Reklama

Kościół

Ambasador Izraela na KUL: Potrzebne są spotkania Izraelczyków i Polaków

Dialog i spotkania młodych ludzi z Izraela i Polski to klucz do budowania porozumienia między naszymi narodami – podkreślił ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, który 21 czerwca br. spotkał się ze społecznością akademicką na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji – podkreślił dyplomata.

[ TEMATY ]

KUL

KUL

Ambasador Izraela Yacov Livne

Ambasador Izraela Yacov Livne

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski na początku spotkania wyraził radość z rozpoczynającej się współpracy z ambasadą Izraela w Polsce oraz ośrodkami akademickimi w Izraelu. Zapowiedział powstanie na KUL Centrum Abrahama Joshuy Heschela. – Celem tego centrum jest budowanie mostów i rozwijanie współpracy polsko-izraelskiej na płaszczyźnie akademickiej i kulturowej – podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

KUL

Ambasador Izraela Yacov Livne

Ambasador Izraela Yacov Livne

Ambasador Yacov Livne zwrócił uwagę na niezwykle ważną rolę Polski w historii narodu żydowskiego. – Tysiąc lat wspólnej koegzystencji na ziemiach polskich jest podstawą dobrej obecnej i przyszłej współpracy (…) Winniśmy razem podążać w kierunku rozwiązywania problemów, z którymi obecnie zmaga się Polska, Izrael i cała Europa. Wyzwania niosą z sobą nowe możliwości. Podjęcie tych wyzwań jest naszym zadaniem – powiedział.

– Źródłem wielu konfliktów jest brak szacunku między stronami, które nie rozumieją siebie wzajemnie. Mój naród bardzo mocno tego doświadczył. Naszym głównym zadaniem jest budowanie mostów – mostów wzajemnego zrozumienia, mostów komunikacji. To jest odpowiedź na wyzwania, które stoją przed nami w przyszłości – dodał ambasador.

Reklama

– Znacznie łatwiej jest dokonywać zniekształceń historii, gdy nie znamy historii własnej i historii naszego sąsiada. Dlatego naszą odpowiedzialnością jest prowadzenie wnikliwych badań i uczenie się z historii opartej na faktach – ocenił Yacov Livne, wskazując też na wartość współpracy na płaszczyźnie akademickiej.

– Spotkania młodych Polaków i Izraelczyków to inwestowanie w naszą wspólną przyszłość. To w ich rękach jest przyszłość naszych wzajemnych relacji – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Wizyta ambasadora Izraela w Polsce na KUL jest kontynuacją wcześniej rozpoczętej współpracy. W planach jest otwarcie na KUL Centrum Abrahama Joshuy Heschela, którego zadaniem będzie realizowanie wspólnych projektów edukacyjnych i kulturalnych adresowanych do młodzieży żydowskiej i polskiej. Pierwsze spotkanie rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z Yacovem Livne odbyło się 13 maja 2022 r. w Ambasadzie Izraela w Warszawie. Yacovem Livne pełni funkcję ambasadora Izraela w Polsce od 28 lutego 2022 r.

2022-06-21 16:39

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczony i pasterz

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

KUL

nagroda

abp Stanisław Gądecki

kard. Kazimierz Nycz

Agnieszka Marek

Nagroda tn kul: Nagrodę abp. Stanisławowi Gądeckiemu wręczają ks. A. Eckmann i ks. M. Sitarz

Nagroda tn kul: Nagrodę abp. Stanisławowi Gądeckiemu wręczają ks. A. Eckmann i ks. M. Sitarz

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski i metropolita poznański, odebrał nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego, przyznawaną przez Towarzystwo Naukowe KUL.

Wręczenie prestiżowej nagrody miało miejsce w Collegium Jana Pawła II w Lublinie 28 października. W uroczystości udział wzięli m.in. abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, bp Ryszard Karpiński oraz bp Zdzisław Fortuniak. Na auli zgromadzili się również członkowie TN KUL z prezesem ks. prof. Augustynem Eckmannem, wiceprezesem ks. prof. Józefem Krukowskim, sekretarzem generalnym ks. prof. Mirosławem Sitarzem i ks. prof. Tadeuszem Guzem, który wygłosił laudację.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję