Reklama

Świat

Abp S. Szewczuk przedstawił papieżowi i biskupom ze świata sytuację na Ukrainie

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

pl.wikipedia.org

O bieżącej sytuacji na Ukrainie poinformował papieża Franciszka arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. Zwierzchnik grekokatolików podziękował w posiedzeniu Rady Synodu Biskupów w dniach 24-25 lutego. Ponadto w ostatnich dniach w bazylice św. Piotra odprawiono nabożeństwo o pokój i jedność tego kraju a w cerkwi Świętej Sofii powstała ściana pamięci Bohaterów Majdanu.

Obrady, którym przewodniczył Ojciec Święty i w których uczestniczył także sekretarz generalny Synodu kard. Lorenzo Baldisseri, przebiegały pod hasłem "Wyzwania duszpasterskie rodziny w kontekście ewangelizacji". Oprócz abp Szewczuka w pracach Rady wzięli udział inni jej członkowie, eksperci i konsultanci.

Reklama

24 bm. w bazylice św. Piotra w Watykanie zwierzchnik UKGK przewodniczył nabożeństwu modlitewnemu w intencji pokojowej i "soborowej" (zjednoczonej) Ukrainy. Inicjatorką tego wydarzenia była ambasador tgo kraju przy Stolicy Apostolskiej Tetiana Iżewska przy aktywnym udziale ambasadora Polski Piotra Nowiny-Konopki i dyplomatów 10 innych krajów przy Watykanie oraz wspólnoty ukraińskiej w Rzymie.

Nabożeństwo do Matki Bożej odprawiono w symbolicznym dla Ukrainy miejscu bazyliki - przy jednym z bocznych jej ołtarzy, zwanym "ukraińskim", a poświęconym św. Erazmowi i na którym znajdują się mozaiki przedstawiające świętych Włodzimierza i Olgę.

Na zakończenie uroczystości arcybiskup podziękował pani ambasador za jej inicjatywę oraz dyplomatom innych państw za ich udział. "W tych dniach Ukraina była niezwykle silnie zraniona i teraz powinniśmy wyleczyć rany nie tylko te cielesne, ale także duchowe naszego narodu. Słowa szczególnej wdzięczności zwierzchnik UKGK skierował do ambasadorów Polski, Francji i Niemiec, a więc krajów, dzięki którym podpisano układ pokojowy. "W najbardziej dramatycznych dniach zaostrzenia konfliktu wasi ministrowie byli na Ukrainie, nie opuścili naszego narodu w jego bólu i to, moim zdaniem, powstrzymało dalszy przelew krwi" - oświadczył władyka.

Reklama

W dniach 25 i 26 bm w ambasadzie Ukrainy przy Watykanie będzie wyłożona księga kondolencyjna.

Na terenie cerkwi Świętej Sofii (Mądrości Bożej) w Rzymie - głównej świątyni grekokatolików ukraińskich za granicą - powstała ściana pamięci Bohaterów Majdanu. Na jednym z murów rozwieszono zdjęcia poległych na kijowskim Majdanie Niezależności, tworząc w ten sposób swego rodzaju memoriał. 23 bm., po liturgii biskupiej abp Szewczuk wraz z grupą biskupów, księży i świeckich zapalili am świeczki dla uczczenia pamięci niewinnych ofiar.

Ks. Marko Senehen, przewodniczący Towarzystwa "Święta Sofia", powiedział, że ukraińscy migranci we Włoszech dołączyli się w ten sposób do modlitewnego uczczenia "najnowszych bohaterów Ukrainy". A zwierzchnik UKGK nazwał zabitych na Majdanie "kwiatem narodu i bojownikami o wolność Ukrainy".

2014-02-25 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: modlitwy i gratulacje dla Donalda Trumpa

[ TEMATY ]

Watykan

Wikipedia.org

Donald Trump, kandydat republikanów na prezydenta USA

Donald Trump, kandydat republikanów na prezydenta USA

O gratulacjach i modlitwach w intencji nowego prezydenta USA Donalda Trumpa zapewnił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

"Przede wszystkim z szacunkiem przyjmujemy do wiadomości wolę wyrażoną przez naród amerykański, w tym akcie demokracji, który jak mi mówią, charakteryzował się również dużą frekwencją wyborczą. Życzymy także nowemu prezydentowi, aby jego rząd mógł naprawdę owocnie wypełnić swą misję. Zapewniamy ponadto o naszej modlitwie, aby Pan Go oświecał i wspierał naturalnie w służbie swej ojczyzny, ale także w służbie dla dobrobytu i pokoju w świecie. Jestem przekonany, że musimy dziś właśnie wszyscy pracować, aby zmienić sytuację światową, będącą sytuacją poważnego rozdarcia, poważnego konfliktu" - powiedział najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ku czci św. Filomeny

2021-08-03 18:28

Marzena Cyfert

Sanktuarium św. Filomeny

Sanktuarium św. Filomeny

W sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach trwa nowenna przed wspomnieniem liturgicznym świętej. Nabożeństwo odbywa się o godz. 18.

Sanktuarium w Gniechowicach jest jedyną w Polsce parafią pw. św. Filomeny. Przybywa tutaj wielu pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. Największym wydarzeniem jest sierpniowy odpust. W tym roku odbędzie się on w sobotę 7 sierpnia o godz. 11. Sumie odpustowej przewodniczył będzie i kazanie wygłosi ks. dr Bogdan Michalski, który całe swoje życie spędził na misjach w Peru i na Ukrainie, pełnił funkcję Sekretarza Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, autor książki „Święta Filomena - Patronka Żywego Różańca”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję