Reklama

Kościół

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” - II Kongres Różańcowy na Jasnej Górze rozpoczęty

„Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” pod takim hasłem na Jasnej Górze rozpoczął się II Ogólnopolski Kongres Różańcowy. Spotkanie ma ukazać moc różańcowego charyzmatu realizowanego przez wiele różnych wspólnot i ruchów w Polsce, a także ważną rolę różańca w dziele ewangelizacji świata. Zjazd odbywa się w duchu dziękczynienia za beatyfikację założycielki Żywego Różańca i Dzieła Rozkrzewiana Wiary Pauliny Jaricot. Gościem spotkania jest abp Giovanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczący Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych.

[ TEMATY ]

rożaniec

Karol Porwich/Niedziela

Część kongresową rozpoczęła Msza św. o 13.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, delegata KEP ds. Żywego Różańca. Kongres połączony jest z X Pielgrzymką Żywego Różańca.

Sympozjum otworzą abp Giovanni Pietro Dal Toso i abp Wacław Depo.

W części wykładowej zaplanowano wystąpienie ks. dr. Bogdana Michalskiego o bł. Paulinie Marii Jaricot, dr. Wincentego Łaszewskiego o różańcu jako modlitwie dla wszystkich. Ks. prof. Marek Tatar wygłosi konferencję: „Różaniec – od kontemplacji do apostolatu”.

- Pragniemy przypomnieć, że różaniec jest modlitwą dla wszystkich, modlitwą na dzisiejsze czasy - podkreśla ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca. Przekonuje, że to modlitwa prosta, ale skuteczna. - To lek na nasze choroby i bolączki w świecie zmąconym wojnami, lękami, niepewnością. Różaniec kształtuje naszą wiarę, budzi pokój i miłość. Modlitwa nie zmienia świata, ale zmienia człowieka, a człowiek może zmienić świat. W czasie tego kongresu chcemy powiedzieć, że pragniemy zmieniać ten świat przez modlitwę różańcową - wyjaśnia krajowy moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Jak dodaje ks. Gancarek swoistym fenomenem modlitwy różańcowej jest jej obecność we wszystkich przestrzeniach życia ludzi wierzących. Zdobywa też Internet. Tu przykładem są rozprzestrzeniające się koła różańcowe rodziców modlących się za dzieci.

S. Emanuela Stachurska, loretanka, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec zwraca z kolei uwagę, że modlitwa różańcowa bardzo mocno związana jest historią Kościoła i Polaków. Teraz powraca zwłaszcza w tym wymiarze wołania o pokój. - To też swoisty modlitewny fenomen w historii Polski, bo kiedy były różne zagrożenia, to modliliśmy się o pokój przez procesje różańcowe, przez wstawiennictwo Matki Bożej. I to jest mocno zakorzenione w naszych sercach, że kiedy jest wojna na Ukrainie, to my się modlimy o pokój właśnie na różańcu – powiedziała loretanka.

Reklama

Jasnogórskie spotkanie jest też czasem wdzięczności za wielki wkład polskiego Kościoła w ewangelizację i wspieranie dzieła misji, za które modlą się członkowie Żywego Różańca.

Rok 2022 to czas ważnych dla środowisk misyjnych jubileuszy: 400-lecia powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecia powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary oraz setna rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi dzieł papieskich. Ich celem jest budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

Po zakończeniu części kongresowej z udziałem delegacji z diecezji oraz przedstawicieli wspólnot różańcowych wieczorną procesją różańcową rozpocznie się ogólnopolska pielgrzymka.

Centralne uroczystości pielgrzymkowe odbędą się jutro. O 11.30 sprawowana będzie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Pauliny Jaricot i 200-lecie Dzieła Rozkrzewiana Wiary koncelebrowana przez abp. Dal Toso, abp. Wacława Depo, bp. Jana Piotrowskiego i innych biskupów z komisji misyjnej Episkopatu Polski.

2022-06-03 14:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do odmawiania modlitwy różańcowej

[ TEMATY ]

rożaniec

Karol Porwich/Niedziela

Do odmawiania różańca, a rozważając tajemnice światła, pamięci o św. Janie Pawle II zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Od trzynastu lat, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję