Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Pożegnanie... z nadzieją na powrót

Po 77 latach ojcowie i bracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego opuszczają parafię św. Franciszka z Asyżu na Podgórzu.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

pallotyni

ks. Mirosław Benedyk

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

Z tej okazji 19 czerwca odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. – Od początku przybycia do parafii św. Franciszka z Asyżu polskich Księży i Braci Pallotynów pełniło Służbę Bożą 15 proboszczów, 91 wikariuszy, 10 braci zakonnych oraz wielu innych kapłanów angażujących się w pracę duszpasterską. Pełnili tu przede wszystkim posługę sakramentalną wśród wiernych parafii, a także przez wiele lat w innych parafiach w ówczesnej archidiecezji wrocławskiej wspomagając księży diecezjalnych w apostolskim trudzie – przypominał biskup.

Dodał, że oprócz posługi sakramentalnej, podejmowano szereg inicjatyw wśród wiernych. Powoływano wspólnoty o różnym charakterze, tak aby każdy mógł odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Liczne wspólnoty

- Prężnie działała Służba Liturgiczna, Oaza młodzieżowa, schola „Vincentes” czy Młodzieżowy Zespół Muzyczny. Prowadzono chór parafialny „Magnificat”, apostolat ludzi chorych i wspomożycieli dusz czyścowych, Dziecięce Kółko Żywego Różańca czy Ognisko Misyjne „Serduszko Misyjne”. Pallotyni wraz z dziećmi i młodzieżą chętnie angażowali się w inicjatywę kolędników misyjnych, chcąc pomagać misjom w głoszeniu Ewangelii. Przez te lata działały też liczne wspólnoty modlitwy: Żywego Różańca, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Grupy Miłosierdzia Bożego, a także Rodzina Szkaplerza. Powstała wspólnota Ludzi Jana Pawła II i wspólnota uwielbienia „Betania”. Księża brali czynny udział w prowadzeniu kręgów Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Parafia podejmowała chętnie inicjatywę organizacji Forum Młodych, a od śmierci św. Jana Pawła II organizowano Msze św. na stadionie dla Wałbrzycha i okolic. Było też „Pozytywne Granie”, które angażowało najmłodszych w życie religijne parafii. Wspólnota włączała się także w nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego czy pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – wymieniał bp Marek Mendyk dziękując pallotynom za ogromną troskę o lokalny Kościół.

Reklama

O zasługach odchodzących duchownych mówili też parafianie nie kryjąc wzruszenia. Przypominali wspólne inicjatywy i wyjazdy. Nie rzadko wyrażali też nadzieję, że członkowie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego kiedyś wrócą do Wałbrzycha. Dziś jednak władze Stowarzyszenia nie mają możliwości zapewnienia pełnej obsady kapłańskiej w wałbrzyskiej parafii.

Następcy

Pożegnanie ojców i braci pallotynów było też okazją do przedstawienia wspólnocie nowego proboszcza – ks. Piotra Ochońskiego. Zarówno odchodzący zakonnicy, jak i mieszkańcy wyrażali nadzieję, że będzie on wraz z wikariuszami kontynuował rozpoczęte wcześniej dzieła. Padały również nieśmiałe propozycje, by w przyszłości przy okazji rekolekcji i odpustów zapraszać posługujących dotychczas duszpasterzy w roli homiletów czy summistów.

Przypomnijmy, że obecność i posługa wśród wiernych na ziemi wałbrzyskiej Księży i Braci Pallotynów w parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu rozpoczęła się po zakończonej II wojny światowej 1 września 1945 roku. Wówczas erygowano dom Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w dzielnicy Podgórze. Pierwszym polskim proboszczem parafii ustanowiony został ks. Stanisław Hereśniak. Świątyniami filialnymi zostały: kościół Matki Bożej Różańcowej na Gliniku z przylegającym cmentarzem oraz kościół św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej. W obu miejscach również uroczyście pożegnano odchodzących duchownych.

2022-06-18 20:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wizytacja w Pisarzowicach

[ TEMATY ]

wizytacja

bp Marek Mendyk

ks. Waldemar Wesołowski

29 września w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Pisarzowicach odbyła się wizytacja kanoniczna. Gościliśmy ks. biskupa Marka Mendyka wraz z dyrektorem Wydziału Katechetycznego ks. Jarosławem Kowalczykiem.

W skład parafii wchodzą trzy kościoły, wszystkie zabytkowe. Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP, kościół Narodzenia NMP w Rędzinach oraz kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Raszowie. Zatem parafia jest pod silna opieką Matki Bożej. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie kościoły są bardzo cenne z punktu widzenia sztuki sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Na Moskala!

2023-02-01 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję