Reklama

Kościół

Bp Bryl: przesłanie Jana Pawła II sprzed 25 lat nie straciło na swej aktualności

– Chcemy, żeby Jan Paweł II nie tylko był tym, kogo wspominamy, ale przede wszystkim był dzisiaj dla nas nauczycielem, jak pięknie i dobrze żyć – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej ku czci Opieki Świętego Józefa. Odpust połączono z 25. rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Bp Damian Bryl

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że początki odpustu Opieki św. Józefa sięgają połowy XVIII w., kiedy to rajcy miasta Kalisza po raz pierwszy udali się przed Cudowny Obraz św. Józefa, aby błagać go o opiekę, by chronił gród od klęsk i nieszczęść. Do tradycji powrócono 30 lat temu.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że chrześcijanin to ten, który otwiera swoje serce i pozwala, żeby Duch Święty mógł przez niego działać. – To ten, który otwierając się na działanie Ducha Świętego nie boi się żyć radykalnie tym dziedzictwem, które zostawił Jezus, czyli Jego Ewangelią – stwierdził kaznodzieja.

Podziel się cytatem

Wskazał, że człowiekiem, który żył nowym życiem, przeniknięty mocą Ducha Świętego bez wątpienia był św. Jan Paweł II, który 4 czerwca 1997 r. odwiedził Kalisz. – Ta wizyta była ważna dla mieszkańców Kalisza i pielgrzymów, którzy tu przyszli, ale także dla Ojca Świętego, który powiedział: „Jakże raduję się, że tę Ofiarę Eucharystyczną sprawuję w sanktuarium św. Józefa. To sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i narodu”– mówił celebrans.

Reklama

Podzielił się świadectwami osób, które były bezpośrednio zaangażowane w pielgrzymkę Jana Pawła II do Kalisza. Przytoczył fragmenty wypowiedzi: pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, ks. Andrzeja Gawła, proboszcza katedry, Wojciecha Bachora, ówczesnego prezydenta Kalisza, i Elżbiety Kałuży-Maniewskiej.

Akcentował, że przesłanie Papieża sprzed 25 lat nie straciło na swej aktualności. Wskazał na trzy myśli Jana Pawła II z tamtej pamiętnej homilii.

Pierwszą z nich jest godność człowieka. – Te słowa, które Papież mocno odnosił do tego, byśmy szanowali szczególnie życie poczętych dzieci i osoby starsze u kresu swojego życia, szczególnie chore. Trzeba nam dzisiaj powtórzyć te słowa w kontekście wojny na Ukrainie i tego okrucieństwa, trzeba nam je przypominać – zauważył hierarcha.

Druga myśl dotyczyła rodziny. – To przesłanie Papieża o rodzinie szczególnie jest nam bliskie we wszystkie pierwsze czwartki. Chcemy wszystkim głosić, ale też świadczyć, jak ważna jest rodzina, jak ważne jest, żebyśmy troszczyli się o jakość życia naszych rodzin, i jak ważne, żebyśmy także dzisiaj modlili się, żeby miłość była rozumiana jako bezinteresowny dar z samego siebie – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Trzecia myśl to wartość życia rozumianego jako dar. Biskup przytoczył najbardziej znamienne słowa Papieża dotyczące życia. – „Miarą cywilizacji – miarą uniwersalną, ponadczasową, obejmującą wszystkie kultury – jest jej stosunek do życia. Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych, zasługuje na miano barbarzyńskiej. Choćby nawet miała wielkie osiągnięcia gospodarcze, techniczne, artystyczne oraz naukowe” – cytował bp Bryl.

Reklama

Przytoczył też słowa Matki Teresy wypowiedziane przez Jana Pawła II w Kaliszu: „Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali?”.

– Dzisiaj chcemy wspominać wydarzenia sprzed 25 lat, ale chcemy także podjąć twórczy namysł nad tym papieskim wezwaniem – mówił biskup kaliski.

Po Komunii św. bp Damian Bryl odmówił Akt zawierzenia diecezji kaliskiej i miasta Kalisza św. Józefowi.

Podczas uroczystości papieskim medalem Benemerenti uhonorowani zostali: s. Helena Janiszewska ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Małgorzata Chrzanowska, Jolanta Siwak, Ewa Węgier-Szewczyk, Wojciech Bachor.

Na uroczystości jubileuszowe licznie przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz rządowych, miejskich i powiatowych, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni i szkół, a także grupa rowerzystów z Liskowa oraz pielgrzymi z różnych stron diecezji. Po Mszy św. duchowieństwo i wierni przeszli pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.

W sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.

W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

2022-06-05 18:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polsat News: "Zasadzka na sprawiedliwego". Reportaż o św. Janie Pawle II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

W sobotę 26 grudnia o godz. 18 w Polsat News zostanie wyemitowany reportaż Magdaleny Ziętkiewicz "Zasadzka na sprawiedliwego", broniący Jana Pawła II przed nieuzasadnionymi zarzutami. Reportaż został skonstruowany na kanwie listu ponad 1700 polskich profesorów, apelujących o opamiętanie oraz o szacunek dla pamięci o św. Janie Pawle II.

1706 polskich profesorów podpisało list w obronie pamięci świętego Jana Pawła II. LIst dostepny jest na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję