Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Pożegnanie... z nadzieją na powrót

Po 77 latach ojcowie i bracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego opuszczają parafię św. Franciszka z Asyżu na Podgórzu.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

pallotyni

ks. Mirosław Benedyk

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

ks. Kamil Szymczak ostatni pallotyński proboszcz na wałbrzyskim Podgórzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji 19 czerwca odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. – Od początku przybycia do parafii św. Franciszka z Asyżu polskich Księży i Braci Pallotynów pełniło Służbę Bożą 15 proboszczów, 91 wikariuszy, 10 braci zakonnych oraz wielu innych kapłanów angażujących się w pracę duszpasterską. Pełnili tu przede wszystkim posługę sakramentalną wśród wiernych parafii, a także przez wiele lat w innych parafiach w ówczesnej archidiecezji wrocławskiej wspomagając księży diecezjalnych w apostolskim trudzie – przypominał biskup.

Dodał, że oprócz posługi sakramentalnej, podejmowano szereg inicjatyw wśród wiernych. Powoływano wspólnoty o różnym charakterze, tak aby każdy mógł odnaleźć swoje miejsce w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Liczne wspólnoty

- Prężnie działała Służba Liturgiczna, Oaza młodzieżowa, schola „Vincentes” czy Młodzieżowy Zespół Muzyczny. Prowadzono chór parafialny „Magnificat”, apostolat ludzi chorych i wspomożycieli dusz czyścowych, Dziecięce Kółko Żywego Różańca czy Ognisko Misyjne „Serduszko Misyjne”. Pallotyni wraz z dziećmi i młodzieżą chętnie angażowali się w inicjatywę kolędników misyjnych, chcąc pomagać misjom w głoszeniu Ewangelii. Przez te lata działały też liczne wspólnoty modlitwy: Żywego Różańca, Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Grupy Miłosierdzia Bożego, a także Rodzina Szkaplerza. Powstała wspólnota Ludzi Jana Pawła II i wspólnota uwielbienia „Betania”. Księża brali czynny udział w prowadzeniu kręgów Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Parafia podejmowała chętnie inicjatywę organizacji Forum Młodych, a od śmierci św. Jana Pawła II organizowano Msze św. na stadionie dla Wałbrzycha i okolic. Było też „Pozytywne Granie”, które angażowało najmłodszych w życie religijne parafii. Wspólnota włączała się także w nabożeństwa Tygodnia Ekumenicznego czy pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – wymieniał bp Marek Mendyk dziękując pallotynom za ogromną troskę o lokalny Kościół.

Reklama

O zasługach odchodzących duchownych mówili też parafianie nie kryjąc wzruszenia. Przypominali wspólne inicjatywy i wyjazdy. Nie rzadko wyrażali też nadzieję, że członkowie Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego kiedyś wrócą do Wałbrzycha. Dziś jednak władze Stowarzyszenia nie mają możliwości zapewnienia pełnej obsady kapłańskiej w wałbrzyskiej parafii.

Następcy

Pożegnanie ojców i braci pallotynów było też okazją do przedstawienia wspólnocie nowego proboszcza – ks. Piotra Ochońskiego. Zarówno odchodzący zakonnicy, jak i mieszkańcy wyrażali nadzieję, że będzie on wraz z wikariuszami kontynuował rozpoczęte wcześniej dzieła. Padały również nieśmiałe propozycje, by w przyszłości przy okazji rekolekcji i odpustów zapraszać posługujących dotychczas duszpasterzy w roli homiletów czy summistów.

Przypomnijmy, że obecność i posługa wśród wiernych na ziemi wałbrzyskiej Księży i Braci Pallotynów w parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu rozpoczęła się po zakończonej II wojny światowej 1 września 1945 roku. Wówczas erygowano dom Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w dzielnicy Podgórze. Pierwszym polskim proboszczem parafii ustanowiony został ks. Stanisław Hereśniak. Świątyniami filialnymi zostały: kościół Matki Bożej Różańcowej na Gliniku z przylegającym cmentarzem oraz kościół św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej. W obu miejscach również uroczyście pożegnano odchodzących duchownych.

2022-06-18 20:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywracają swojej świątyni dawny blask

Niedziela świdnicka 6/2018, str. IV

[ TEMATY ]

świątynia

Wałbrzych

Kronika parafii św. Barbary

Zdjęcie starego wystroju kościoła św. Barbary w Wałbrzychu

Zdjęcie starego wystroju kościoła św. Barbary w Wałbrzychu

Neogotycki kościół pw. św. Barbary w Wałbrzychu był niegdyś przepiękną perłą architektoniczną. Wspaniała polichromia, a także bogate neogotyckie wyposażenie pozwalało wiernym wejść w cudowny nastrój modlitwy i zachwytu nad Bożym dziełem

Tak było aż do lat 70. XX wieku, gdzie w duchu posoborowych zmian ówczesny włodarz parafii podjął decyzję o zmianie wystroju świątyni. Piękną niemiecką polichromię zamalowano, a wyposażenie m.in. ołtarz główny, ołtarze boczne i ambonę, usunięto z kościoła w niewiadomym dalszym przeznaczeniu. Przeniesiono również witraż z wizerunkiem św. Barbary, na boczną ścianę prezbiterium, a w jego miejsce wstawiono krzyż. Według relacji niektórych parafian, ołtarze zostały oddane do renowacji, z której co ciekawe, już nigdy nie wróciły. Jedynym elementem neogotyckiego wyposażenia kościoła, który został po dziś dzień, są organy przebudowane w 1931 r. przez firmę Sauer z Frankfurtu nad Odrą. Jest to koncertowy instrument, który posiada wyraźne cechy Orgelbewegung.

CZYTAJ DALEJ

Mińsk: apel o modlitwę w intencji abp. Kondrusiewicza

2024-02-22 18:58

[ TEMATY ]

szpital

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

Mińsk

catholic.by

O modlitewne wsparcie przebywającego w szpitalu emerytowanego arcybiskupa metropolity mińsko-mohylewskiego Tadeusza Kondrusiewicza zaapelował do wiernych jego następca, abp Józef Staniewski.

Kuria metropolitalna mińsko-mohylewska poinformowała, że abp Kondrusiewicz przebywa na planowanej hospitalizacji. Skończył on 78 lat, a rok temu przeszedł operację usunięcia guza.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa KE: udostępnimy 1,4 mld euro bezpośrednio dla polskich rolników

2024-02-23 12:37

[ TEMATY ]

rolnictwo

pieniądze

rolnicy

Karol Porwich/Niedziela

Udostępnimy 1,4 mld euro bezpośrednio dla polskich rolników, aby pomóc im w modernizacji produkcji i w wejściu na nowe rynki - zapowiedziała w piątek w Warszawie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Szefowa KE przypomniała na konferencji w Warszawie, że wspólna polityka rolna przewiduje 22 mld euro dla polskich rolników, i zapowiedziała "więcej funduszy w przyszłości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję