Reklama

Niedziela Świdnicka

Boże Ciało

Sposobem otwarcia się na Boga jest dostrzeżenie dobra

O dostrzeganiu dobra wokół siebie i zdolności dziękowania za nie – mówił w uroczystość Bożego Ciała biskup świdnicki.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Świdnica ‑ Katedra

Kacper Bortkiewicz

Główna procesja w biskupim mieście zgromadziła tłumy wiernych

Główna procesja w biskupim mieście zgromadziła tłumy wiernych

- Kościół od samego początku dawał wyraz swoje wierze w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. To właśnie dlatego Eucharystia stanowi centrum całego życia chrześcijańskiego – przypominał bp Marek Mendyk rozpoczynając Mszę św. w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Jezus zawsze chce dobrze

Zanim licznie zgromadzeni wierni wyruszyli procesyjnie ze świdnickiej katedry do diecezjalnego sanktuarium świętego Józefa, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, wysłuchali homilii bp. Marka, w której hierarcha wyjaśniał sakramentalną obecność Chrystusa. - Pan Jezus znalazł prosty sposób, aby pozostać wśród nas; wybrał dwa elementy: chleb i wino, które stanowią część naszej codzienności. Także słowo „Eucharystia”, czyli „dziękczynienie” jest czymś, co stanowi naszą codzienną rzeczywistość.

Słowo Boże, sakramenty działają w nas, bo pochodzą od Boga i nie zależą od naszych zasług, od naszych humorów, naszej osobistej świętości. Jezus zawsze chce dla nas dobrze, zawsze nas słucha, daje nam światło, wsparcie, pomoc – tłumaczył biskup dopowiadając, że czasem odnosi wrażenie, że Bóg wycofuje się, robi dyskretnie krok w tył, aby pozwolić nam w wolności podejmować decyzje. Następnie wyjaśnił, że Bóg pragnie przez 24 godziny na dobę, abyśmy otworzyli serca na łaskę, bo jeśli tego nie uczynimy, to Jego wsparcie nie znajdzie w naszym sercu podatnego gruntu.

Kacper Bortkiewicz

Do ciemności tego świata, zanieśmy światło Chrystusa – mówił bp Marek Mendyk

Do ciemności tego świata, zanieśmy światło Chrystusa – mówił bp Marek Mendyk

Dostrzec dobro

Dalej biskup wyjaśniał, że sposobem otwarcia się na Boga jest dostrzeżenie dobra. - To dlatego nosimy dziś Najświętszy Sakrament po miejscach, w których żyjemy: po naszych ulicach, wokół naszych domów, mieszkań, w których spędzamy większość czasu, wokół miejsc pracy, wokół kuchni i jadalni, gdzie się posilamy, wokół miejsc, w których spotykamy się, aby porozmawiać, pooglądać telewizję, pograć w jakąś grę. Bo w tych naszych codziennych miejscach, właśnie tam, musimy mieć oczy otwarte, aby zobaczyć dobro, i serce otwarte na łaskę i zdolne do dziękowania. Teraz kiedy celebrujmy Najświętszą Eucharystię, już teraz, od tej chwili, zacznijmy prosić dla nas, dla naszych sąsiadów po prawej i po lewej stronie, dla całej wspólnoty o łaskę widzenia dobra wokół siebie i zdolność do dziękowania za to dobro – zachęcał.

Reklama

Kacper Bortkiewicz

Nad przebiegiem liturgii czuwała katedralna służba liturgiczna

Nad przebiegiem liturgii czuwała katedralna służba liturgiczna

Milczący i jakby „śpiący”

Równolegle w Nowej Rudzie – Słupcu, Mszę św. sprawował i procesję poprowadził bp Ignacy Dec. - Dzisiaj przychodzimy do naszych świątyń, by sobie przypomnieć i na nowo uwierzyć, że Pan jest naprawdę z nami, zazwyczaj milczący i jakby "śpiący" w Eucharystii, ale jest to obecność miłująca i wspomagająca. Jest w Eucharystii dla nas, abyśmy Go przyjmowali jako Jego dzisiejsi uczniowie, wyznawcy i przyjaciele, Jest dla nas pokarmem, abyśmy nie ustali w drodze, nie zeszli z drogi prawdy i miłości – mówił biskup senior.

Natomiast bp Adam Bałabuch na zaproszenie ks. prał. Romualda Brudnowskiego przewodniczył liturgii Bożego Ciała w parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Zdroju.

2022-06-16 19:00

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - Wierzący to przyjaciele Boga

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

cerkiew

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Piotr Nikolski wita bp. Marka Mendyka, który po raz pierwszy przekroczył próg świdnickiej cerkwi

Ks. Piotr Nikolski wita bp. Marka Mendyka, który po raz pierwszy przekroczył próg świdnickiej cerkwi

W zakończonym Tygodniu Modlitw o Jedności Chrześcijan podczas ekumenicznych Nieszporów w cerkwi św. Mikołaja, bp Marek Mendyk podkreślał, że misją wierzących jest promieniowanie miłością.

Na specjalne zaproszenie proboszcza parafii prawosławnej ks. Piotra Nikolskiego 19 stycznia br. do cerkwi przy ul. Łukasińskiego przybył Biskup Świdnicki, który w okolicznościowym słowie zwrócił uwagę na kluczową rolę miłości w życiu osoby wierzącej.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwa wśród pisarzy świata

2022-10-03 17:24

[ TEMATY ]

Zofia Kossak

Wikipedia.com

Zofia Kossak, 1933 r.

Zofia Kossak, 1933 r.

W 2022 roku przypada setna rocznica debiutu literackiego Zofii Kossak. Losy pisarki mocno były związane z historią Polski zmagającej się z okrutnymi totalitaryzmami: sowieckim bolszewizmem i komunizmem oraz niemieckim nazizmem. Przez Niemców pisarka została skazana na śmierć, a przez komunistów - na zapomnienie.

SŁUŻBA

CZYTAJ DALEJ

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję