Reklama

Kościół

Abp Polak: potrzebujemy działań prewencyjnych i zapewniających ochronę małoletnich

O konieczności działań prewencyjnych zapobiegających wykorzystywaniu małoletnich i zapewniających im skuteczną ochronę mówił podczas 392 Zebrania Plenarnego KEP w Zakopanem Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Episkopat.news

Prymas Polski podkreślił, że w ostatnich miesiącach (od marca do czerwca) Centrum Ochrony Dziecka we współpracy z Biurem Delegata i Fundacją Świętego Józefa przygotowało i przeprowadziło szkolenia dla delegatów, duszpasterzy i kuratorów oraz osób odpowiedzialnych za prewencję. Dały one możliwość poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń, ale także przedstawienia pewnych sugestii.

Abp Polak podkreślił postulat współpracy i wymiany informacji na poziomie diecezjalnym między delegatem, duszpasterzem i kuratorem w celu skuteczniejszego procedowania sprawy i udzielenia pomocy zarówno osobie zgłaszającej krzywdę jak i obwinionemu duchownemu.

Prymas Polski wskazał na dokumenty nt. prewencji, które wymagają szkoleń obejmujących wszystkich pracujących w Kościele, a także włączenia tematu ochrony małoletnich w formację w seminarium i formację permanentną duchownych. Wymagają też odpowiedniej weryfikacji ich skuteczności i ulepszania w oparciu o gromadzone doświadczenia. Wsparciem w tych działaniach jest Regulamin Grantowy Fundacji Świętego Józefa, który daje fundusze na działania prewencyjne w naszych diecezjach.

Reklama

Wielką pomocą, wskazał delegat KEP, są także programy prewencyjne wypracowywane przez ekspertów i współpracowników Centrum Ochrony Dziecka. Są to na przykład „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” - publikacja powstała we współpracy z Radą Szkół Katolickich, rozesłana do wszystkich szkół katolickich w Polsce ; poradniki dotyczące ochrony osób z niepełnosprawnością intelektualną przed przemocą seksualną; szkolenie e-learningowe dla liderów grup młodzieżowych.

Prymas Polski poinformował, że rezultatem międzynarodowej konferencji „naszą wspólna misją ochrona dzieci Bożych”, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku w Warszawie jest powstanie Sieci ds. Ochrony Małoletnich w Kościołach Europy Środkowej i Wschodniej, której celem jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w kwestii prewencji wykorzystywania seksualnego i pomocy. Za koordynację tych działań i kontaktów odpowiada Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.

2022-06-07 13:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: trzeba uczyć się Jezusa

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Marian Sztajner / Niedziela

„Zmieniają się pokolenia, będą przychodzić wciąż nowe sposoby czy formy tej nauki, bo życie się rozwija, ale jedno pozostaje niezmienne: uczyć się Chrystusa, nadziei ludzkości” – mówił dziś na Lednicy Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński przewodniczył w ośrodku na Polach Lednickich Mszy św. z okazji 73. urodzin inicjatora lednickich spotkań młodych śp. o. Jana Góry OP.

W homilii nawiązał do ewangelicznej zachęty Jezusa „wypłyń na głębię”, którą św. Jan Paweł II tylekroć powtarzał młodym, wzywając ich do zawierzenia Chrystusowi, i która co roku rozbrzmiewa na lednickich polach w pieśni ułożonej przez polskiego papieża.

CZYTAJ DALEJ

„Czas na miłość” - Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa

2023-02-07 10:41

[ TEMATY ]

małżeństwo

Adobe Stock

Jak co roku, od 7 do 14 lutego potrwa Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa pod hasłem „Czas na miłość”. W ramach obchodów odbędą się liczne konferencje, warsztaty oraz różnego rodzaju randki, przygotowane przez organizatorów inicjatywy – Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Poprzez stronę internetową wciąż można zapisać się na wydarzenia zorganizowane w wielu polskich miastach, a także online.

- Jestem terapeutą rodzinnym i na co dzień pracując z rodzinami, w swojej pracy widzę jak ważna jest relacja małżeńska dla całej rodziny, nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Tydzień Małżeństwa ma za zadanie uświadamiać społeczeństwo, jak ważna jest troska o małżeństwo, a co za tym idzie – rodzinę – powiedziała w rozmowie z KAI Lena Kozakowska, członkini Fundacji Tydzień Małżeństwa i Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, współorganizatorka Tygodnia Małżeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję