Reklama

Kościół

O. M. Legan nowy kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP: jestem wdzięczny za zaufanie

- Jestem wdzięczny księżom biskupom za zaufanie i chcę wypowiedzieć słowa wdzięczności wobec wszystkich, którzy tworzą Redakcję Audycji Katolickich TVP i od lat troszczą się o ewangelizację przez media – powiedział o. Michał Legan. Podczas zebrania plenarnego KEP w Zakopanem został on wybrany nowym kierownikiem Redakcji Audycji Katolickich TVP. Podkreślił, że tworzenie mediów katolickich i kultury chrześcijańskiej uważa za swoje „powołanie w powołaniu”. Od 12 lat jest kapłanem w Zakonie Paulinów.

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

Archiwum

- Cieszę się, że mam wsparcie osób, które dotychczas tworzyły redakcję katolicką. Chcę wypowiedzieć słowa wdzięczności wobec wszystkich, którzy tę redakcję tworzą od lat i od lat troszczą się o ewangelizację przez media w Telewizji Polskiej – powiedział dla @JasnaGóraNews tuż po ogłoszeniu nominacji o. Legan. Wyraził nadzieję, że jego doświadczenie duszpasterskie, jako ewangelizatora i medialne przysłużą się Kościołowi w Polsce.

- Mam świadomość, że nowe zadanie jest trudne. Będzie wymagało nieustannej współpracy z ludźmi, więc stoję na razie wobec niego onieśmielony. Bardzo liczę na współpracę i łaskę Bożą - powiedział nowy kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP.

Zapytany o cele, zauważył, że są już one określone w zadaniach redakcji katolickiej. - Pierwszym celem jest ewangelizacja, czyli głoszenie Chrystusa, a celem drugim, który temu pierwszemu musi być podporządkowany jest informowanie o życiu Kościoła. To informowanie o życiu Kościoła to w pierwszym rzędzie pokazywanie wielkiego bogactwa wspólnoty Kościoła w Polsce, ale także informowanie o dokonaniach Stolicy Apostolskiej i przede wszystkim papieża. Będziemy starali się robić to w ogromnej współpracy z Episkopatem Polski i mediami watykańskimi, troszcząc się o to, żeby polscy widzowie, widzowie TVP, mieli dostęp do tych skarbów, które ofiaruje nam Kościół – powiedział paulin.

Nowy szef redakcji katolickiej ma już spore doświadczenie medialne. Jak sam podkreślił, ważnym doświadczeniem była dla niego współpraca z jednym z największych twórców mediów katolickich w Polsce ks. prof. Andrzejem Baczyńskim, którego czuje się uczniem. - Miałem szansę także współpracować ze wspaniałymi twórcami i teoretykami mediów z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. To są doświadczenia niebywale ważne, za które jestem wdzięczny. Miałem możliwość przypatrzeć się pracy zespołu EWTN w Birmingham, w Alabamie, największej katolickiej telewizji na świecie. Przez ostatnie 10 lat miałem też szansę tworzyć codzienny videoblog z komentarzem do Ewangelii. Mówię o tym wszystkim, żeby powiedzieć, że uważam tworzenie mediów katolickich i kultury chrześcijańskiej za swoje powołanie w powołaniu. I bardzo się cieszę, że będzie to teraz możliwe także we współpracy z TVP – powiedział o. Legan.

Reklama

Podkreślił, że najbardziej fascynujący w mediach jest dla niego kontakt z człowiekiem. - Media dają możliwość odkrycia piękna ludzi, którzy czasami są daleko, których niejednokrotnie nie mielibyśmy szansy poznać. Siłą mediów – szczególnie chrześcijańskich i katolickich – jest świadectwo osób wierzących – zaakcentował nowy kierownik programów katolickich w Telewizji Polskiej.

O. Michał Legan ukończył studia filmoznawcze i dziennikarskie, współpracował z Telewizją Kraków w redakcji programów katolickich. Jest rekolekcjonistą i vlogerem: od 2011 r. autorem codziennego wideokomentarza do Ewangelii "Kilka słów o Słowie”.

Ukończył studia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest absolwentem studiów na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Zakonnik ma też doktorat z teologii pastoralnej, otrzymany na podstawie dysertacji pt. "Koncepcja teodramatu w myśli teologicznej Hansa Ursa von Balthasara i twórczości filmowej Andrieja Tarkowskiego".

Aktualnie jest rzecznikiem prasowym Jasnej Góry, wykłada też na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Na stanowisku kierownika Redakcji Audycji Katolickich TVP o. Michał Legan zastąpi ks. Maciej Makułę, który pełnił tę funkcję od sierpnia 2016 r.

2022-06-07 15:19

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Michał Legan nowym szefem Redakcji Audycji Katolickich TVP

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

Karol Porwich/Niedziela

o. Michał Legan

o. Michał Legan

O. Michał Legan, 42-letni paulin, rzecznik prasowy Jasnej Góry, został nowym kierownikiem Redakcji Audycji Katolickich TVP. Wyboru dokonano podczas zebrania plenarnego KEP w Zakopanem. O Legan jest doktorem teologii, medioznawcą, duszpasterzem, wykładowcą na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

O. Legan ukończył studia filmoznawcze i dziennikarskie, współpracował z Telewizją Kraków w redakcji programów katolickich. Jest rekolekcjonistą i vlogerem: od 2011 r. autorem codziennego wideokomentarza do Ewangelii "Kilka słów o Słowie”.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję