Reklama

List Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z okazji Dnia Świętości Życia


Niedziela Ogólnopolska 12/2007, str. 22

W tym roku 26 marca przypada w Kościele katolickim uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Wspominamy wtedy doniosły dialog posłańca Bożego z Maryją i wyrażoną Jej zgodę na wolę Bożą, by zostać Matką Syna Bożego. Ta zgoda sprawiła, że dziewięć miesięcy później świat radował się narodzinami Jezusa w Betlejem. Dzień Zwiastowania jest jednocześnie Dniem Świętości Życia, w którym wszyscy w szczególny sposób przypominamy sobie o godności człowieka i jego podstawowym prawie do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
My, przedstawiciele organizacji i ruchów zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, nawiązując do prośby Ojca Świętego Benedykta XVI, który mówił: „Proszę was, byście dawali świadectwo Ewangelii przed dzisiejszym światem”, zwracamy się do wszystkich ludzi i środowisk o aktywny udział w budowaniu cywilizacji życia w Polsce, w Europie, na świecie. Fundamentem tej cywilizacji jest szacunek dla ludzkiego życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci oraz silna rodzina, jako wspólnota podstawowa.
Dlatego wyrażamy solidarność ze wszystkimi pozytywnymi działaniami i zamierzeniami służącymi życiu i rodzinie. Do parlamentarzystów apelujemy o rychłe zakończenie prac nad konstytucyjnymi gwarancjami prawa do życia „od poczęcia do naturalnej śmierci”, do władz wykonawczych - o konsekwentne działania zmierzające do zdecydowanego ograniczenia przestępstw przeciwko życiu oraz promocji postaw szacunku dla ludzkiego życia od momentu poczęcia.
Szacunek do życia domaga się odpowiedzialnego i rozumnego traktowania płodności. Nie wolno nam być obojętnymi wobec nachalnej promocji pozornie łatwej antykoncepcji, która prowadzi do przedmiotowego traktowania człowieka, przede wszystkim kobiety, przyczynia się do zepsucia obyczajów, nieuporządkowanego życia seksualnego wielu ludzi, a w konsekwencji do dramatu nieplanowanego poczęcia i pokusy zabicia dziecka.
Doświadczamy wokół nas słabości więzi wielu rodzin, której to wynikiem jest rosnąca liczba rozwodów. Chrońmy małżeństwo i jego prawidłową wizję w swoim życiu i w sumieniu. Pozwoli to nam i przyszłym pokoleniom zaznać prawdziwej miłości ludzkiej już tu, w ziemskim życiu.
Zdajemy sobie sprawę, że stoimy przed historyczną szansą odrodzenia się polskiej rodziny oraz przywrócenia szacunku i uznania godności każdego ludzkiego życia. Zadajmy sobie pytanie, czy bronimy dostatecznie świętości życia i trwałości rodziny w naszych środowiskach? Czy jesteśmy wrażliwi na potrzeby rodzin w trudnej sytuacji, szczególnie tych wychowujących i utrzymujących większą liczbę dzieci? Troska o życie jest także troską o dalsze ekonomiczne i biologiczne istnienie naszego narodu, w którym więcej ludzi umiera, niż rodzi się dzieci!
Odwagi do działania dodaje nam świadectwo życia Papieża sługi Bożego Jana Pawła II. Jego encyklika „Evangelium vitae” jest drogowskazem dla wszystkich obrońców życia. Papież prosi nas, „aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. Trzeba, aby ten dzień był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.
Kościół za św. Pawłem wzywa nas w tym roku: „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu!”. Niech ta zachęta będzie dla nas wszystkich okazją do przemyślenia naszego zaangażowania w wielkie dzieło budowy Cywilizacji Życia!

W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia
dr Paweł Wosicki - prezes

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czuwanie u Urszulanek

2019-10-17 20:24

Agata Pieszko

W urszulańskim Liceum Ogólnokształcącym, mimo późnych godzin, uczniowie adorują i czuwają przed wspomnieniem św. Urszuli, patronki szkoły.

Agata Pieszko

– To czuwanie jest tradycją szkoły, ponieważ 21 października wspominamy świętą Urszulę, patronkę liceum i chcemy się do tego święta jak najlepiej przygotować przez wspólną modlitwę. Dbamy, by nie była to tylko uroczystość z tradycji, ale żeby także duch na tym skorzystał – mówi s. Klara Pyza.

Pierwszym punktem spotkania jest zazwyczaj konferencja, prowadzona przez kogoś, kto pracuje z młodzieżą. W tym roku był to ks. Piotr Rozpędowski, który po wspólnej kolacji wraz młodzieżowym zespołem Kompania Jonatana poprowadził modlitwę uwielbienia przy Najświętszym Sakramencie.

– Staramy się proponować taką formę modlitwy, którą młodzież lubi. W tym roku zaprosiliśmy młodzieżową Kompanię Jonatana, kierując się ideą, żeby młodzi mówili do młodych. Chcemy, żeby Pan Bóg stał im się przez to bliższy – dodaje s. Klara, Urszulanka.

Podczas modlitwy ks. Piotr pytał młodych, kto jest królem ich serca i czy przypadkiem nie panuje tam bezkrólewie. Zachęcał uczniów, by oddali swoje serce Jezusowi i dali mu zasiąść na Jego zasłużonym tronie. Młodzież najpierw nieśmiało adorowała w ławkach, jednak gdy poczuli Bożą obecność, wiele rąk pojawiło się w górze, a języki rozwiązały się, wielbiąc Boga radosnymi pieśniami oraz tańcem.

– To nie jest obowiązkowe wydarzenie, dlatego tym bardziej cieszy nas to, że tylu uczniów chce przyjść po lekcjach i spotkać się z Jezusem późną porą. W tym czasie zapraszamy także dodatkowo kapłanów, aby posługiwali sakramentem pokuty i pojednania –  mówi s. Zuzanna Filipczak, dyrektorka Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem