Reklama

Niedziela Świdnicka

Wdzięczni za dar kapłaństwa ks. Ludwika Sosnowskiego

Kapłani i wierni trzech diecezji pożegnali w Miękini cenionego duszpasterza i muzykologa, który przez blisko 60 lat kształtował ludzkie serca w wielu parafiach metropolii wrocławskiej.

[ TEMATY ]

Świdnica

Bp Maciej Małyga

ks. Ludwik Sosnowski

Miękinia

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp Macieja Małygi

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp Macieja Małygi

- Bądź uwielbiony o Panie modłami wiernych parafii z Ząbkowic Śląskich, Wrocławia - Katedry, Polanicy – Zdroju, Węglińca, Zgorzelca, Maciejowej koło Jeleniej Góry, Świdnicy i Miękini, którzy dzisiaj w żalu ślą dziękczynienie za kapłana Ludwika. Przez wiele lat był razem z wami, prowadząc was do Boga. Pozostanie na zawsze w waszej pamięci – mówił ks. Tadeusz Jurek - senior roku kapłanów wyświęconych 1963 roku.

Rodzinny dom

Ks. Ludwik urodził się 24 lutego 1939 rok w Podzameczku koło Buczacza i był piątym dzieckiem Antoniny i Mikołaja Sosnowskich. Wychowywał się wraz czterema siostrami Rozalią, Marią, Michaliną i Stanisławą, która jako najstarsza z sióstr opiekowała się młodszym bratem zarówno w czasie wojny, jak i przesiedlenia na Ziemie Odzyskane. Jeszcze przed Eucharystią o serdecznych relacjach panujących w domu rodziny Sosnowskich opowiadał ks. kan. Józef Mardyła, proboszcz parafii w Ożarach, na terenie której znajduje się miejscowość Laski, gdzie od 7 roku życia wychowywał się mały Ludwik.

ks. Mirosław Benedyk

ks. kan. Józef Mardyła, proboszcz parafii w Ożarach

ks. kan. Józef Mardyła, proboszcz parafii w Ożarach

- Jako proboszcz byłem bardzo częstym gościem w domu rodzinnym ks. Ludwika. Tam, z wielką serdecznością podejmowała nas jego rodzona siostra Rozalia. Wspólnie także podróżowaliśmy czy to na Ukrainę, w okolice Buczacza, gdzie urodził się ks. Ludwik, a w kapłańskiej posłudze mając pod duchową opieką polskich mieszkańców tego miasta. Z sentymentem wspominam także pielgrzymkę do Włoch, na którą ks. Ludwik zabrał parafian z Miękini. Myślami wracam także do 2013 roku, gdzie w kościele w Laskach uroczyście obchodziliśmy złoty jubileusz naszego krajana. Były to piękne chwile, takie radosne, takie przyjemne, które doświadczyłem dzięki śp. ks. Ludwikowi – wspominał ks. Mardyła, który na pogrzeb przybył ze swoimi parafianami. – Bożemu Miłosierdziu polecamy duszę ks. Ludwika Sosnowskiego, czyniąc to radośnie, ponieważ ks. Ludwik był radosnym kapłanem. I choć do oczu ciśnie się łza, to jednak uśmiechamy się, ponieważ wierzymy, że ogląda Pana Boga w niebie – dodał.

Reklama

Wypełnił swoje powołanie

Mszy świętej pogrzebowej w kościele parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Miękini przewodniczył bp Maciej Małyga. - Nasz drogi bracie kapłanie Ludwiku, w tej Mszy św. chcemy dziękować Bogu za całe twoje życie. My wszyscy tutaj obecni i twoi bracia kapłani, parafianie i najbliżsi związani z tobą więzami krwi i więzami ducha. Dziękujemy Bogu za twoją służbę, za te chwile, które mamy zapisane w swoich sercach. W tej Mszy św. polecamy Bogu twoją duszę, niech On ją przyjmie i nagrodzi życiem w swoim Królestwie – mówił we wstępie biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

ks. Mirosław Benedyk

Obrzęd ostatniego pożegnia

Obrzęd ostatniego pożegnia

Żałobną homilię wygłosił ks. dr Bartosz Mitkiewicz, który nawiązał do ewangelijnego obrazu spotkania zmartwychwstałego Jezusa z uczniami idącymi do Emaus. - Spotkanie to stało się drogą, w czasie której Jezus naucza, a następnie zaproszony na wspólny posiłek, pozwala poznać się uczniom. Te wszystkie elementy, drogi, nauczania, wspólnoty, bardzo łatwo można było dostrzec w życiu śp. ks. Ludwika – mówił przedstawiciel kapłanów pochodzących z miękińskiej wspólnoty, dodając, że ilekroć przyjeżdżał do parafii wraz z kolegami klerykami, odczuwał wielką radość proboszcza, z którym wiele rozmawiali, w którego się wpatrywali i uczyli się posługi kapłańskiej, zaangażowania, gorliwości czy modlitwy. – W ostatnich tygodniach pokazywał nam przykład przyjęcia cierpienia. Nigdy się nie skarżył, że boli, że jest trudno. Wiedział, że wypełnił do końca swoje powołanie. Dzisiaj żegnając ks. Ludwika mamy okazję, podziękować Panu Bogu za dar jego życia i kapłaństwa, udzielone sakramenty i wypowiedziane kazania, za wielką miłość do muzyki i kulturę bycia, w której każdy z nas mógł się wiele nauczyć. Księże Ludwiku do zobaczenia w niebie – zakończył ks. Mitkiewicz.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Homilię wygłosił ks. dr Bartosz Mitkiewicz

Homilię wygłosił ks. dr Bartosz Mitkiewicz

Ostatnie słowa

Pod koniec Mszy św. słowo pożegnania wypowiedzieli także przedstawiciele rady parafialnej, członkowie rodziny i miejscowy proboszcz ks. kan. Waldemar Kocenda: - Księże Ludwiku, za twoją postawę, delikatność, wierność, sumienność i prawość kapłańską – dziękuję. Byłeś wzorem dla nas wielu – podsumował.

ks. Mirosław Benedyk

W pogrzebie uczestniczyły świdnickie siostry prezentki

W pogrzebie uczestniczyły świdnickie siostry prezentki

Po Mszy św. wyruszył kondukt żałobny na pobliski cmentarz parafialny. Ciało zmarłego kapłana spoczęło obok jego poprzedników na urzędzie proboszcza. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyło blisko 50 kapłanów z archidiecezji wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej, wśród których byli obecni: proboszcz katedry świdnickiej ks. prał. Piotr Śliwka, koledzy kursowi prał. Jan Szetelnicki, ks. prał. Bogusław Wermiński, a także inni zaprzyjaźnieni kapłani ks. kan. Józef Mardyła, ks. kan. Kazimierz Marchaj, ks. kan. Krzysztof Ziobrowski, czy o. Cyprian Tomaszczuk. Nie zabrakło sióstr zakonnych, zwłaszcza sióstr Prezentek ze Świdnicy, które zawdzięczają ks. Sosnowskiemu obecną lokalizację klasztoru i prowadzonego przez zgromadzenie przedszkola przy ul. Piekarskiej. O zmarłym byłym proboszczu pamiętali także wierni parafii, katedralnej, którzy przybyli wraz z wikariuszem. – Do uczestnictwa w pogrzebie zobowiązał nas sam ks. Ludwik. Jeszcze, za ziemskiego życia w rozmowie telefonicznej w okolicach 25 marca br. powiedział, „gdybym umarł, przyjedźcie na mój pogrzeb do Miękini – relacjonuje Danuta Smagieł, wieloletnia wizytator kuratorium we Wrocławiu i Wałbrzychu. Na pogrzebie zmarłego kapłana pojawili się także byli parafianie z terenu diecezji świdnickiej, z Ząbkowic Śląskich, Wałbrzycha, Ożar, Lasek, czy wspomnianej już Świdnicy.

ks. Mirosław Benedyk

Konduktowi żałobnemu towarzyszyła orkiestra dęta

Konduktowi żałobnemu towarzyszyła orkiestra dęta

ks. Mirosław Benedyk

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszyła deszczowa pogoda

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszyła deszczowa pogoda


2022-06-13 17:00

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie o ks. Ludwiku Sosnowskim

[ TEMATY ]

ks. Ludwik Sosnowski

Parafia Miękinia

ks. kan. Ludwik Sosnowski (1939-2022)

ks. kan. Ludwik Sosnowski (1939-2022)

W 83. roku życia i 59. roku kapłaństwa po długiej chorobie odszedł do wieczności ks. kan. Ludwik Sosnowski, proboszcz par. Św. Stanisława i Św. Wacława w Świdnicy w latach 1983-95.

Ks. Ludwik, urodził się w 1939 r. w Podzameczku koło Buczacza (archidiecezja lwowska), wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1963 roku przez bp. Pawła Latuska w kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, kolejno posługiwał w Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu, Polanicy Zdroju, Węglińcu, Jeleniej Górze, Świdnicy i Miękini.

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję