Reklama

Niedziela Lubelska

Dubienka. Prawosławni na chwałę Trójcy Świętej

2022-06-22 03:57

Grzegorz Jacek Pelica

Cerkiew Świętej Trójcy w Dubience, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1588 r., została otoczona opieką króla Zygmunta III Wazy na mocy dokumentu z 12.09.1629 r., przekazanego na ręce o. Filareta Zawady. Kolejny przywilej, wraz z nadaniem nowej, drewnianej cerkwi statusu parafii w diecezji chełmsko-bełskiej, pochodzi z 28.04.1744 r., z powołaniem się na gramotę Jana Kazimierza z 1661 r. Dzisiejsza cerkiew Świętej Trójcy została wzniesiona w 1909 r. i od akcji Wisła w 1947 r. była opustoszona i niszczała.

W uroczystość Zesłania Duch Świętego i Trójcy Świętej abp lubelsko-chełmski Abel dokonał wyświęcenia cerkwi z przeznaczeniem jej dla wiernych prawosławnych, głównie przybyłych zza wschodniej granicy w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Świątynia wymaga jeszcze sporo sił i środków na jej pełną rewitalizację i doposażenie; warto odzyskać zachowane fragmenty fresków. Jednak już teraz jej mury ożywia modlitwa pod przewodnictwem duchowieństwa dekanatu chełmskiego. „Dzisiaj dokonujemy dziękczynienia Bogu Wszechmogącemu za to, że mogliśmy być narzędziem w Jego ręku. I za to, że tak hojnie obdarował wiernych tej ziemi” – powiedział abp Abel.

W niedzielę 12 czerwca miał miejsce dziękczynny molebień, a także diecezjalny koncert muzyki sakralnej. Świątynia dubienecka posiada bardzo dobrą akustykę. Pieśni liturgiczne wykonały chóry: młodzieżowy chór prawosławnych uchodźców z Ukrainy, Myr (Pokój) pod dyrekcja Iwana Natiażko i chór Chełmskiej Akademii Muzyki Cerkiewnej pod kierunkiem Adama Tomaszewskiego. Partie solowe wykonali: Bogumiła Klimiuk i Piotr Gacman. Warto dodać, że większość chórzystów jest zaangażowana w prowadzenie śpiewu liturgicznego w swoich parafiach. Uroczystość zgromadziła tłumy wiernych prawosławnych z niezwykle zasłużonym dla chełmskiego prawosławia ks. mitratem Janem Łukaszukiem, członkami Fundacji Dialog Narodów oraz katolikami z wielu zakątków Lubelszczyzny na czele z proboszczem miejscowej parafii rzymskokatolickiej, przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej i służb komunalnych.

Reklama

W modlitwie za zmarłych wspomniano nie tylko ostatnich duszpasterzy, ale przede wszystkim śp. Dymitra Demczuka (+1992), psalmistę, twórcę muzyki cerkiewnej i kompozytora, który pochodził z Dubienki. Chóry wykonały także utwory w kompozycji lub aranżacji dubieneckiego rodaka. Na uroczystość przybyli trzej synowie D. Demczuka z Sosnowca. Do zorganizowania uroczystości wydatnie przyczyniły się władze samorządowe gminy Dubienka z panią wójt. Projekt odnowienia cerkwi w Dubience wsparły wojewódzkie władze samorządowe, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, a przede wszystkim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak zaznaczył ks. Jarosław Szczur, proboszcz parafii św. Jana Teologa w Chełmie, „świątynię odnawia modlitwa, śpiew, światło świec oraz kadzidło otulające ikony i ikonostas. A wydarzenia takie są po to, aby nikt z uczestników modlitwy nigdy nie wątpił w Boże plany”.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wimbledon - Magdalena Fręch awansowała do trzeciej rundy

2022-06-30 18:38

[ TEMATY ]

tenis

Wimbledon

PAP/KIERAN GALVIN

Magdalena Fręch

Magdalena Fręch

Magdalena Fręch awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Polka wygrała w czwartek ze słowacką tenisistką Anną Karoliną Schmiedlovą 6:4, 6:4.

92. w rankingu Fręch w zasadniczej części Wimbledonu występuje po raz pierwszy. We wtorek sprawiła niespodziankę wygrywając z rozstawioną z numerem 21. włoską tenisistką Camilą Giorgi 7:6 (7-4), 6:1. W drugiej rundzie teoretycznie czekało ją łatwiejsze zadanie, bo Schmiedlova na liście WTA jest 84.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem Jezusa

„Musimy uznać, że zbrojny podbój, ekspansjonizm i imperializm nie mają nic wspólnego z królestwem, które głosił Jezus” – powiedział papież Franciszek do delegacji prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, która przybyła do Rzymu na uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Delegacji przewodniczy arcybiskup Telmissos Hiob, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów i współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym.

CZYTAJ DALEJ

Wzrośnie liczba aborcji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego?

2022-07-01 13:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W latach 2016-2020 w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy wykonywano średnio 24 aborcje rocznie, głównie tzw. aborcje eugeniczne na dzieciach podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność, ale ani jednej z powodu „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki. Wedle udostępnionych przez Szpital informacji, w okresie od stycznia do kwietnia 2022 roku wykonano tam już 14 aborcji – wszystkie z powodu rzekomego „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki - zauważa Fundacja Pro-Prawo do życia. Zdaniem Fundacji, jeśli ten trend dalej się utrzyma, na koniec 2022 roku w Oleśnicy może paść rekord liczby aborcji, pomimo zmian wynikających z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności przesłanki eugenicznej z Konstytucją RP.

Fundacja zauważa, że to konsekwencja złego i niespójnego prawa, którego luki wykorzystywane są przez zwolenników aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję