Reklama

Wiadomości

NASZ KORESPONDENT W MADRYCIE

Biden na szczycie NATO: w Polsce powstanie stała kwatera główna V Korpusu Armii USA

Wzmocnienie Polski, wschodniej flanki NATO, ale też i innych krajów Sojuszu zapowiedział Prezydent Joe Biden na rozpoczęcie drugiego dnia Szczytu NATO trwającego w Madrycie.

[ TEMATY ]

NATO

Joe Biden

Piotr Grzybowski

PAP/EPA/Brais Lorenzo

Prezydent Biden wskazał na wstępie na historyczne znaczenie Szczytu.

–Przyjmiemy nową koncepcję strategiczną NATO oraz potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu do obrony każdego centymetra naszego terytorium. Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego to atak na wszystkich członków NATO – zadeklarował prezydent USA w swoim wystąpieniu.

Wśród wielu działań jakie zapowiedział Prezydent USA, będzie utworzenie w Polsce stałej Kwatery Głównej V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych. Zapewne niebawem dowiemy się co ta decyzja będzie oznaczać w praktyce. Zakładać można z dużym prawdopodobieństwem, że zarówno zwiększenie ilości wojsk USA jak i podniesienie rangi tej struktury dowodzenia.

Reklama

Wzmocnione zostaną także inne państwa członkowskie, Hiszpania o dwa niszczyciele, Włochy i Niemcy o siły obrony przeciwlotniczej, do wielkiej Brytanii trafią dwie eskadry najnowocześniejszych myśliwców F-35. Wschodnia flanka, tak istotna z polskiej perspektywy bezpieczeństwa zostanie zasilona jednostkami w ramach tzw. obecności rotacyjnej.

Kluczowym dla zwiększenia bezpieczeństwa Sojuszu, co podkreślił Joe Biden jest przyjęcie wniosku o członkostwo (w NATO) Finlandii i Szwecji.

–Ich decyzja, by porzucić tradycyjną, historyczną neutralność, sprawi, że będziemy silniejsi i bezpieczniejsi. Moim zdaniem wysyłamy jasny sygnał, że NATO jest silne, zjednoczone, a kroki, które podejmiemy na tym szczycie, jeszcze bardziej zwiększą naszą kolektywną siłę – powiedział amerykański przywódca (…) Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza.

2022-06-29 15:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Presja ma sens

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 33

[ TEMATY ]

Piotr Grzybowski

Red.

Prezydent Ukrainy dziękuje krajom członkowskim UE, w szczególny sposób bratniej Polsce, za nadanie statusu kandydata do Unii dla jego ojczyzny.

Wizyta w Kijowie przywódców: Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii od początku wykluwała się w przedziwny i niezrozumiały dla mnie sposób. Zważywszy na to, że celem podróży był rejon objęty wojną, dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa plan takiej wizyty skrywany był maksymalnie długo. Tymczasem najpierw były dyskretne przecieki do mediów, że wizyta się odbędzie, później pojawiły się informacje z kół dobrze poinformowanych, że jednak nie, a na koniec panowie Olaf Scholz, Emmanuel Macron i Mario Draghi objawili się na fotce z kolejowej salonki zmierzającej z Medyki do Kijowa. Służby medialne poszczególnych polityków usiłowały tłumaczyć to zamieszanie trudnością ze zgraniem kalendarzy, trzeba się jednak temu „zamieszaniu” baczniej przyjrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wielki odpust krzeszowski ku czci Wniebowziętej

2022-08-15 20:53

ks. Waldemar Wesołowski

W południe głównej Mszy św. odpustowej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Obecni byli: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup senior Stefan Cichy, księża z diecezji i goście, siostry zakonne i rzesze wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję