Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdniccy klerycy będą uczyć się we Wrocławiu

Decyzją Biskupów Metropolii Wrocławskiej od nowego roku akademickiego wspólnoty seminarium świdnickiego i legnickiego dołączą do wrocławskiego seminarium duchownego.

[ TEMATY ]

Świdnica

seminarium duchowne

wsd świdnica

ks. Mirosław Benedyk

Klerycka asysta podczas Eucharystii w kaplicy głównej świdnickiego seminarium

Klerycka asysta podczas Eucharystii w kaplicy głównej świdnickiego seminarium

Przyłączenie alumnów świdnickich jak i legnickich do wspólnoty Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, odbywa się zgodnie z Instrukcją o afiliacji instytucji studiów wyższych Kongregacji Katolickiej z dn. 8 grudnia 2020 roku, w której to Stolica Apostolska wygasza wszystkie dotychczasowe afiliacje seminarium z dniem 8 września 2022 r., co ma bezpośredni wpływ na proces dydaktyczny i oznacza, że mniejsze seminaria nie mogą prowadzić studiów teologicznych bez spełnienia nowych warunków, przede wszystkim stworzenia odrębnego od seminarium instytutu teologicznego, w którym musi być zapewniona odpowiednia liczba studentów stałych i odpowiednia liczna stałych wykładowców dyscyplin teologicznych. Obecnie wspólnota kandydatów do kapłaństwa w diecezji świdnickiej liczy 19 osób. Jest to ilość niewystarczająca do samodzielnego funkcjonowania.

- Podjąłem decyzję o tym, by nasi klerycy od przyszłego roku akademickiego kontynuowali naukę w we wrocławskim seminarium, razem z klerykami z sąsiednich diecezji. Dzięki zmianie przygotowujący się do kapłaństwa będą mogli korzystać z dobrodziejstw dużego ośrodka akademickiego oraz wzrastać ze swoimi rówieśnikami z całego Dolnego Śląska - poinformował 15 czerwca bp Marek Mendyk w czasie Mszy św. kończącej rok formacyjny w świdnickim seminarium, które od 1 października będzie miejscem formacji roku propedeutycznego dla alumnów kilku diecezji.

2022-06-25 02:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego w świdnickim seminarium

[ TEMATY ]

wsd świdnica

WSD Świdnica

bp Mendyk w słowie końcowym zachęcał studentów, aby pogłębiając seminaryjną formację dobrze samych siebie poznali

bp Mendyk w słowie końcowym zachęcał studentów, aby pogłębiając seminaryjną formację dobrze samych siebie poznali

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy uroczyście rozpoczęła kolejny rok formacji intelektualnej, duchowej i ludzkiej.

Mszą św. koncelebrowaną przez biskupów świdnickich, przedstawicieli seminariów duchownych z Wrocławia, Legnicy i Bagna, pracowników Świdnickiej Kurii Biskupiej, jego studenci i wykładowcy zainaugurowali nowy rok akademicki 2020/2021. Eucharystii sprawowanej w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Marek Mendyk. W homilii ordynariusz świdnicki zachęcając kleryków i przełożonych do wytrwałej modlitwy podkreślił, że nie ma modlitwy nie wysłuchanej. - Kto się modli nie żyje już więcej dzięki sobie, dla siebie, własną siłą, ale wie, że istnieje Bóg, do którego należy się zwracać – mówił pasterz diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki, która wyruszyła z Częstochowy, osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni

2022-08-06 12:56

[ TEMATY ]

wypadek

Chorwacja

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Autokarem, który uległ wypadkowi w Chorwacji podróżowała pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa, która wyruszyła w piątek Częstochowy do Medziugorje, byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jasina poinformował w sobotę dziennikarzy, że w autokarze "było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców".

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zamiast huku armat rozbrzmiewa modlitwa, choć nie zawsze tak było...

2022-08-08 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

W roku 1620 król Zygmunt III Waza zdecydował o przekształceniu Jasnej Góry w fortecę...

POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję