Reklama

Kościół

Rektor polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie o obchodach rocznicy wizyty Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, rektorem polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Włodzimierz Rędzioch: Dziś mija trzydzieści lat od dnia, w którym Jana Paweł II odwiedził kościół polski św. Stanisława BM w Rzymie. Ale to nie była jego pierwsza wizyta...

Ks. prał. Paweł Ptasznik: To prawda. W 1992 r. Ojciec Święty nawiedził nasz kościół, z okazji 400-leca jego konsekracji i była to jego druga wizyta. Pierwsza miała miejsce w 1979 r. W tamtym roku władze komunistyczne nie zgodziły się, aby Jan Paweł II przyleciał do Polski na obchody 900-lecia śmierci św. Stanisława B.M. Papież zatem przewodniczył tej uroczystości w Rzymie, pośród rzymskiej Polonii, w naszym kościele poświęconym temu wielkiemu Patronowi Polski.

Czym był kościół sw. Stanisława dla dawnego arcybiskupa krakowskiego, który zasiadał na Katedrze tego biskupa męczennika?

Kościół św. Stanisława biskupa i męczennika w Rzymie był dla Jana Pawła II miejscem szczególnym. Bywał tu już jako młody kapłan podczas rzymskich studiów. Jako biskup krakowski nawiedzał nasz kościół i spotykał się z wiernymi za każdym razem, gdy przybywał do Rzymu. Czuł się odpowiedzialny za to miejsce i tę wspólnotę, gdyż statut nadany Kościołowi i Hospicjum św. Stanisława przez papieża Grzegorza XIII w 1578 r. stanowi, że każdorazowy biskup krakowski jest tzw. protektorem tej polskiej placówki w Rzymie.

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Zostało udokumentowanych osiemdziesiąt dziewięć oficjalnych wizyt, podczas których arcybiskup, potem kardynał Karol Wojtyła celebrował Msze św. i wygłaszał homilie i przemówienia. Niedawno ukazał się drukiem zbiór tych wystąpień. Uważał to miejsce za swój rzymski dom. Dlatego, na przykład, podczas posiedzeń Soboru Watykańskiego II, choć mieszkał z innymi polskimi biskupami w Papieskim Instytucie Kościelnym, swoje spotkania z ojcami soborowymi i teologami organizował przy kościele św. Stanisława. Zawsze starał się wspierać nasz kościół również materialnie.

Reklama

Moża więc powiedzieć, że polski kościół św. Stanisława jest ścisle związany z Osobą św. Jana Pawła II, jest papieską „pamiątką” w Rzymie...

To prawda. Papież Franciszek w naszym kościele odprawił Mszę św. dziękczynną po kanonizacji św. Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz ofiarował relikwie krwi Świętego - zostały one umieszczone w specjalnej witrynie wraz z sutanną, którą otrzymałem jako pamiątkę od samego Jana Pawła II. W ten sposób kościół św. Stanisława jest dla nas, Polaków żyjących w Rzymie, małym sanktuarium św. Jana Pawła II.

2022-06-28 15:44

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia w Bielawach otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

BOŻENA SZTAJNER

Bp Ignacy Dec przewodniczył 7 kwietnia uroczystej Mszy św. odpustowej w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, podczas której wprowadzono do świątyni relikwie bł. Jana Pawła II. Jako ludzie jesteśmy „odbiorcami” Bożego miłosierdzia. W naszym dotychczasowym życiu wiele razy go doświadczaliśmy, gdy przeżywaliśmy sakrament pojednania - mówił w homilii bp Dec. - Bóg okazuje nam swoje miłosierdzie nie tylko w przebaczeniu grzechów, ale także w cierpliwym czekaniu na naszą poprawę, w cierpliwym znoszeniu naszej niewierności, w udzielaniu nam duchowej mocy do zwyciężania zła dobrem. Nasze miłosierdzie okazywane drugim winno być odpowiedzią na miłosierdzie Boże wobec nas - przypomniał biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Miał zawsze paciorki różańca w ręku - o. Pio do Matki Bożej kierował swe prośby nieustannie

2022-10-06 21:27

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Ojciec Pio wielbił Maryję także w milczeniu. Jego wieczorną modlitwę bez słów, na zakończenie pracowitego dnia, z prośbą o opiekę na nadchodzącą noc, zauważył o. Carmelo z San Giovanni in Galdo. Ojciec Pio, leżąc w łóżku, miał wzrok przykuty do obrazu Najświętszej Maryi Panny, umieszczonego na ścianie. Wpatrzony był w Maryję jak dziecko, które czeka na pocałunek i czuły gest swojej mamy na dobranoc.

Miłość do Matki Najświętszej Ojciec Pio łączył z wielką czcią dla św. Józefa. Współbracia zaświadczyli, że bardzo często modlił się przed jego wizerunkiem znajdującym się na werandzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję