Reklama

Świat

Kard. Marx: reforma watykańskich finansów to pytanie o wiarygodność

[ TEMATY ]

Watykan

finanse

Włodziemierz Rędzioch

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx z uznaniem przyjął wprowadzaną przez Franciszka reformę zarządzania watykańskimi finansami. "Wprowadzenie własnego `ministerstwa finansów` w Kurii Rzymskiej jest głęboką cezurą w historii Stolicy Apostolskie" - powiedział kard. Marx po powrocie z Rzymu do Monachium. Zdaniem niemieckiego purpurata reforma finansów to pytanie o wiarygodność Stolicy Apostolskiej i Kościoła.

Jego zdaniem postępowanie z pieniędzmi będzie w przyszłości transparentne i odpowiadać międzynarodowym standardom. Zastrzegł przy tym, że nie jest to obecnie najważniejszy temat zaprzątający uwagę świata. "Musimy to kiedyś uporządkować, aby tym samym przejść do innych ważnych rzeczy. Papież wie, że od tego zależy wiarygodność Kościoła" - powiedział kardynał.

Reklama

"Przełomową decyzję podjął Franciszek przy jednogłośnym poparciu dla reformy Kurii Rzymskiej przez Komisję Kardynałów" - zaznaczył kard. Marks. Jego zdaniem teraz należy się skupić na szczegółach. Propozycje opracowała grupa osób pod przewodnictwem szefa Banku Centralnego Malty, Josefa Bonnici. Dla arcybiskupa Monachium i Fryzyngi ważne jest to, że watykański Sekretariat Stanu nie będzie upoważniony do wydawania poleceń dla nowego Sekretariatu ds. Gospodarczych pod kierunkiem australijskiego kardynała George Pella.

Przypomniał, że nie podjęto jeszcze decyzji co do przyszłości Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) nazywanego "watykańskim bankiem". Powołana latem ubiegłego roku Komisja ds. reformy Instytutu musi wypracować kilka opcji, a końcowy projekt reformy musi być dokładnie zbadany. Pewne jest to, że Instytut nie będzie niezależny od przyszłego `ministerstwa finansów`. Arcybiskup przypuszcza, że decyzja co do przyszłości Instytutu zapadnie jeszcze w tym roku.

Kardynał przypomniał, że IOR nie jest tak duży i "nie prowadzi bezpośredniej działalności bankowej". "Nie powinien już szkodzić reputacji Stolicy Apostolskiej. Właściwym watykańskim bankiem będzie w przyszłości Administratura Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA)" - dodał.

Kard. Marx. który jest członkiem ośmioosobowej Rady Kardynałów mówił o reformie watykańskich finansów po powrocie z Rzymu, gdzie w zeszłym tygodniu brał udział w obradach tego gremium oraz w konsystorzu.

2014-02-26 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papiescy „Aniołowie Stróże”

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 14-15

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

– Dlaczego to robię? Oczywiście – dla Papieża, dla Kościoła, ale jeśli masz wiarę, to wierzysz, że jest to również służba Bogu – podkreśla Christoph Graf

– Dlaczego to robię? Oczywiście – dla Papieża, dla Kościoła, ale jeśli masz wiarę, to wierzysz,
że jest to również służba Bogu – podkreśla Christoph Graf

31 stycznia 2015 r. płk Rudolf Anrig zakończył pracę jako komendant Gwardii Szwajcarskiej. Na jego miejsce Papież Franciszek mianował Christopha Grafa, dotychczasowego wicekomendanta. Graf ma 53 lata i pochodzi z miejscowości Pfaffnau w kantonie Lucerna. Swoją służbę w Gwardii rozpoczął jako prosty halabardzista w 1987 r. W ciągu 28 lat pracy piął się przez wszystkie stopnie hierarchii – instruktora, starszego sierżanta, wicekomendanta, aby w końcu otrzymać prestiżowe stanowisko komendanta w randze pułkownika. Graf stał się znaną postacią Gwardii Szwajcarskiej, bo to właśnie on przez wiele lat nosił flagę korpusu podczas uroczystych ceremonii składania przysięgi przez rekrutów, które odbywają się 6 maja każdego roku.
Z okazji nominacji na komendanta Gwardii papieskiej przeprowadziłem z płk. Christophem Grafem serdeczną rozmowę

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Jak to się stało, że młody człowiek urodzony w szwajcarskim miasteczku Pfaffnau wstąpił do Gwardii Szwajcarskiej? Czy była to rodzinna tradycja?

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję