Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: obradowali dyrektorzy szkół katolickich

[ TEMATY ]

szkoła

BOŻENA SZTAJNER

Na Jasnej Górze zakończyła się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Spotkanie poświęcone było bieżącym sprawom związanym z funkcjonowaniem placówek, sprawom statutowym Rady Szkół Katolickich a także wyzwaniom dla oświaty katolickiej w Polsce. Konferencja wpisała się również w program przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II.

Spotkanie podzielone było na dwie części. Wczoraj prelegenci skupili się na problematyce finansowej placówek, dziś natomiast poruszone zostały sprawy statutowe Rady Szkół Katolickich. Jak każdego roku głównym założeniem spotkania dyrektorów, poza sprawami formalnymi, była odnowa duchowa, powiedział ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Wśród omawianych zagadnień znalazły się m. in. lista lektur nieobowiązkowych, kanon filmów do historii współczesnej, rekomendacja podręczników, wypracowanie dobrych form wspierania rodzin i współdziałania z rodzicami uczniów. Ważnym punktem w programie było zagadnienie ideologii gender i wyzwań dla oświaty katolickiej z tym związanych.

Reklama

Agnieszka Skibicka, z Biura Rady Szkół Katolickich powiedziała, że ponieważ gender jest dziś popularnym tematem, pojawia się w różnych środowiskach, to wiedzę na ten temat muszą mieć dyrektorzy i nauczyciele, by móc odpowiadać na pytania stawiane przez rodziców i uczniów. – My musimy mieć wiedzę, by odpowiednio reagować – podkreśliła Skibicka.

Obecnie w Polsce jest 518 szkół katolickich, w tym m.in: 142 szkoły podstawowe, 178 gimnazjów i 139 liceów ogólnokształcących, poza tym istnieją szkoły ponadgimnazjalne kształcące w zawodzie, placówki dla uczniów chorych lub z problemami wychowawczymi a także specjalne dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym.

Wszystkie szkoły katolickie w Polsce zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich powołanej do życia w 1994 roku.

- Matka Boża Częstochowska jest Patronką Rady Szkół Katolickich, i tutaj właśnie przybywamy, nie tylko po to, żeby się czegoś dowiedzieć, żeby zgłębić treści duchowo, ale również po to, żeby się spotkać, żeby widzieć też siłę dyrektorów tworzących wspólnotę szkół katolickich – powiedział ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Ks. Latawiec zauważył, że „w Polsce jest zapotrzebowanie na szkoły katolickie, bo rodzice widzą, że jest zagrożenie brakiem wychowania i pokazywania wartości w innych szkołach, niż katolickie”.

Przewodniczący Rady Szkół Katolickich w związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Jana Pawła II powiedział, że „w tym roku wszystkie spotkania formacyjne z młodzieżą i wszystkie konferencje nauczycieli i dyrektorów poświęcone będą nauczaniu Jana Pawła II”. – Wszystko po to, by odświeżyć te wartości, które on kiedyś nam głosił, a może już zostały zapomniane, szczególnie chodzi nam o głos papieża dotyczący wartości i godności człowieka – powiedział ks. Latawiec.

2014-02-28 19:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła inna niż wszystkie

2020-02-04 10:59

Niedziela sosnowiecka 6/2020, str. III

[ TEMATY ]

szkoła

dzień otwarty

Jaworzno

Archiwum UKSP KANA w Jaworznie

Szkoła stawia na wszechstronny rozwój dzieci

12 lutego o godz. 17 zapraszamy rodziców oraz dzieci do odwiedzenia Uniwersyteckiej Katolickiej Szkoły Podstawowej KANA przy ul. Chopina 40 w Jaworznie.

Nasza szkoła od kilku lat z powodzeniem kształci dzieci w oparciu o metodę Marii Montessori, która to metoda pozwala na ich wszechstronny rozwój. Skuteczność metody, zauważana przez wychowawców i rodziców, została również doceniona przez nauczycieli klas starszych 7 i 8 oraz pedagogów naszego liceum – tu kontynuowana jest w formie autorskiego Sytemu Indywidualnego Nauczania Symultanicznego. Nauczyciele skupiając się na spersonalizowanej i już bezpośredniej pracy z każdym uczniem, realizują podstawę programową i zindywidualizowane rozszerzenia – wyjaśnia Magdalena Kielska, dyrektor Uniwersyteckiej Katolickiej Szkoły Podstawowej KANA.

Na wszystkie dzieci, które 12 lutego odwiedzą szkołę, czekają atrakcje, m.in.: gry polonistyczne, warsztaty przyrodnicze, kulinarne, doświadczenia chemiczne i fizyczne! Wszyscy otrzymają słodki poczęstunek – gofry! Będzie też można obejrzeć szkołę i porozmawiać z dyrektorem, nauczycielami oraz rodzicami. Będzie to dobra okazja do otrzymania wszelkich informacji na temat rekrutacji i zasad panujących w szkole. Rodziny uwielbiają KANĘ! Uczniowie nie mogą się doczekać kolejnych zajęć! A absolwenci za nią tęsknią! Więcej informacji o szkole, metodzie nauczania oraz instytucji prowadzącej można znaleźć na stronie kana.edu.pl .

CZYTAJ DALEJ

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce nożnej

2020-02-21 13:55

[ TEMATY ]

sport

ekai.pl

Reprezentacja polskich księży zdobyła tytuł mistrzów Europy w halowej piłce nożnej, rozgrywanych w Říčanach w pobliżu stolicy Czech - Pragi. Drugie miejsce wywalczyła reprezentacja księży z Bośni i Hercegowiny, a trzecie – z Portugalii.

W skład reprezentacji Polski weszło 5 księży z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ponadto księża z diecezji kieleckiej, siedleckiej, sandomierskiej, z archidiecezji przemyskiej oraz gdańskiej. W sumie udział wzięli duchowni z 18 krajów naszego kontynentu.

Reprezentacja Polski bierze udział w rywalizacji europejskich drużyn od samego początku i jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów. Z mistrzostw Starego Kontynentu polscy duchowni przywieźli do kraju już 13 medali, a obecny jest 7 złotym.

20 lutego uczestnicy mistrzostw wzięli udział we Mszy św. w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach, której przewodniczył metropolita praski, kard. Dominik Duka OP. W swojej homilii zauważył, że piłka nożna może być inspiracją dla rozwijania swego powołania, między innymi przez swój charakter zespołowy oraz duchem kreatywności. To hobby może też dobrze wpływać także na pracę duszpasterską z młodymi - zaznaczył metropolita Pragi.

CZYTAJ DALEJ

Papież: prośmy Pana, aby natchnął ludzi do przezwyciężenia logiki walki, nienawiści i zemsty

2020-02-23 12:45

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Bari

źródło: vaticannews.va

Papież Franciszek w Bari

Do ufnej modlitwy o przezwyciężenie logiki walki, nienawiści i zemsty wezwał Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie Mszy św., której przewodniczył 23 lutego w Bari. Był to końcowy etap międzynarodowego spotkania 58 biskupów z 20 krajów śródziemnomorskich, które od 19 bm. obradowało w tym mieście pod hasłem "Morze Śródziemne granicą pokoju".


Oto polski tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry,

W chwili, gdy gromadzimy się tutaj, aby modlić się i zastanawiać nad pokojem i losami narodów mieszkających nad Morzem Śródziemnym, po drugiej jego stronie, szczególnie w północno-zachodniej Syrii, trwa ogromna tragedia. Z naszych serc pasterzy płynie stanowczy apel do zaangażowanych stron i wspólnoty międzynarodowej, aby umilkł szczęk broni i aby wysłuchano płaczu maluczkich i bezbronnych; aby odłożono na bok wyrachowanie i interesy i aby chronić życie osób cywilnych i tak wielu niewinnych dzieci, które ponoszą tego skutki.

Prośmy Pana, aby poruszył serca, żeby wszyscy mogli przezwyciężyć logikę walki, nienawiści i zemsty, aby odkryć na nowo, że są braćmi, dziećmi jednego Ojca, który sprawia, że słońce wschodzi nad dobrymi i nad złymi (por. Mt 5, 45). Przyzywajmy Ducha Świętego, aby każdy z nas, począwszy od codziennych gestów miłości, przyczyniał się do budowania nowych relacji, inspirowanych zrozumieniem, akceptacją, cierpliwością, tworząc w ten sposób warunki do doświadczania radości Ewangelii i szerzenia jej w każdym środowisku życia. Niech Najświętsza Maryja Panna, „Gwiazda Morza”, ku której spoglądamy jako na najwznioślejszy wzór wierności Jezusowi i Jego słowu, pomoże nam kroczyć tą drogą.

Zanim wspólnie odmówimy modlitwę „Anioł Pański”, serdecznie dziękuję wszystkim biskupom i tym, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu na temat Morza Śródziemnego jako granicy pokoju; jak również tym - a jest ich wielu! - którzy na różne sposoby pracowali nad jego pomyślnym przebiegiem. Dziękuję wszystkim! Przyczyniliście się do rozwoju kultury spotkania i dialogu w tym regionie, tak ważnym dla pokoju na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję