Reklama

Kościół

Ludźmierz: kard. Dziwisz przewodniczył Mszy św. na zakończenie XXV Pielgrzymki Sursum Corda

Około 30 km pieszo pokonali pątnicy podczas XXV Pielgrzymki Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza, na pamiątkę przejazdu Drogą Papieską Jana Pawła II w 1997 r. Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przy ołtarzu polowym, tym samym, przy którym modlił się Ojciec Święty, przewodniczył emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Magdalena Pijewska/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz przed rozpoczęciem Mszy św. serdecznie wszystkich pielgrzymów pozdrowił. Wyraził wielką wdzięczność za podjęty trud przejścia około 30 km z Zakopanego do Ludźmierza. Hierarcha bardzo dobrze pamięta przejazd Jana Pawła II przez podhalańskie miejscowości. - Siedziałem obok Ojca Świętego w papamobile. Ile tam pojawiło się łez wzruszenia! On był jak pasterz odwiedzający swoje owieczki. Górale niemal z każdego domu wyszli i pozdrawiali Jana Pawła II. Papieżowi tak bardzo zależało na tym, żeby jeszcze wrócić na Podhale, które przecież tak bardzo umiłował - zaznaczył kard. Dziwisz.

Hierarcha przewodniczył uroczystej Mszy św. przy Ołtarzu Polowym w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Homilię wygłosił znany kaznodzieja ks. Wojciech Węgrzyniak. - Dziękujemy za wierność tych, którzy chodzą od 25 lat w pielgrzymce, ale i za tych, którzy 24 lata, 20, 15, a nawet za tych, którzy w tym roku poszli po raz pierwszy - mówił ks. Węgrzyniak. - Dziękujemy za to, że mamy tożsamość miłości. Chcemy tej miłości się trzymać, chcemy trzymać się miłości Boga. Z tą miłością Boga jest jak z Tatrami - czasem ich nie widać, czasem się ukrywają za chmurami, czy za mgłą, ale one są. Tak jak Boża Miłość do mnie i do Ciebie. A wierność jest najpiękniejszą pieczęcią miłości - podkreślał kaznodzieja.

Podczas składania darów ofiarnych komandor Pielgrzymki Sursum Corda przekazał kard. Dziwiszowi srebrny identyfikator - dowód na uczestnictwo w pielgrzymce.

Wszystkim za uczestnictwo i podjęty trud organizacyjny podziękował ks. Jerzy Filek, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej i proboszcz tamtejszej parafii. Do Ludźmierza przyjechało wielu kapłanów z parafii, których wierni wzięli udział w XXV Pielgrzymce Sursum Corda. Kilku kapłanów przeszło cały szlak pielgrzymi.

Pielgrzymka Sursum Corda była jak zawsze podzielona na kilka grup, m.in. orawską. Szła w niej pani Beata z koleżanką Haliną. - Chodzimy w pielgrzymce niemal od samego początku, modlimy się, żeby sił starczyło co roku, a w ciągu 12 miesięcy zbieramy te najważniejsze intencje - podkreślała pani Beata z Jabłonki. Rycerz Kolumba, a kiedyś zawodnik i teraz trener hokejowej drużyny Podhale Nowy Targ Jarosław Różański dziękował w czasie pielgrzymki za zdrowie całej rodziny. - Powierzałem z żoną naszych dwóch synów, jeden zdawał egzamin po klasie 8, drugi egzamin dojrzałości - dodał Jarosław Różański. Z kolei pan Jacek z Orawy zabrał na Drogę Papieską wszystkie swoje bliskie osoby. - To naprawdę żaden wyczyn, bo pielgrzymowaliśmy z żoną Anetą i córkami: Leną, Michaliną i Zuzanną. Absolutnie nie trzeba do tego żadnych przygotowań - zaznaczał pan Jacek.

Reklama

Pielgrzymów na trasie pozdrowiało wielu mieszkańców miejscowości, przez które przechodzili. Gorące powitanie na pątników czekało m.in. w Zębie. Przy obelisku papieskim im. Jana Pawła II wiernych przywitał zespół regionalny "Zbójnicek" z Zębu wraz z pocztami sztandarowymi. Maciej Dziubas, zastępca wójta Gminy Poronin wraz z sołtysem Zębu Andrzejem Lassakiem dziękowali pielgrzymom za przybycie i życzyli pomyślności w dalszej wędrówce. Mieszkańcy przygotowali dla pielgrzymów poczęstunek. Na wędrowców czekała m.in. gorąca kawa i herbata.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali strażacy z różnych jednostek OSP i załoga karetki pogotowia. Droga Papieska była jak zawsze przystrojona.

Pielgrzymka Sursum Corda odbywa się w każdą pierwszą sobotę czerwca od 25 lat, na pamiątkę wizyty papieża Jana Pawła II w Ludźmierzu, skąd poprowadził modlitwę różańcową transmitowaną na cały świat.

2022-06-05 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: rodzina w centrum duszpasterskiej troski św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Kalwaria Zebrzydowska

Krzysztof Tadej

Jan Paweł II wpłynął poważnie na postawę całej wspólnoty Kościoła wobec problemów małżeństwa i rodziny, a także formacji młodych ludzi – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie przewodniczył Mszy św. dla uczczenia 40. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę św. Piotra. Osobisty sekretarz papieża podkreślał, że rodzina była w centrum jego duszpasterskiej troski.

W wygłoszonej homilii kard. Dziwisz stwierdził, że dziś, w „szerzącej się również kulturze tymczasowości i odrzucenia”, ideał chrześcijańskiego, nierozerwalnego małżeństwa staje się zbyt trudny dla wielu osób.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję