Reklama

Kościół

Jasna Góra: pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Z dziękczynieniem za miniony rok nauki, za pracę szkół i przedszkoli na Jasną Górę w 24. ogólnopolskiej pielgrzymce przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. SPSK powstało w Częstochowie w 1990 r. jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II „ku nowej ewangelizacji”. Patronką Stowarzyszenia jest Matka Boża Jasnogórska.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Kształcąc wychowujemy”, to dewiza, która przyświeca placówkom należącym do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. W tym roku hasłem pracy formacyjnej były słowa bł. Prymasa Tysiąclecia „Czas to miłość”.

- Podejmowane zadania miały szeroki wymiar, ale nikt nie przypuszczał, że to przesłanie kard. Wyszyńskiego będziemy tak bardzo praktycznie realizować w naszych szkołach przyjmując do nich ukraińskie dzieci - powiedziała Maria Chodkiewicz, prezes stowarzyszenia. Jak zauważyła praktycznie w każdej ich placówce są uczniowie z Ukrainy, a w niektórych, na stu uczniów aż dwudziestu, to Ukraińcy. - To jest praktyczne uczenie miłości do bliźniego, uczenie tego, że trzeba się podzielić tym, co się ma: spokojem, pokojem, wiedzą, doświadczeniem i językiem. To piękne doświadczenie dzielenia się miłością - podkreśliła prezes.

Także w pielgrzymce uczestniczyli uczniowie z Ukrainy. Ada, która uczęszcza do szkoły SPSK w Wieluniu podkreśliła, że na Jasnej Górze jest po raz pierwszy i bardzo jej się tu podoba. - Chciałam się pomodlić za moją rodzinę i pokój w Ukrainie - powiedziała.

Adam także ze szkoły w Wieluniu zaznaczył, że przyjechał do Matki Bożej, żeby podziękować za naukę i modlić się o pokój, żeby wojna skończyła się i by pandemia nie wróciła.

Michał uczeń z Kłobucka podkreślił z kolei, że Jasna Góra jest dla niego miejscem modlitwy i zaufania Bogu.

- Nasza szkoła uczy nas bliskości z Jezusem - powiedziała Wiktoria Ryłek z Katolickiego Liceum im. św. Stanisława Kostki w Kutnie. - W klasie modlimy się, odmawiamy różaniec. To jest bardzo ważne. Ta szkoła mówi zróbmy to razem i prowadzi nas do Jezusa. Przyjechaliśmy, żeby pokazać, że jesteśmy zaangażowani w życie z Jezusem - powiedziała licealistka.

Dziękczynnej Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. - Nie bójcie się, jak rzucicie swoje życie na wiatr Ducha Świętego to zwyciężycie świat, to będziecie dla świata skarbem, kimś pięknym i ważnym, a jak będziecie szli z prądem tego świata, to będziecie jak brud, który płynie z tym światem - mówił kaznodzieja.

Reklama

Podkreślał, że szkoły katolickie są potrzebne Polsce, Kościołowi i światu właśnie dlatego, że nie do końca są z tego świata.

Po Mszy św. dla młodszych uczniów rozpoczął się koncert zespołu „Małe TGD”, dla starszych spotkanie o zagrożeniach współczesnego świata.

Dziś na Jasnej Górze ma miejsce także zakończenie pracy wychowawczej w szkołach. Wręczone zostaną maski teatralne dla biorących udział w 12. przeglądzie teatrów szkolnych. Również temu przeglądowi towarzyszyły słowa bł. Prymasa „Czas to miłość”.

Do Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich należy obecnie 120 placówek w 18 diecezjach. Są to przedszkola, szkoły podstawowe i średnie. Ważną płaszczyzną w kształceniu jest wychowanie patriotyczne. Są one miejscem animacji kulturalnej oraz ośrodkiem rozwoju i aktywności lokalnej dla środowisk, w których działają.

2022-06-03 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu zawsze byliśmy wolni – wystawa na Jasnej Górze na 100-lecie Niepodległości

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

abp Stanisław Gądecki

Michał Janik/TV NIEDZIELA

Unikatowe fotogramy z jasnogórskiego archiwum, biżuteria patriotyczna, pamiątki po zesłańcach syberyjskich – m.in. takie eksponaty można już oglądać na nowej wystawie w Arsenale na 100-lecie Niepodległości. Tworzą one opowieść o losach Jasnej Góry od mrocznych czasów zaborów i okresu powstania styczniowego, aż po współczesność. Wystawę otworzył dziś abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Przesłanie wystawy brzmi: „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882 -1918”. Na nierozerwalne związki polskiego narodu z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej wskazał o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Czy ufamy Bożej pomocy we wszystkich okolicznościach naszego życia?

2022-09-26 08:23

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Karol Porwich

W ostatnich miesiącach wspominaliśmy trzy ważne bitwy, w których Polska odniosła zwycięstwo. Pod Grunwaldem – 15 lipca 1410, pod Warszawą – 15 sierpnia 1920 i pod Wiedniem – 12 września 1683. Każdej z tych bitew towarzyszyła modlitwa. W 1920 roku cała Warszawa modliła się tak, jak nigdy dotąd, nie mówiąc już o interwencji Matki Boskiej, a królowie, którzy osobiście brali udział w bitwie – Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski (po bitwie napisał do papieża „przybyliśmy, zobaczyliśmy a Bóg zwyciężył”) rano przed bitwą „słuchali” Mszy św. Jagiełło nawet dwóch i do tego był u spowiedzi.

Mamy przykład, że silna wiara połączona z modlitwą przynosi natychmiastową odpowiedź Boga. A jakby dla kontrastu bitwa z Turkami stoczona 10 listopada 1444 pod Warną skończyła się zupełną klęską wojsk chrześcijańskich. Szanse na zwycięstwo pogrzebał naczelny dowódca, król Władysław III (Warneńczyk), który przez swoje nieroztropne działania stracił głowę. Turcy opanowali na długie lata półwysep bałkański. Sam król zresztą nigdy nie był wzorem moralnego życia. „ Historia jest nauczycielką życia”. Warto więc dzisiaj pomyśleć, czy my tak naprawdę ufamy Bożej pomocy we wszystkich okolicznościach naszego życia? Nie tylko przed wielkimi bitwami? Gorszą nas czasem Msze święte odprawiane przy okazji wydarzeń państwowych lub społecznych. Szkodliwy sojusz tronu z ołtarzem! A może to jednak jest wyraz wiary odziedziczonej po przodkach, którzy nawet akty państwowe zaczynali: W imię Pańskie – amen? Bez Boga ani do proga! I dlatego od pieśni „Kiedy ranne...” zaczynał się program radiowy i dzień w jednostce wojskowej, a nauka w szkole zaczynała się i kończyła modlitwą. I dziś jeszcze wielu żegna się przed jedzeniem, przed podróżą i przed jakimś ważnym wydarzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach?

2022-09-26 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji, o relacji charyzmatu, czyli duchowości, którą żyją i realizują zakony, zgromadzenia i instytuty, do nowych form i środków przekazywania wiary rozmawiano na Jasnej Górze podczas spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP z przedstawicielami zakonnych wspólnot. Obrady zakończyły się wspólną Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej.

Ks. Artur Sepioło, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji wyróżnił cztery obszary, etapy wspierania nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach: przez osoby, które są oddelegowane albo też bardziej przeżywają wezwanie do działań w tym duchu; przez konkretne dzieła powstałe wewnątrz zakonnych wspólnot; przez akceptację przełożonych, by dzieła, projekty służące nowej ewangelizacji zostały włączone też w duchową tkankę danej rodziny zakonnej. Czwartym etapem jest sytuacja, kiedy w charyzmat, który powinien być ciągle odnawiany, włączone zostają elementy związane z nową ewangelizacją. – Nasze spotkanie służyło temu, by tym etapom się przyjrzeć, skonkretyzować je, określić jak przechodzić z jednego etapu do drugiego i jak je rozwijać - wyjaśniał ks. Sepioło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję