Reklama

Z Polski

Zebranie Plenarne KEP

Biskupi za ochroną życia w Konstytucji

Ochrona życia, Traktat Konstytucyjny UE i lustracja duchownych - to główne tematy zakończonego 14 marca w Warszawie 339. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Szerokim echem odbiło się jasne i precyzyjne stanowisko biskupów w sprawie ochrony życia. Wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy z wielką konsekwencją modlą się i podejmują starania o skuteczną prawną ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. „Biskupi jednoznacznie popierają działania mające na celu konstytucyjne zagwarantowanie tej ochrony” - czytamy w wydanym komunikacie. Hierarchowie zdecydowanie opowiedzieli się przeciw referendum w tej sprawie.
Innym ważnym głosem było stanowisko Episkopatu w sprawie europejskiej Konstytucji. Biskupi zaapelowali do polskich polityków, by starali się o uwzględnienie w traktacie odwołania do Boga i chrześcijańskich korzeni Europy.
W związku z lustracją KEP wzmocniła Kościelną Komisję Historyczną powołaniem grupy ekspertów. Znajdą się wśród nich etycy i prawnicy, a ich zadaniem, jak tłumaczył abp Sławoj Leszek Głódź, „ma być szersza ocena prawna, etyczna i moralna wyników prac Kościelnej Komisji Historycznej”.
Podczas spotkania abp Stanisław Gądecki mówił o programie duszpasterskim na rok 2007/2008. Jego hasło brzmi: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Główne elementy programu to: szczególna troska o formację dorosłych przez kazania, propagowanie lektury Biblii, rozwijanie ruchów świeckich, zaangażowanie ich w dzieło ewangelizacji. Novum stanowi objęcie duszpasterskim oddziaływaniem także duchownych.
Z okazji Wielkiego Czwartku biskupi skierowali list do kapłanów, by nie lękali się pełnić swej trudnej misji w duchu słów apelu Ojca Świętego Benedykta XVI.
Biskupi podjęli kilka decyzji personalnych. W tajnym głosowaniu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz został wybrany członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Miejsce to zostało zwolnione przez abp. Stanisława Wielgusa, gdy został on arcybiskupem seniorem. Obsadzono też dwa inne stanowiska piastowane przez niego do czasu rezygnacji: współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu został ordynariusz warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczącym Rady Naukowej KEP został biskup łowicki Andrzej Dziuba, a przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego został bp Kazimierz Gurda.

Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II

„Jestem wpisany w Ciebie nadzieją”

W Sekretariacie Episkopatu w Warszawie został zaprezentowany 14 marca album Michalineum, wydany na drugą rocznicę śmierci sługi Bożego Jana Pawła II.
- Ta księga podnosi na duchu, oddaje głębię duchowych przeżyć ludzi - wierzących i niewierzących, którzy chcieli wyrazić w jakiś sposób swój udział w tym wydarzeniu - mówił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk podczas prezentacji fragmentów Księgi Kondolencyjnej wyłożonej w Nuncjaturze po śmierci Jana Pawła II. - Ta księga jest jednocześnie testamentem Ojca Świętego, który wprawdzie odszedł, ale jednocześnie z nami pozostał - dodał kard. Stanisław Dziwisz, podkreślając, że wciąż przed nami pozostaje zadanie zgłębiania dziedzictwa Jana Pawła II.
Album pt. „Jestem wpisany w Ciebie nadzieją. Świadectwa serca po śmierci Jana Pawła II” został przygotowany na drugą rocznicę śmierci Papieża - podkreśla ks. Sylwester Łącki CSMA z wydawnictwa Michalineum. Są to spontaniczne świadectwa mieszkańców Warszawy, ludzi świata polityki, kultury, ambasadorów, dorosłych i dzieci. Stanowią one, jak mówił niedawno Benedykt XVI, ważną lekcję, jakiej Jan Paweł II udzielił nam z katedry cierpienia.
Album, wzbogacony fotografiami Arturo Mariego i Grzegorza Gałązki z różnych okresów życia Jana Pawła II oraz z jego pogrzebu, otwiera list do osób w podeszłym wieku, który wprowadza w klimat zadumy, przemijania i nadziei. Tytuł publikacji, jak powiedział na konferencji Nuncjusz Apostolski, pochodzi z poezji Karola Wojtyły, z utworu „Rozważanie o śmierci” z 1975 r.

Milena Kindziuk

Krótko

Z dwudniową wizytą w Polsce, 16 i 17 marca przebywała niemiecka kanclerz Angela Merkel. Wizyta miała charakter osobisty. Kanclerz towarzyszył mąż Joachim Sauer.

Od 12 marca ruszyły szybkie sądy. Złapani na gorącym uczynku sprawcy drobnych przestępstw mają być osądzeni w ciągu 72 godzin. Jako pierwsi przed superszybką Temidę trafili pijani kierowcy.

Powołana wśród wielu kontrowersji sędzia TK Lidia Bagińska zrzekła się funkcji członka Trybunału.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zobowiązujące samorządowców do składania oświadczeń majątkowych, w części sankcjonującej spóźnienie w ich złożeniu, są niezgodne z Konstytucją. Samorządowcy, którzy spóźnili się z oświadczeniami, m.in. prezydent Warszawy, nie stracili mandatu. Ostateczną decyzję mają podjąć sądy administracyjne.

Trwa zamieszanie wokół apelu politycznego podpisanego przez żonę Prezydenta RP Marię Kaczyńską, w którym zwrócono się do parlamentarzystów, aby nie zmieniali zapisów Konstytucji w zakresie prawa chroniącego życie. Stanowisko Pani Prezydentowej ostro skrytykował o. Tadeusz Rydzyk. Mówi się też, że niezadowolony z tego faktu jest premier Jarosław Kaczyński, który tłumaczył, że jego bratowa została wprowadzona w błąd. W sprawie wypowiedział się także Prezydent, który z kolei uważa, że jego żona została obrażona. Zażądał przeprosin od o. Rydzyka.

MEN chce wprowadzić zakaz propagandy homoseksualnej w szkołach. W ciągu miesiąca ma powstać projekt specjalnej ustawy.

Przez kilka dni główne serwisy informacyjne zaczynały się od relacji z pościgu za bandytą Michałem Gruszczyńskim, który zabił dwóch braci i zamierzał zastrzelić trzeciego. Ostatecznie 13 marca policja zastrzeliła zabójcę. Przy okazji wyszły też błędy prokuratury popełnione na wstępnym etapie dochodzenia.

Ostatnim, którego objęła procedura lustracyjna według starej ustawy, był były prezydencki minister Andrzej Krawczyk. Sąd lustracyjny oczyścił go z zarzutów o współpracę z bezpieką. Rozprawa abp. Wielgusa nawet się nie rozpoczęła, gdyż IPN nie przesłał do sądu akt sprawy.

15 marca zmarł w wieku 60 lat Wojciech Chudy - filozof, publicysta, profesor KUL-u, związany z Instytutem Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska wyraziła zgodę na proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej

2020-02-25 12:07

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

błeńska

pl.wikipedia.org

Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego „ambasadorki misyjnego laikatu”, polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Nihil obstat podpisał kard. Angelo Becciu, prefekt kongregacji.

Watykańskie pismo dotarło już do abp. Stanisława Gądeckiego. Teraz zadaniem metropolity poznańskiego będzie rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym. Jego uroczysta inauguracja odbędzie się jeszcze w tym roku.

„Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych” – napisał w edykcie wydanym w 2019 r. abp Gądecki.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców „Poznanianką stulecia”.

Od 2019 r. działa strona internetowa wandablenska.pl w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni odmawiając różaniec.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: modlitwa i post to styl życia Jezusa

2020-02-25 17:17

[ TEMATY ]

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Modlitwa i post to stała postawa i styl życia Jezusa – powiedział abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. w łódzkim Archidiecezjalnym Misyjnym Seminarium Redemptoris Mater, gdzie odbył się po raz pierwszy w tym seminarium obrzęd kandydatury do święceń diakonatu i prezbiteratu.

W liturgii uczestniczyli przełożeni i alumni trzech łódzkich seminariów diecezjalnych, rodzina i przyjaciele kandydata do święceń - alumna Hieronima Wróblewskiego oraz wspólnota Drogi Neokatechumenalnej, do której on należy.

W homilii abp Grzegorz Ryś zwrócił uwagę na to, że Jezus nie mówi o modlitwie i poście, jako doraźnej pomocy na dostrzegane zło. Wskazywał, że Jezus mówi o modlitwie i poście, które są jego postawą życiową.

„Jezus nie modli się, gdy widzi coś złego, ale Jezus jest człowiekiem modlitwy i jest człowiekiem postu. A ponieważ jest On kimś takim, to ta postawa, którą ma w sobie, przekłada się na konkretne momenty modlitwy i postu. To jest Jego stała postawa, stała dyspozycja, to jest Jego sposób życia, to jest Jego styl życia. On jest na modlitwie i On jest w poście” – podkreślił kaznodzieja.

Duchowny zauważył, że Jezus pokazuje skuteczny środek walki ze złem, którym jest post i modlitwa, nie zaś debatowanie o złu. Złu, tłumaczył duchowny, ludzie wierzący powinni przeciwstawić moc od Boga. „Jezus mówi, kto ma tę moc, a kto jej nie ma. Tę moc mają ci, którzy są ludźmi modlitwy, i którzy są ludźmi postu! Jak to nie jest nasz sposób życia, to jesteśmy mądrzy inaczej! To jesteśmy mądrzy, ale mądrością tego świata. Jezus mówi nie to, co mamy robić, ale kim mamy być, by On się nami posługiwał!” – podkreślił abp Ryś.

Po homilii kandydat do diakonatu poprzez swoje „chcę”, które było odpowiedzią na postawione przez arcybiskupa pytania, publicznie wyraził swoją gotowość do przyjęcia w przyszłości święceń diakonatu i prezbiteratu.

- Widzę wielkie miłosierdzie ze strony Kościoła, że dziś chce mnie włączyć do grona kandydatów do święceń, na co całkowicie nie zasłużyłem – powiedział KAI kandydat do święceń.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty, 21 września 2019 r. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski. Aktualnie w seminarium studiuje 6 alumnów – trzech Polaków, dwóch Włochów i jeden Hiszpan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję