współczesnym świecie wielu ludzi walczy o polepszenie jego jakości i podejmuje refleksję nad etyką życia, aby przeciwstawić się zamieszaniu w dziedzinie wartości, jakie powstaje czasem w dzisiejszej kulturze. (...) Jednakże nie brak i tych, którzy przyczyniają się do kształtowania niebezpiecznej kultury śmierci, szerząc mentalność przenikniętą egoizmem i hedonistycznym materializmem oraz zapewniając poparcie społeczne i prawne praktyce zabijania życia”.
Papieskie Orędzia na Światowy Dzień Chorego poprzez różnorodność tematów w nich podejmowanych świadczą, że każda dziedzina wiedzy medycznej jest ważna i potrzebna w trosce o człowieka cierpiącego. Przykładowo, ubiegłoroczne Orędzie było poświęcone chorym na choroby psychiczne, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych; dwa lata wcześniej tematyce HIV i AIDS, ze szczególnym odniesieniem do Afryki. Natomiast tegoroczne Orędzie Benedykta XVI, które nasza Dykasteria odpowiednio wcześniej przekazała wszystkim zainteresowanym, dotyczy chorych nieuleczalnie i terminalnie.

Przebieg obchodów

Na koniec można jeszcze wspomnieć, jak przebiegają obchody Światowego Dnia Chorego. Otóż wyróżnia się tutaj trzy zasadniecze etapy, którym odpowiadają kolejne trzy dni celebracji. Pierwszy ma charakter naukowy. Uczestnicy biorą udział w sympozjach i dyskusjch naukowych prowadzonych przez specjalistów z zakresu poruszanych zagadnień. Drugi dzień jest poświęcony problemom duszpasterstwa chorych i zaadresowany głównie do tych, którzy to duszpasterstwo tworzą: biskupi, kapelani, osoby konsekrowane, laikat, wolontariusze. W tym dniu zwykle odwiedza się placówki opieki zdrowotnej, aby przyjrzeć się ich codziennemu funkcjonowaniu.
Kulminacją obchodów jest trzeci dzień, tzw. liturgiczny - zawsze 11 lutego, w którym sprawuje się uroczystą Eucharystię z obrzędem udzielenia sakramentu namaszczenia chorych. Liturgii tej przewodniczy zawsze specjalny wysłannik Papieża na Światowy Dzień Chorego. Zazwyczaj jest nim Przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia. Tym razem, w Seulu, Benedykta XVI będzie reprezentował kard. Javier Lozano Barragán. Za pośrednictwem legata Następca św. Piotra zaznaczy swoją bliskość i solidarność z cierpiącymi, udzielając im i tym, którzy o nich się troszczą, specjalnego apostolskiego błogosławieństwa.

Autor jest oficjałem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, Watykan

2007-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek [Wideo]

2024-03-28 17:07

Materiał prasowy

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Do wspólnego przeżywania tego czasu zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W pierwszym odcinku specjalnym - poświęconym Wielkiemu Czwartkowi oraz jego wieczornej liturgii.

Zapraszamy do oglądania i posłuchania podcastu pod linkiem poniżej, oczywiście pod patronatem medialnym Niedzieli Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję