Reklama

Niedziela Częstochowska

Ks. Dyktyński: księdza poznaje się po relacjach

– Księdza poznaje się po relacjach z Bogiem i z ludźmi – powiedział ks. Łukasz Dyktyński. Proboszcz parafii św. Mikołaja w Truskolasach przewodniczył liturgii słowa i adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Częstochowie w Dniu Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

W kazaniu wskazał na zwyczaj porządków przed świętami Wielkiejnocy, praktykowany w opactwach benedyktyńskich, kiedy mnisi wynoszą wszystko z cel. – Tak dzisiaj spójrzmy na święto Serca Pana Jezusa i na naszą posługę. Co po nas zostanie? Gdyby teraz ktoś wszedł do naszych mieszkań, mógł zajrzeć do szuflady albo przejrzał smartfon – co po nas zostanie? Jaki ślad? – pytał ks. Dyktyński.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny podkreślił znaczenie tworzenia pięknych relacji przez kapłanów. – Księdza się kocha za relacje, księdza się zapamiętuje za relacje – i te z Panem Bogiem, i z drugim człowiekiem. Gdy budujemy piękne relacje miłości, to wywyższamy samego Pana Boga, bo Trójca Święta to są relacje. A dzisiaj otwarte dla nas Serce Pana Jezusa pokazuje ludzki wymiar osoby Chrystusa: ciepło, wzruszenie, miłosierdzie – przypomniał ks. Dyktyński.

Maciej Orman/Niedziela

Kaznodzieja zwrócił uwagę na pokusę przestania bycia „owcą, którą wszyscy strzygą”. – Jeżeli nie będziemy owcami Bożymi, to staniemy się wilkami. Może łatwiej być wilkiem na krótką metę, ale prędzej czy później każdy wilk pozostanie zupełnie sam. W godzinę śmierci i sądu pozostanie sam. A owca? Nieraz może ostrzyżona po ludzku znajdzie obronę w ręku pasterza – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Ks. Dyktyński zaznaczył, że po przebiciu Serca Jezusa włócznią otworzył się skarbiec łask. Wskazując na kapłańskie ręce, stwierdził, że dzisiaj nie potrzeba już włóczni. – Jest ksiądz przy ołtarzu, w konfesjonale, w namaszczeniu chorych. To nasze ręce teraz otwierają Boże Serce, żeby przyjęło ludzi – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Dodał, że kluczem do wejścia w bardzo głęboką relację z Jezusem i do odnalezienia się w Jego Sercu jest modlitwa: „Jezu, ufam Tobie”.

– Księdza poznaje się po relacjach z Bogiem i z ludźmi, dlatego dzisiaj przytulmy się do Serca Bożego, niech to Serce Jezusowe w nas odpocznie, a my z bojaźnią i drżeniem zabiegajmy o nasze zbawienie – jak mówi św. Paweł w liście do Filipian – i o drogę naszego kapłańskiego życia – wzywał ks. Dyktyński. – Dzisiaj więc wykorzystajmy ten piękny dzień i odnówmy się w Sercu Jezusa – zachęcał kapłanów.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny przytoczył również słowa jednej z wielkoczwartkowych homilii abp. Stanisława Nowaka: „W Wielki Czwartek czcimy Eucharystię jako sakrament najświętszy. To sam Jezus siebie daje. Chyba możemy zaryzykować, że czcimy też sakrament najlepszy – kapłaństwo. Poprzez kapłaństwo Jezus przychodzi ze swoim miłosierdziem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Dzisiaj z tego naszego powołania szczególnie się ucieszmy – podsumował ks. Dyktyński.

Po kazaniu odmówiono modlitwę wiernych i modlitwę Pańską, po czym rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy.

Duchowni podczas adoracji przepraszali również m.in. za odejścia z kapłaństwa, płytką wiarę, małoduszność w wypełnieniu kapłańskich obowiązków i brak uszanowania osób świeckich.

Maciej Orman/Niedziela

Następnie ks. Dyktyński odczytał akt zawierzenia Najświętszemu Sercu Jezusa. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i zawierzeniem kapłanów Maryi.

W Dniu Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów księża archidiecezji częstochowskiej modlili się również w kościołach: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku, św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu i bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

2022-06-24 22:55

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie

29 września świętujemy dzień Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, którym Bóg powierzył specjalne misje wobec ludzi. Archaniołowie nigdy nie byli ludźmi, jednak zaliczani są do świętych. W początkach chrześcijaństwa zbyt pochopnie oddawano cześć siedmiu Archaniołom, wymienianym w apokryfach. Synody w Laodycei (361 r.) i w Rzymie (492 r. i 745 r.) zezwoliły, by otoczyć kultem liturgicznym tylko św. Michała, św. Gabriela i św. Rafała, ponieważ tylko o tych Archaniołach mamy wyraźne świadectwo w Piśmie Świętym.

Imiona Archaniołów mają charakter teoforyczny. Wskazują na ich powiązanie z Bogiem. Określają również istotę misji pełnionej przez nich z woli Bożej. Michał - z hebrajskiego Mika´el znaczy - "któż jak Bóg" (tzn. któż może równać się z Bogiem?). Imię Gabriel - z hebrajskiego Geber´el - składa się z dwóch wyrazów: geber - silny oraz el - Pan Bóg. Imię to tłumaczone jest wiec jako "mąż Boży", "wojownik Boży". Rafał to również imię pochodzenia hebrajskiego Rapha´el i oznacza "Bóg uzdrawia", "Bóg uleczył".

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanał TVP Nauka ruszy w poniedziałek w telewizji naziemnej i kablówkach

2022-09-29 12:23

[ TEMATY ]

TVP

TVP NAUKA

Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka - rozpocznie nadawanie 3 października. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia - poinformował PAP dział PR TVP.

Jak wyjaśniono, "TVP Nauka to nowy kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię realizując misję mediów publicznych". Poinformowano, że nowy kanał wystartuje w poniedziałek i "będzie od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie".

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję