Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Przenoszą nas do Nieba

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamińki

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wystąpiły „Zelowskie Dzwonki” działające przy parafii ewangelicko – reformowanej w Zelowie. Koncert prowadził ks. Tomasz Pieczko proboszcz parafii z Zelowa.

Repertuar zespołu był zróżnicowany. Wykonali utwory pisane specjalnie na dzwonki, ale także aranżacje tworzone na dzwonki, pieśni śpiewanych w kościołach protestanckich w Polsce jak również w Stanach Zjednoczonych.

W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy m.in. „Exultation” Matthewa Comptona, utwór który znakomicie nadaje się do uwielbienia w kościołach, na różnych festiwalach czy koncertach. „Then sings My Soul” to zaaranżowana na dzwonki ręczne pieśń uwielbienia Boga. Bardzo popularna w protestanckich kościołach, napisana w 1885 r. przez Szweda Carla Gustava Boberga. W utworze „A Festive Chime” Kevineʼa McChesneya, współczesnego kompozytora amerykańskiego, usłyszeliśmy kuranty, które zapowiadają dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Natomiast znany utwór Leonarda Cohena zaaranżowany na dzwonki przez Joela Raneyʼa „Hallelujah”, to biblijne zawołanie „niech Bóg – Yahve będzie uwielbiony”. Zachęceni przez panią dyrygent Annę Kimmer nucili wszyscy zgromadzeni w świątyni.

Pierwszy koncert zespołu odbył się 4 kwietnia 1999 r. w Zelowie w dniu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Co roku o godz. 16.00 w Poniedziałek Wielkanocny odbywa się koncert z okazji powstania zespołu. Od 2005 r. koncerty jubileuszowe „Zelowskich Dzwonków” zostały włączone w cykl wydarzeń powiatu bełchatowskiego i odbywają się pod osobistym patronatem starosty. Jest to jedyny zespół w Polsce grający na tzw. dzwonkach ręcznych i dzwonkach ręcznych rurowych. Instrumenty są wytwarzane na zamówienie w fabrykach w USA. Przygotowania do gry trwają kilka lat. W koncercie wystąpiło 14 muzyków grających na około 100 dzwonkach. Jeden z muzyków grał na 12 dzwonkach, a najcięższy z nich ważył ponad 3 kg. Muzycy posługiwali się kilkoma technikami, uderzając specjalną pałeczką, różnie układając dłonie co powodowało zróżnicowanie dźwięków.

Reklama

- Jest to też praca pedagogiczna, zespół dużo ćwiczy. Wydaje się, że dzisiaj młodzi ludzie nie mają chęci zaangażowania, to ja podkreślam, że nasza młodzież przeczy temu schematowi. Oni też tworzą grupę, która razem spędza wiele czasu – powiedział ks. Tomasz Pieczko. Zespół koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Łódzkiej, w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi, a także za granicą w Czechach, Niemczech.

- Jesteśmy zaprzyjaźnieni z parafią ewangelicko – reformowaną w Zelowie i jej proboszczem ks. Tomaszem, który zaproponował po okresie pandemii powrót do normalności. Zawsze podziwiam zdolności i entuzjazm tych młodych ludzi, którzy chcą grać na dzwonkach, by w ten sposób chwalić Pana Boga. Gdy słucha się „Zelowskich Dzwonków” człowiek przenosi się duszą do Nieba. Tam na pewno jest taka piękna muzyka i na pewno jest wiosna, którą ta muzyka przypomina – mówił ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Koncert zespołu zgromadzeni w kościele przyjęli entuzjastycznie. Znane melodie nucili, a długie brawa na stojąco były podziękowaniem za piękną myzykę i wspaniałe przeżycie. Podziękowanie pani dyrygent i księdzu Tomaszowi złożył ks. Wiesław, wręczając im upominki. - Jestem bardzo radosny i dumny, że dzisiaj w naszym kościele zagościły „Zelowskie Dzwonki” z mojego rodzinnego miasta. To jest bardzo cenne, że zespół jest promowany w kraju i za granicą. To niezwykła duma dla każdego zelowianina, że pochodzą z miasta, które słynie z ekumenizmu – dodał ks. Damian Czerwiński.

2022-06-29 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Szczepienia dla osób bezdomnych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Akcja szczepień bezdomnych odbędzie się przy okazji coniedzielnej „Zupy na Pietrynie”, która obejmuje ciepły posiłek oraz pomoc medyczną dla osób potrzebujących. - Akcja szczepień jest dedykowana osobom bezdomnym, które w czerwcu zaszczepiły się pierwszą dawką szczepionki przeciwko covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wiedeń: Adwent poezją pisany

2022-12-02 11:52

[ TEMATY ]

kalendarz adwentowy

Materiał prasowy

Współczesne wiersze sióstr zakonnych i kapłanów polskich treścią kalendarza adwentowego

Adwent to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jego „duchowe przesłanie [...] kieruje naszą uwagę ku ponownemu przyjściu Pana w chwale, na końcu dziejów” – mówił Benedykt XVI w I Niedzielę Adwentu w 2008 r., wyjaśniając dalej w swojej homilii: „Adwent to […] uczczenie pamiątki pierwszego przyjścia wcielonego Pana z myślą o Jego ostatecznym powrocie, a jednocześnie uznanie, że obecny pośród nas Chrystus jest naszym towarzyszem drogi w życiu Kościoła, który sprawuje tę tajemnicę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję