Reklama

Wiara

3 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii św. Łukasza

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki]. (Łk 2, 21)

Refleksja

Rytuał obrzezania miał ogromne znaczenie w wierze Izraela; wraz z nim nowo narodzony zostawał włączony do ludu, z którym Bóg zawarł swoje przymierze. W ten sposób członek ludu Bożego nabywał gwarancję błogosławieństwa obiecanego przez Boga. I tylko ten, kto był obrzezany, mógł brać udział w uczcie paschalnej. Jezus więc – w posłuszeństwie prawu – podczas tego rytuału miał sposobność przelać pierwsze krople swojej Krwi. Już wtedy nad życiem Dziecięcia zarysowywał się cień przyszłego krzyża. Ten ryt obrzezania prowadzi nas do innego biblijnego jego znaczenia: „obrzezania” serca – ten, kto podporządkuje się Bogu i odpokutuje swoją winę, wracając w ten sposób do wyznania swojej wiary w Boga wiernemu przymierzu, jest – w pełnym sensie prawa – prawdziwie „obrzezany” dla Boga. Oznacza to poświęcenie się Bogu na nowo, oddanie się Mu całkowite, a nie tylko kultowo-formalne.

Z homilii św. Wawrzyńca z Novae, biskupa (Homilia 1)

Żydzi otrzymali znak. Jaki znak? – znak obrzezania. Również chrześcijanie otrzymali znak. Jaki znak? – znak miłosierdzia. Oto znak Żydów: obrzezanie ciała; znak chrześcijan: obrzezanie serca. Jednakże to obrzezanie serca jest bardziej doskonałe, niż tamto obrzezanie ciała. W tamtym – krew zranienia, w tym – woda przebaczenia. Tam – rana ciała, tutaj – dłoń miłosierdzia. Tam sztywne zachowywanie prawa, tutaj królewska łaskawość. A Chrystus, zabrany na miejsce stracenia, wskazał na oba te symbole, wtedy gdy z Jego rany wypłynęła Krew i woda, aby Żydom dać znak krwi, a ludowi chrześcijańskiemu znak wody. Ty, zatem, otrzymałeś ze źródła nie znak żydowski, ale ewangeliczny. Od tego dnia i od tego momentu, w którym wyszedłeś z chrzcielnicy, sam Chrystus stał się dla ciebie odwiecznym źródłem i stałym przebaczeniem.

Reklama

Prośby

Z sercem pełnym wdzięczności za podarowane nam zbawienie, wznieśmy naszą modlitwę i wołajmy:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty dałeś wszystkim nam znak zbawienia w przelaniu swojej Krwi, kiedy jeszcze byłeś Dzieckiem:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty zechciałeś już wtedy pokazać nam, jak wielka miłość do ludzkości przepełniała Twoje serce:

Dziękujemy Ci, Panie.

Ty przez ofiarę swojej Krwi pozwalasz nam zrozumieć, jak ważny jest przykład dobroci, którą trzeba nam okazywać najbardziej niewinnym i bezbronnym:

Dziękujemy Ci, Panie.

Jezu, przelanie Twojej Krwi niech coraz bardziej zwiększa w nas zapał do dawania odpowiedzi na Boże natchnienia. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-07-02 21:00

Ocena: +31 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa objawia nam miłość Boga

2022-07-22 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Bóg jest Miłością i lepiej od nas zna i osądza nasze serce i sumienie (por. 1 J 3, 20). On zna nas dogłębnie i wie, czy Go kochamy. Jest Sędzią pełnym miłości, który troszczy się o każdą osobę.

Z Ewangelii św. Jana

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Na piechotę od Helu po Giewont!

2022-08-16 15:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/ewa.maciejczak.5

Ewa Maciejczak z Sokolnik Mokrych w powiecie przysuskim wędruje przez Polskę w intencji pokoju w Ukrainie. Pątniczka jest już 23 dzień w podróży. Wyruszyła z Helu, kilka dni temu dotarła na Jasną Górę. Obecnie podąża w kierunku Zakopanego, by ostatecznie wejść na Giewont.

Ewa Maciejczak osiągnęła pierwszy cel pieszej pielgrzymki przez cała Polskę, docierając 13 sierpnia na Jasną Górę. W 19 dni pokonała 650 kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję