Reklama

Stare dowody będą nieważne od 1 stycznia 2008 r.

Niedziela Ogólnopolska 18/2007, str. 27

„Niedziela”: - Panie Ministrze, nasi obywatele powinni wymienić do końca tego roku książeczkowe (zielone) dowody osobiste na nowe plastikowe wydawane od 2001 r. Jak przebiega ten proces? Jakie będą konsekwencje dla obywatela, jeżeli nie wymieni starego dowodu osobistego na nowy?

Min. Piotr Piętak: - Dziękuję Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” za zainteresowanie się tematem stricte administracyjnym, który jednak ma ogromne znaczenie społeczne. Obecnie jest następujący stan: dowody osobiste wydane przed 2001 r. tracą definitywnie ważność po 31 grudnia 2007 r., a do wymiany - według ostatnich szacunków - pozostaje ok. 10 mln dokumentów! Oznacza to, że jeżeli ci Polacy, którzy nie wymienili dotychczas dowodu osobistego, nie rozpoczną natychmiast wymiany starego na nowy dowód osobisty, mogą być narażeni od 1 stycznia 2008 r. na ogromne problemy związane z takimi sprawami, jak np. niemożność odebrania listu poleconego, niemożność załatwienia kredytu w banku, sprzedaży mieszkania itd. Apeluję do wszystkich, by składali jak najszybciej wnioski do urzędów gminnych o wymianę dowodu.

Reklama

- Słyszeliśmy jednak, że przez poprzednią ekipę był zaplanowany harmonogram wydawania nowych dowodów…

- Tak, w 2002 r. MSWiA wprowadziło harmonogram, który zakładał, że np. obywatele posiadający stare dowody wydane w latach 1962-72 powinni je wymienić w 2003 r., ci, którym wydano dowody w latach 1973-80 powinni je wymienić w 2004 r. itd. Niestety, te naiwne - jak się okazało - założenia, kompletnie nie wypaliły. Harmonogram nie jest realizowany, ponieważ nasi obywatele po prostu nie składali i, co gorsza, nie składają nadal wniosków o wymianę dowodu.

- Panie Ministrze, załóżmy, że nasi obywatele wysłuchają Pana apelu i masowo zaczną od jutra składać wnioski. Czy nie obawia się Pan w takiej sytuacji ogromnych kolejek, bałaganu? I drugie pytanie: Czy MSWiA jest w stanie w tak krótkim okresie wydać 10 mln dokumentów?

- MSWiA w porozumieniu z gminami musi przede wszystkim zagwarantować wydanie dowodu tym osobom, które wypełniły wcześniej obowiązek wymiany, a będą musiały wystąpić w najbliższym czasie o nowy dowód osobisty (zmiana miejsca zamieszkania, małżeństwo) oraz osobom przewidzianym w harmonogramie na 2007 r. (stare dowody wydane w latach 1996-2000), aby nie poniosły uszczerbku z powodu przewidywanych w urzędach kolejek tworzonych przez tych obywateli, którzy nie wymienili dowodów w terminach przewidzianych prawem. Dla nich w 1200 gminach będzie oddanych do dyspozycji 1200 okienek. Ci natomiast, którzy nie zgłosili w odpowiednim czasie wniosku, muszą się liczyć z tym, że postoją dłużej w kolejce. Jeżeli chodzi o drugie pytanie - w chwili objęcia przeze mnie urzędu wiceministra MSWiA - 8 maja 2006 r. - podjąłem odpowiednie kroki organizacyjne i finansowe, mające na celu zabezpieczenie możliwości wydania dużej liczby dowodów w stosunkowo krótkim okresie, takie jak zakup nowych maszyn do tzw. personalizacji pustego blankietu dowodu osobistego dostarczanego przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW), przejście na trzyzmianową organizację produkcji dowodów itd. My jesteśmy gotowi i oczekujemy, że obywatele zrozumieją, iż to do nich należy teraz inicjatywa, a właściwie wypełnienie obowiązku wymiany starego dowodu na nowy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Św. Lidia

[ TEMATY ]

św. Lidia

pl.wikipedia.org

Św. Lidia (I w.) pochodziła z Tiatyry w Azji Mniejszej (słynącej z purpurowych barwników). Zajmowała się w Filippi (Macedonia) sprzedażą purpury (tkanina) dla rzymskiej arystokracji.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję