Reklama

Wiadomości

Ukraina/ Prezydent Zełenski: Ukraina będzie członkiem UE

Ukraina w przyszłości będzie członkiem UE – oświadczył w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski. Do rządu i Rady Najwyższej zaapelował o priorytetowe uchwalenie ustaw, dotyczących eurointegracji.

[ TEMATY ]

Ukraina

facebook.com/zelenskiy.official

„Ta książka nie ma od dzisiaj innego zakończenia oprócz jednego – Ukraina stanie się w przyszłości członkiem UE” – oświadczył Zełenski w wystąpieniu, opublikowanym w piątek rano.

„Ukraina to nie mostek, nie poduszka między Zachodem i Rosją, nie bufor między Europą i Azją, nie +szara strefa+, nie terytorium tranzytowe i nie pogranicze między orkami i elfami. Ukraina to przyszły równy partner dla co najmniej 27 krajów UE” – powiedział Zełenski.

„Uwolniliśmy się od poniżającego określenia +kraj trzeci+ (…) Jesteśmy przyszłym członkiem UE” – oświadczył.

Reklama

Kluczem do sukcesu, jak zapowiedział, jest wspólne działanie wszystkich gałęzi władzy i społeczeństwa.

„Pomimo wojny kontynuujemy wprowadzanie ustaw, norm i zasad UE we wszystkich sferach życia. Rząd przygotuje mapę drogową. Lista kroków jest znana – mamy rekomendacje KE. Od Rady Najwyższej oczekujemy uchwalenie w trybie priorytetowym ustaw eurointegracyjnych, a od was wszystkich – świadomości obywatelskiej, oddania naszym wartościom i uświadomienia sobie, że nikt oprócz nas nie zbuduje europejskiej Ukrainy” – podkreślił Zełenski. Ukraina, jak dodał, powraca do rodziny europejskiej, a nie „przyłącza się do niej”.

„Ukraina walczy dzisiaj o wolność. I ta wojna zaczęła się właśnie wtedy, gdy Ukraina powiedziała o swoim prawie do wolności. Do swojego wyboru przyszłości. I widzieliśmy go właśnie w UE” – zaznaczył prezydent Ukrainy.

https://t.me/V_Zelenskiy_official/2210

Rada Europejska podjęła w czwartek decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej. (PAP)

just/ tebe/

2022-06-24 10:55

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk w 35. dniu wojny: Ukraina jest tak silna, bo broni prawdy

[ TEMATY ]

Ukraina

Łukasz Sztolf

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła
Greckokatolickiego

„Ukraina staje w obronie prawdy. Walka o prawdę, walka o to, że życie ludzkie ma swoją godność, jest bezcenna i samo jej zniszczenie lub uczynienie z niej zakładnika w polityce przestępców politycznych jest niedopuszczalne” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w swoim przesłaniu w 35. dniu krwawej wojny Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie.

Zaznaczył, że wróg bezlitośnie niszczy miasta i wsie, strzela do cywilów, nie bierze pod uwagę ani duchowego, ani kulturowego dziedzictwa narodu ukraińskiego. "Dopiero teraz zaczynamy dostrzegać dalsze konsekwencje tej wojny. Wojna zawsze niesie ze sobą spustoszenie. Całe miasta i wsie stały się miastami duchów. Tam, gdzie kiedyś kwitło duchowe i intelektualne życie społeczne, dziś są popioły i wieje wiatr" – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Wojna zawsze przynosi głód, zubożenie ludu. Wszystkie te konsekwencje musimy być gotowi przezwyciężyć”.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Zebrzydowska: Dokładnie 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył Maryi siebie i Kościół w Polsce

2022-08-18 13:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kalwaria Zebrzydowska

Julia A. Lewandowska

Dzisiaj mija 20 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kalwaryjskiego sanktuarium. 19 sierpnia 2002 roku, w akcie zawierzenia Matce Bożej, papież błagał by Matka Boża wypraszała dla niego siły ciała i ducha - "bym mógł wypełnić do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały". Prosił też, aby Maryja upraszała światło Ducha Świętego dla biskupów, a kapłanów uczyła naśladować Chrystusa - "w oddawaniu co dnia życia za swe owce".

W trzecim dniu wizyty w Ojczyźnie św. Jan Paweł II przybył do Matki Miłosierdzia, którą od dziecięcych lat czcił w kalwaryjskim obrazie. Po dotarciu do sanktuarium, papież modlił się w ciszy przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Procesja zaśnięcia

2022-08-19 21:51

Archiwum

W uroczystościach bierze udział ok. 40 tys. pątników!

W uroczystościach bierze udział ok. 40 tys. pątników!

    - W Maryi jest zapowiedziane to, co również stanie się naszym udziałem. Nasze życie chrześcijańskie ma też mieć pełne uczestnictwo w zmartwychwstaniu Pana Jezusa – mówił w piątek 19 sierpnia br. o. Francesco Patton OFM, Kustosz Ziemi Świętej podczas nieszporów na rozpoczęcie procesji Zaśnięcia NMP w Polskiej Jerozolimie.

    Ojciec Kustosz przewodniczył modlitwie pielgrzymów przy Domku Matki Bożej w obecności bpa Janusza Mastalskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej, o. Konrada Cholewy OFM, Definitora Generalnego Zakonu Braci Mniejszych, o. Teofila Czarniaka OFM, Ministra Prowincjalnego OO. Bernardynów oraz o. Gracjana Kubicy OFM, kustosza kalwaryjskiego sanktuarium. Podczas celebracji wygłosił kazanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję