Reklama

Kościół

Lublin: święto patronalne KUL

– Kontemplacja Serca Bożego i medytacja nad słowem Bożym prowadzą do odkrycia, że Bóg, w którego wierzymy i któremu ufamy jest Miłością – powiedział dziś podczas Mszy św. w kościele akademickim w Lublinie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojskowy koncelebrował liturgię w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, które jest świętem patronalnym KUL.

[ TEMATY ]

KUL

kul.pl

W homilii bp Lechowicz przywołał fragment ze statutu uczelni: „Zadaniem Uniwersytetu jest poszukiwanie i przekazywanie prawdy poprzez prowadzenie badań naukowych w duchu idei veritas in caritate” czyli prawdy w miłości.

Wskazał, że katedrą "prawdy w miłości" jest Najświętsze Serce Jezusa.

Zdaniem bp. Lechowicza druga prawda, której katolicki uniwersytet winien szczególnie służyć zawiera się w wezwaniu: „Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności”. – Litanijne wezwanie mówi o wszystkich skarbach mądrości, to znaczy nie ogranicza mądrości tylko do wymiaru intelektualnego. Chodzi i o mądrość umysłu, i o mądrość serca, o mądrość słów i czynów, o mądrość w relacji do Boga, drugiego człowieka i samego siebie. Takie rozumienie mądrości znajduje swe potwierdzenie w liście św. Jakuba – apostoł pyta: „Kto spośród was jest mądry?” i odpowiada: „Niech wykaże się w swym nienagannym postępowaniu” (Jk 3,13) – przekonywał Ordynariusz Wojskowy.

Dodał, że w „biblijnym ujęciu mądrość to nie tylko wiedza i poznanie, ale życie będące naśladowaniem Jezusa, wcielonej Bożej Mądrości”. – Serce Boże jako szkoła mądrości życiowej staje się wzorem dla każdej katolickiej uczelni, której absolwenci odznaczają się nie tylko rozległą wiedzą, ale i umiejętnością naśladowania Jezusa – powiedział.

Biskup polowy zachęcił do refleksji nad prawdą kryjącą się w wezwaniu: „Serce Jezusa pokoju i pojednanie nasze”. – Uniwersytet to z założenia miejsce, które łączy, a nie dzieli; które jeśli prowadzi do niepokoju, to tylko twórczego, związanego z procesem badawczym, z poszukiwaniem i odkrywaniem prawdy. Dlatego życzę Wam pokoju serca – powiedział.

– Ponieważ Serce Jezusa jest hojne dla wszystkich, które je wzywają, dlatego jesteśmy dobrej myśli, że nasze dzisiejsze modlitwy i życzenia zostaną wysłuchane – podkreślił.

Reklama

Eucharystię koncelebrował abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL. We Mszy św. uczestniczyła społeczność akademicka uczelni. Po Mszy św. w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów ukończenia studiów oraz doktora habilitowanego, listów gratulacyjnych wyróżniającym się pracownikom naukowym i doktorantom, a także wręczenie Nagród im. Anieli hr. Potulickiej oraz promocje doktorskie.

Uczelnia została powierzona opiece Serca Jezusowego przez pierwszego rektora uniwersytetu - ks. Idziego Radziszewskiego. W sposób uroczysty społeczność akademicka obchodzi to święto od 1920 roku. Symbol Najświętszego Serca Jezusa, od którego rozchodzą się ciemnozłote promienie widnieje na uniwersyteckim sztandarze, nawiązuje do niego również ornamentyka insygniów rektorskich.

2022-06-24 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naczelny Rabin Polski i rektor KUL: potrzeba spotkań izraelskiej i polskiej młodzieży

[ TEMATY ]

młodzi

KUL

rektor

rabin

Wikipedia

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich

Potrzeba jeszcze więcej spotkań młodych ludzi z Polski i Izraela, tak by mogli wzajemnie poznawać kulturę swoich narodów i budować relacje – podkreślają naczelny rabin Polski Michael Schudrich i rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. Mirosław Kalinowski.

Rabin i rektor KUL odbyli w czwartek rozmowę, podczas której wskazali na konieczność współpracy i wzajemnych kontaktów.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję