Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Ignacy Dec o przestrzeniach działania Ducha Świętego

O dostrzegalnych znakach działania Trzeciej Osoby Trójcy Świętej oraz miejscach, w których przebywa i uwidacznia się Jego wpływ, mówił bp Ignacy Dec w katedrze świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Zesłanie Ducha Świętego

Świdnica ‑ Katedra

Hubert Gościmski

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

W swojej homilii biskup senior, po przypomnieniu znaczenia i skutków Pięćdziesiątnicy paschalnej w Jerozolimie, skupił się na przestrzeniach działania Ducha Świętego. Najpierw pochylił się nad wspólnotą Kościoła, która w mocy Ducha Świętego „naucza, sprawuje świętą liturgię i pełni dzieła miłości”. Także święci wspominani w liturgii „stali się heroldami wiary i miłości dzięki Duchowi Świętemu”.

Kolejną płaszczyznę, o której mówił hierarcha, stanowi wnętrze człowieka ochrzczonego.

– Jaki to jest zaszczyt, jakie to jest wyróżnienie, być świątynią dla Ducha Świętego. Naszym zadaniem jest pilnować tej obecności Ducha Bożego w nas, bo wiemy, że niektórzy ludzie przez zaniedbanie, zapomnienie, a czasem celowo, korzystając z daru wolności, wypędzają Ducha Świętego i wprowadzają ducha złego, szatana – mówił, dodając, że ci ludzie, będący na usługach szatana, są widoczni w życiu publicznym. – Jeżeli mamy w sobie Ducha Świętego, to potrafimy rozpoznać, kto działa w Jego mocy, a kto służy duchowi złemu, który beznadziejnie walczy z Bogiem i wie, że tej walki nigdy nie wygra, ale dokucza i różnych ludzi zagarnia w swoje objęcia – akcentował 5 czerwca homileta.

Na koniec bp Ignacy podkreślił, że dary Ducha Świętego odradzają się w człowieku podczas uczestnictwa w Eucharystii czy w trakcie lektury Pisma Świętego.

2022-06-06 23:29

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Być solą ziemi”

Niedziela świdnicka 51/2012, str. 5

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Bożena Sztajner/Niedziela

Wy jesteście solą ziemi” (Mt 5,13a). Mamy być solą ziemi. Fizyczna, ziemska sól pełni wiele funkcji, wśród których dwie są nam najbardziej znane. Sól nadaje smak spożywanym potrawom oraz sól służy do konserwacji pokarmów. Jako chrześcijanie naszym poprawnym myśleniem, mówieniem i działaniem mamy przydawać smaku życiu społecznemu. Wiemy, że sól się rozpuszcza, jakby ginie na rzecz pokarmu; zamiera, by przydać pokarmowi smaku. Gdy my umieramy dla siebie i otwieramy się z miłością na drugich, gdy zatracamy się dla naszego „ja” i ofiarujemy się dla „ty”, życie wówczas nabiera smaku, nabiera wyższej, lepszej jakości. Prawda bowiem jest najzdrowszym pokarmem dla naszego ducha.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Duchowy testament kardynała Pella

2023-01-31 07:32

[ TEMATY ]

książka

Red/mk

Premiera ostatniego tomu „Dziennika więziennego” kardynała Georga Pella. „To dzieło stanie się klasyką duchowości”.


Światowy bestseller, który porusza sumienia - NIEWINNY. Pro memoria.
KSIĄŻKA JUŻ W PRZEDSPRZEDAŻY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję