Reklama

300 lat cudów na Przeprośnej Górce

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 20/2007, str. 26


Sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce

Jedni pielgrzymi przybywają tu pieszo lub samochodami, inni rowerami, konno albo na motocyklach. Dowódcy wojsk NATO przylatują na Przeprośną Górkę helikopterami, by potem wraz ze swoimi żołnierzami przejść pieszo Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę

Wznosząca się tuż przed Częstochową Przeprośna Górka znana była pielgrzymom od wieków. Dobrze stąd widoczna wieża jasnogórskiego klasztoru była znakiem, że zbliżają się do celu, a więc pora na rachunek sumienia, pojednanie się z Bogiem, bliźnimi i samym sobą. Na mapach z czasów PRL-u próżno szukać tej nazwy, której etymologia była zbyt religijna. Dziś jest tu sanktuarium św. Ojca Pio.
- U początków historii wielu sanktuariów często znajdujemy jakieś szczególne znaki lub cudowne zdarzenia. Na tym miejscu cudowne zdarzenia dotyczące relacji człowieka z Bogiem dokonywały się przez 300 lat - mówi ks. Eugeniusz Maria Lorek, kustosz sanktuarium i przełożony Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce. - Pielgrzymi rzadko pozostawiali je na piśmie, ale przetrwały w ustnym przekazie, tradycji i w nazwie.
Łaską tego miejsca jest również piękno okolicy. W pobliżu nie ma zabudowań, tylko kępy drzew, łąki i pola. Bryła kościoła doskonale wtapia się w otoczenie i nic nie przeszkadza, by wsłuchiwać się w śpiew skowronków i zachwycać dziełem Stwórcy. Często zaglądają tutaj rowerzyści wyruszający na jurajskie szlaki albo grupki jeźdźców konnych.
Sanktuarium ubogaca wielowiekowy charyzmat tego miejsca. Coraz częściej jest nie tylko przystankiem na pielgrzymiej drodze, ale celem samym w sobie. - Nasze Zgromadzenie charakteryzuje się umiłowaniem modlitwy i krzyża - mówi o. Lorek. - Wzorem jest Ojciec Pio, który przez całe życie ofiarowywał swoje cierpienia za zbawienie innych. On uczy nas głębokiej wiary, która pozwala zrozumieć i przeżyć cierpienie jako dar Boży. Nie są to łatwe tematy, bo współczesny świat kusi „bezproblemowym życiem” i „pigułką szczęścia”, ludzie nie umieją cierpieć i wpadają w rozpacz zamiast ofiarować swoje krzyże Jezusowi. Potrzeba czasu, aby zrozumieli, że cierpienie to najcenniejsza moneta, której wartość mierzy się zbawieniem. To zawsze podkreślał Ojciec Pio. Tę prawdę chcemy ukazywać przybywającym tutaj pielgrzymom.
O. Lorek wyjaśnia, że pierwotny zamysł przewidywał, że na Przeprośnej Górce będzie wzniesiony tylko kościół, by zdążający na Jasną Górę pielgrzymi mogli w godziwych warunkach przystąpić do sakramentu pojednania i uczestniczyć w Mszy św. Zaprojektowana w kształcie ośmioboku świątynia otrzymała wezwanie Ośmiu Błogosławieństw oraz Archaniołów Gabriela, Michała i Rafała. Kamień węgielny przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw został poświęcony przez abp. Stanisława Nowaka i wmurowany w 1994 r.
We wrześniu ubiegłego roku abp Nowak wydał dekret, na mocy którego kościół Ośmiu Błogosławieństw wraz z całym przylegającym doń wzgórzem, zwanym Przeprośną Górką, ze stacjami Drogi Krzyżowej i Drogi Różańcowej został uznany za sanktuarium św. Ojca Pio. W tym roku sanktuarium otrzymało bezcenny dar: tzw. „dużą” relikwię św. Ojca Pio, ofiarowaną przez klasztor w San Giovanni Rotondo - tkaninę, którą Święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi.
Uroczysta intronizacja relikwii do świątyni odbędzie się w dniu 120. rocznicy urodzin św. Ojca Pio - 25 maja br. Drogę Krzyżową poprowadzi abp Stanisław Nowak, który następnie będzie celebrował Mszę św. Początek o godz. 17.00.

Szczegółowe informacje wraz z mapką dojazdu można znaleźć na stronie internetowej: www.sanktuarium.opw.pl; o.pio@niedziela.pl

Franciszek: biskup powinien być blisko ludu Bożego, by nie popaść w ideologie

2019-09-20 14:10

st (KAI) / Watykan

O modlitwę w intencji biskupów i kapłanów prosił dziś papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązując do pierwszego czytania liturgicznego (1 Tm 6,2c-12) Ojciec Święty zachęcił biskupów do bliskości z Bogiem na modlitwie, bliskości względem swych kapłanów, między sobą i wobec ludu Bożego.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że wczorajsza liturgia podkreślała, iż posługa w Kościele jest darem. Dzisiaj natomiast przestrzega ona duchownych przed materializmem i plotkami. „Kiedy szafarz – czy to kapłan, diakon, czy też biskup - zaczyna przywiązywać się do pieniędzy”, przywiązuje się do źródła wszelkiego zła – przestrzegł papież. Przywołał słowa Apostoła: „korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy”. Przytoczył powiedzenie, iż „diabeł wchodzi przez kieszenie”.

Nawiązując do obydwu listów św. Pawła do Tymoteusza Ojciec Święty podkreślił, że biskup powinien być przede wszystkim człowiekiem żyjącym blisko Boga, a jego pierwszym obowiązkiem jest modlitwa. Obdarza ona mocą oraz rozbudza świadomość daru, jakim jest posługa szafarza.

Następnie Franciszek wskazał na konieczność bliskości biskupa względem swoich kapłanów i diakonów, będących jego współpracownikami. Wyraził ubolewanie z powodu sytuacji, gdy kapłan nie może dodzwonić się do swojego biskupa, czy umówić się z nim na spotkanie.

„Biskup, który odczuwa bliskość wobec swoich kapłanów, jeśli zobaczy, że ksiądz dzisiaj do niego zadzwonił, najpóźniej jutro powinien do niego oddzwonić, ponieważ ma on prawo wiedzieć, że ma ojca. Bliskość wobec kapłanów. A kapłani niech żyją bliskością między sobą, a nie podziałami. Diabeł tam wchodzi, aby podzielić grono kapłańskie” – powiedział papież.

Ojciec Święty zauważył, że w ten sposób rodzą się małe grupki, które „dzielą się z powodu ideologii” i „z powodu sympatii”. Zatem chodzi o trzecią bliskość – kapłanów między sobą.

Czwartą natomiast jest bliskość względem ludu Bożego:

„Na początku drugiego listu Paweł mówi Tymoteuszowi, aby nie zapominał o swojej matce i babci, to znaczy nie zapominał, skąd wyszedł, sąd wziął ciebie Pan. Nie zapomnij o swoim ludzie, nie zapominaj o swoich korzeniach! A teraz, jako biskup i kapłan, trzeba być zawsze blisko ludu Bożego. Kiedy biskup odrywa się od ludu Bożego, kończy w atmosferze ideologii, które nie mają nic wspólnego z posługą: nie jest szafarzem, nie jest sługą. Zapomniał o darze darmo danym, jakim został obdarzony” – stwierdził Franciszek.

Na zakończenie papież zachęcił do modlitwy, aby biskupi i kapłani nie zapomnieli o tych czterech bliskościach, do których są wezwani.

„Czy modlicie się za swoich kapłanów, za proboszcza, za wikarego, czy tylko go krytykujecie? Trzeba modlić się za kapłanów i biskupów, abyśmy my wszyscy – Papież też jest biskupem - umieli strzec daru - nie zaniedbywali tego daru, który został nam dany – poprzez taką właśnie bliskość” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: czterech Polaków weźmie udział w Synodzie dla Amazonii

2019-09-21 13:39

st (KAI) / Watykan

Czterech Polaków, w tym trzech biskupów, weźmie udział w rozpoczynającym się 6 października Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Amazonii – wynika z opublikowanej dziś listy jego uczestników.

Agnieszka Kutyła

W gronie 185 członków obok moderatorów Synodu, prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, wymieniono także nazwiska biskupów reprezentujących zainteresowane konferencje episkopatów, osoby mianowane przez Ojca Świętego, audytorów i autorki, przedstawicieli zakonów, delegatów bratnich Kościołów chrześcijańskich, a także współpracowników.

Jednym z delegatów episkopatu Boliwii jest biskup pomocniczy archidiecezji Santa Cruz de la Sierra, Stanisław Dowlaszewicz OFM Conv. Natomiast wśród delegatów episkopatu Brazylii znaleźli się biskupi Romuald Kujawski, ordynariusz diecezji Porto Nacional oraz biskup Marian Marek Piątek CSsR, ordynariusz diecezji Coari. Jednym z asystentów w sekretariacie generalnym synodu będzie ks. Mirosław Juchno z diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem