Reklama

Wiara

3 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Łukasza

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]. (Łk 2, 21)

Refleksja

Rytuał obrzezania miał ogromne znaczenie w wierze Izraela; wraz z nim nowo narodzony zostawał włączony do ludu, z którym Bóg zawarł swoje przymierze. W ten sposób członek ludu Bożego nabywał gwarancję błogosławieństwa obiecanego przez Boga. I tylko ten, kto był obrzezany, mógł brać udział w uczcie paschalnej. Jezus więc – w posłuszeństwie prawu – podczas tego rytuału miał sposobność przelać pierwsze krople swojej Krwi. Już wtedy nad życiem Dziecięcia zarysowywał się cień przyszłego krzyża. Ten ryt obrzezania prowadzi nas do innego biblijnego jego znaczenia: „obrzezania” serca – ten, kto podporządkuje się Bogu i odpokutuje swoją winę, wracając w ten sposób do wyznania swojej wiary w Boga wiernemu przymierzu, jest – w pełnym sensie prawa – prawdziwie „obrzezany” dla Boga. Oznacza to poświęcenie się Bogu na nowo, oddanie się Mu całkowite, a nie tylko kultowo-formalne.

[zdjecie id="130104"][/zdjecie]

Z homilii św. Wawrzyńca z Novae, biskupa (Homilia 1)

Żydzi otrzymali znak. Jaki znak? – znak obrzezania. Również chrześcijanie otrzymali znak. Jaki znak? – znak miłosierdzia. Oto znak Żydów: obrzezanie ciała; znak chrześcijan: obrzezanie serca. Jednakże to obrzezanie serca jest bardziej doskonałe, niż tamto obrzezanie ciała. W tamtym – krew zranienia, w tym – woda przebaczenia. Tam – rana ciała, tutaj – dłoń miłosierdzia. Tam sztywne zachowywanie prawa, tutaj królewska łaskawość. A Chrystus, zabrany na miejsce stracenia, wskazał na oba te symbole, wtedy gdy z Jego rany wypłynęła Krew i woda, aby Żydom dać znak krwi, a ludowi chrześcijańskiemu znak wody. Ty, zatem, otrzymałeś ze źródła nie znak żydowski, ale ewangeliczny. Od tego dnia i od tego momentu, w którym wyszedłeś z chrzcielnicy, sam Chrystus stał się dla ciebie odwiecznym źródłem i stałym przebaczeniem.

Reklama

Prośby

Z sercem pełnym wdzięczności za podarowane nam zbawienie, wznieśmy naszą modlitwę i wołajmy:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty dałeś wszystkim nam znak zbawienia w przelaniu swojej Krwi, kiedy jeszcze byłeś Dzieckiem:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty zechciałeś już wtedy pokazać nam, jak wielka miłość do ludzkości przepełniała Twoje serce:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty przez ofiarę swojej Krwi pozwalasz nam zrozumieć, jak ważny jest przykład dobroci, którą trzeba nam okazywać najbardziej niewinnym i bezbronnym:

Dziękujemy Ci, Panie.

Jezu, przelanie Twojej Krwi niech coraz bardziej zwiększa w nas zapał do dawania odpowiedzi na Boże natchnienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-02 21:00

Ocena: +32 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa a wniebowstąpienie

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Jezus przygotowuje się do zakończenia swojej pielgrzymki na ziemi i powrotu do Ojca. Przy końcu liturgii swojego życia błogosławi swoich uczniów, którzy mają teraz przejść od postawy radosnego uniesienia do skutecznego szerzenia Ewangelii na wszystkich drogach tego świata. Ziemska droga Jezusa kończy się w sercu Tego, którego nazywa swoim Ojcem.

Z Dziejów Apostolskich

CZYTAJ DALEJ

Koronka do Bożego Miłosierdzia na ulicach świata. Iskra wyszła z Polski

2022-09-28 17:04

[ TEMATY ]

Iskra Bożego miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

W 173 miastach w Polsce oraz w 44 miejscach na całym świecie wierni odmówili dziś Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie odbywa się co roku w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. s. Faustyny Kowalskiej. Inicjatorem akcji jest łódzka wspólnota ewangelizacyjna „Iskra Bożego Miłosierdzia”.

Skrzyżowania ulic oraz place miast, miasteczek i wsi zamieniły się dziś o godz. 15.00 w miejsca modlitwy. Wierni z różańcem w ręku prosili Boga o miłosierdzie dla całej ludzkości. „Wierzymy, że 10 minut błagania do Boga może zmienić nasze rodziny, nasze miasta i cały świat” – podkreślili organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Schönborn: Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii

2022-09-29 20:32

[ TEMATY ]

Biblia

kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

"Im jestem starszy, tym więcej siły czerpię z Biblii" - napisał kard. Christoph Schönborn w wiedeńskim tygodniku katolickim "Der Sonntag". Najnowszy jego numer poświęcony jest Biblii. Arcybiskup Wiednia i siedmiu innych autorów stara się wyjaśnić, "dlaczego Biblia nie jest zakurzoną księgą, ale dostarcza impulsów do codziennego życia". Okazją do zajęcia się tą problematyką jest Szlak Biblijny, który 30 września w centrum Wiednia umożliwi zainteresowanym osobom wgląd w Księgę Ksiąg.

Kard. Schönborn wymienił dwa wymiary Biblii, które miały na niego szczególny wpływ: z jednej strony "krótkie słowa, które wbijają się w mój umysł i towarzyszą mi", z drugiej strony historie, jak historia Józefa z Księgi Rodzaju czy ta o życiu króla Dawida, ale przede wszystkim przypowieści Jezusa. Słowa z Psalmu 119 towarzyszą mu "jak chwytliwa melodia": " O Panie, ratuj me życie! " – podkreślił kard. Schönborn. Także stwierdzenie z tego samego Psalmu: "Dobrze to dla mnie, że mnie poniżyłeś, bym się nauczył Twych ustaw” było znaczące dla jego życia: "Wobec upokorzeń, jakich doznałem w życiu, dobrze jest powiedzieć, że musiałem przez nie przejść. To mnie podtrzymało na duchu" - napisał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję