Reklama

Niedziela Częstochowska

Kongres Eucharystyczny

Nie zdajecie sobie sprawy, jak jesteście trzykroć piękni – mówił do uczestników Kongresu Eucharystycznego abp Wacław Depo.

Karol Porwich

Błonia Jasnej Góry 11 czerwca zabieliły się dziećmi w strojach pierwszokomunijnych i młodszymi oraz starszymi chłopcami w strojach Liturgicznej Służby Ołtarza – Spotykamy się na Kongresie Eucharystycznym. Jest to diecezjalna pielgrzymka LSO, dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych. Chcemy uwielbić Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Z wielką radością spotykamy się tutaj na Jasnej Górze, by w sposób szczególny wpisać się w kolejny rok programu duszpasterskiego, realizowanego pod hasłem ,,Eucharystia daje życie”. W ten sposób dajemy świadectwo pięknego i radosnego życia. Staraliśmy się wszystko zorganizować jak najlepiej, ale zapewnienie ładnej pogody zostawiliśmy Matce Boże i nie zawiedliśmy się na Niej – mamy piękną, słoneczna pogodę. I mamy też piękne spotkanie – cieszył się ks. Paweł Wróbel z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Początek

Całość diecezjalnego spotkania poprzedziła część ewangelizacyjna, muzycznie i modlitewnie przygotowująca do Liturgii. Następnie na Szczycie odprawiono uroczystą, koncelebrowaną Mszę św. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wszystkich powitał o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, który cytując papieża Franciszka, powiedział: – W Eucharystii i w innych sakramentach doświadczacie zażylej bliskości Jezusa. Zażywacie i doświadczacie słodyczy i skuteczności jego obecności. Spotykacie Jezusa nie na wyniosłym tronie, ale w Chlebie eucharystycznym. Niech te spotkania będą dla was wszystkich błogosławione, niech Maryja wyprasza wam wszelkie potrzebne łaski.

Słowo

Abp Wacław Depo homilię rozpoczął od przypomnienia trzech cnót teologalnych. – Radość wiary i naszego spotkania jest darem duchowym, który staje się również zadaniem, by dzielić się nim z innymi, a zwłaszcza z tymi, którzy oddalili się od Pana Jezusa i z tymi, którzy cierpią z powodu wojny. Potem wskazał na nadzieję, która zawieść nie może, bo jest rozlana w naszych sercach w momencie chrztu przez Ducha Świętego, którego Jezus wraz z Bogiem Ojcem posłał go do nas. Podsumował tę część homilii, wyjaśniając, czym jest Trójca Przenajświętsza, że jest to wspólnota miłości Ojca i Syna i Ducha Świętego, która dostrzega każdego i każda z nas. – Ona widzi naszą dzisiejszą radość i jedność we wspólnocie Kościoła. A czym jest Kościół? – pytał hierarcha i odpowiadał: – Na pewno nie jest to budynek. Kościół jest Chrystusem obecnym pośród nas, a my razem z Nim. Chrystus żyje i działa, pomimo upływającego czasu. Kościół nie jest przeżytkiem, ani folklorem. W zakończeniu homilii posłużył się cytatem z Jana Pawła II, który w 1983 r. tak mówił do młodych na Jasnej Górze: – Nie zdajecie sobie sprawy jak jesteście trzykroć piękni, kiedy pozostajecie w zasięgu światła Ewangelii Chrystusa i jego sakramentu. Dlatego człowieka należy mierzyć miarą Jego serca i sumienia, bo tylko wtedy dostrzeżemy w nim prawdziwe piękno

Reklama

– podsumował dobitnie swoje duszpasterskie przesłanie. Ksiądz arcybiskup.

Pięknie i modlitewnie

W czasie Liturgii dokonano aktu zawierzenia Panu Jezusowi. Uczynił o główny celebrans Eucharystii. Następnie Przenajświętszy Sakrament niesiony w monstrancji przez abp Wacława Depo, dotarł na jasnogórskie błonia. Hierarcha błogosławił rodziców, dzieci i młodzież. Podniosłej a jednocześnie radosnej atmosferze Mszy św. i liturgicznej części spotkania towarzyszyła muzyka zespołu prowadzonego przez małżeństwo Madejskich. – Spędzam mile czas na Kongresie Eucharystycznym. Jestem tutaj, aby nabrać energii, odświeżyć radość Eucharystii – cieszyła się Kinga Świegot, katechetka z Pątnowa, wyrażając tym samym odczucia większości zgromadzonych.

Zwieńczeniem udanego spotkania był koncert zespołu Arka Noego, którego członkowie są już trzecim pokoleniem artystów. Lider zespołu Robert Friedrich chwalił się wnuczętami, które brylowały na scenie ku uciesze słuchaczy. Spełniło się marzenie organizatorów co do frekwencji, pogody i atmosfery spotkania, które podsumowało bardzo udanie trzyletni program duszpasterski i katechetyczny, poświęcony sakramentowi Eucharystii.

2022-06-11 19:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję