Reklama

Wiadomości

Premier: Rada Europejska o wojnie i groźbie głodu oraz kandydaturze Ukrainy do UE

Głównymi tematami szczytu Rady Europejskiej będą wojna na Ukrainie oraz związana z nią groźba głodu i potencjalna migracja oraz przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier w poniedziałek TVP Info poinformował, że tematem numer spotkania Rady Europejskiej, która rozpoczyna się w czwartek w Brukseli, będzie Ukraina.

"Ale także inne kwestie związane z wojną na Ukrainie, czyli transport zboża, po to żeby zapobiec zawczasu tej potencjalnie wielkiej fali migracji, która grozi z Afryki, z Bliskiego Wschodu, ze względu na brak zboża i głód, który tam może zapanować" – podkreślił Morawiecki.

Powołując się na swoje rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz z przywódcami głównych krajów UE, premier wyraził przekonanie, że Ukraina ma szansę otrzymać status państwa kandydującego do członkostwa w Unii.

"Ukraina potrzebuje takiej nadziej, nadziei na to, aby kiedyś, w nie tak dalekiej przyszłości, móc dołączyć do Unii Europejskiej. Polska jest jednym z głównych ambasadorów UE. Walka na Ukrainie jest walką także o naszą wolność, o naszą suwerenność. My to doskonale rozumiemy i dlatego działamy ręka w rękę" – dodał szef rządu.

Podziel się cytatem

Reklama

Dwudniowe spotkanie przywódców państw i rządów ma się rozpocząć w czwartek w Brukseli. Jak się dowiedziała PAP, Rada Europejska w konkluzji ze szczytu ma stwierdzić, że "Rosja, traktując żywność jako broń ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany przez nią światowy kryzys bezpieczeństwa żywnościowego". W konkluzji ma się znaleźć wezwanie Rosję do natychmiastowego zaprzestania atakowania obiektów rolniczych i wywożenia zbóż oraz odblokowania Morza Czarnego, zwłaszcza portu w Odessie, aby umożliwić eksport zboża i operacje żeglugi handlowej.

Rada Europejska ma podkreślić, że sankcje UE wobec Rosji umożliwiają swobodny przepływ produktów rolnych i spożywczych oraz dostarczanie pomocy humanitarnej, w deklaracji ma się znaleźć także zapewnienie o dalszym wsparciu wojskowym dla Ukrainy.

W ubiegły piątek Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.(PAP)

brw/ par/

2022-06-20 17:46

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie COMECE-KEK ze słoweńską prezydencją w Radzie UE

[ TEMATY ]

Słowenia

COMECE

Rada Europejska

KAI

Wspieranie skoncentrowanego na człowieku ożywienia gospodarczego po pandemii – taki postulat przedstawili reprezentanci Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) na spotkaniu ze stałym przedstawicielem Słowenii przy Unii Europejskiej Iztokiem Jarcem.

Odbyło się ono wczoraj w formie wirtualnej. W tym półroczu Słowenia sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję