Reklama

Niedziela Wrocławska

Bp Jacek Kiciński: Każdy z nas ma swoje jezioro, swoje trudności do pokonania

- Rozmowa z kapelanem i czytanie Pisma Świętego sprawiło, że postanowiłem poznawać Pana Boga i poczułem potrzebę przyjęcia Chrztu Świętego - powiedział Dawid, który przyjął w Zakładzie Karnym w Wołowie Chrzest, Pierwszą Komunię Świętą oraz Bierzmowanie. Tego dnia biskup Jacek Kiciński udzielił jeszcze jednej osobie Pierwszej Komunii oraz 12 mężczyznom Bierzmowania.

ks. Łukasz Romańczuk

Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

Sakrament Bierzmowania w więzieniu w Wołowie

Uroczystość odbyła się w więziennej kaplicy. Obecny był m.in. ks. kapelan, dyrekcja oraz rodzina i najbliżsi przyjmujących sakramenty. W homilii bp Jacek zwrócił uwagę na relację pomiędzy Bogiem a człowiekiem. - W tej relacji Bóg jest zawsze kochającym. Człowiek ma różne drogi do Pana Boga. Może żyć Jego przykazaniami, ale też po swojemu. Bóg zawsze walczy do końca o każdego z nas i chce dotrzeć do naszego serca. Dlaczego? Bo jest Miłością - mówił biskup, dodając: - Bóg jest wierny miłości. Człowiek może zrezygnować z Boga lub drugiego człowieka, ale Bóg nigdy z nas nie zrezygnuje i walczy o nas do końca.

Przytoczona została także historia o siostrze, która odpowiadając na pytanie: ”Czy czuje się siostra szczęśliwa?”, zaznaczyła: „Całe życie jestem szczęśliwa, ale nie zawsze zadowolona. Jestem szczęśliwa, bo zawsze mam w sercu Jezusa”.- Dzisiaj też możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi, bo przychodzi Jezusa, ale niezadowoleni, bo trzeba jeszcze „odsiedzieć” - mówił biskup.

Nawiązując do słów św. Pawła o wolności w Chrystusie, bp Kiciński podkreślił: - Można być za kratami, ale w sercu mieć wolność. Opisując ten stan, kaznodzieja dał przykład sióstr karmelitanek bosych, które także żyją za kratami i patrząc zza krat, to z ich perspektywy inne osoby są za kratami. Wiele zależy od serca człowieka, a nie od miejsca, gdzie przebywa.

Przywołując fragment Ewangelii o burzy na jeziorze, biskup Jacek omówił postawę uczniów i sytuację Pana Jezusa. - Każdy z nas ma swoje jezioro, swoje trudności do pokonania [...]. Każdy z nas przeżywa burzę na jeziorze swojego życia. I to od nas zależy, czy szukamy pomocy w Jezusie, czy w drugim człowieku. Zapominamy, że tylko Jezus ma na wszystko rozwiązania. Bo gdy człowiek liczy na własne siły, zaczyna tonąć – wskazał bp Jacek i dodał: -W naszym życiu jest wiele sytuacji, straconych, bez wyjścia.

Reklama

Pan Bóg potrafi dotrzeć do człowieka. Opisując ten stan, biskup Kiciński zadał kandydatom do sakramentów pytanie: „Czy przekraczając progi więzienia, spodziewaliście się, że przyjmiecie sakramenty?” - Bóg ma klucz do ludzkiego serca, chce nas uzdrawiać. Gdy nie wiesz, co robić, módl się. W każdej Mszy św. Bóg uzdrawia, ale to od nas zależy, czy zaprosimy Go do naszego serca.

Na zakończenie bp Jacek zachęcił do korzystania z darów Ducha Świętego.

Ks. Stanisław Małysa, kapelan w Zakładzie Karnym w Wołowie i proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca był dumny ze swoich podopiecznych. To on przygotowywał ich do przyjęcia sakramentów świętych. Sami więźniowie wskazują, że dzięki posłudze ks. Stanisława potrafili odnaleźć drogę do Pana Boga. - Gdy zacząłem przychodzić do naszej kaplicy, spotkałem tutaj ks. kapelana. Zaczęliśmy rozmawiać. Ksiądz dał mi Pismo Święte i jego czytanie sprawiło, że postanowiłem poznawać Pana Boga i poczułem potrzebę przyjęcia Chrztu Świętego - mówi Dawid, który przyjął trzy sakramenty: Chrzest, Komunię i Bierzmowanie. Z kolei Kamil zwraca uwagę na to, że przyjmując Komunię i Bierzmowanie chce utwierdzić swoją wiarę. - Przychodzę, co niedzielę na Mszę świętą. Dostałem od księdza Pismo Święte i mam możliwość rozwijać swoją wiarę. Kiedyś obiecałem rodzicom, że przyjmę te sakramenty. Niestety już nie żyją, ale cieszę się, że dziś nastąpił taki dzień - wskazał. 

2022-06-29 16:47

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-16 08:57

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

Zawiadomienie do prokuratury ws. prześladowania chrześcijan

2022-08-19 15:48

[ TEMATY ]

prześladowania

Artur Stelmasiak

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Podczas rekolekcji dla młodzieży różne formy ekspresji w tym teatralne są stosowane od lat.

Lewicowa organizacja oraz sprzyjające jej media zorganizowały nagonkę na organizatora rekolekcyjnej Oazy w Tylmanowej. - Składam zawiadomienie do prokuratury, bo nie możemy się godzić na to, by chrześcijanie w Polsce byli prześladowani - mówił podczas konferencji prof. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka.

Podczas rekolekcji dla młodzieży organizowanych przez archidiecezję łódzką w Tylmanowej odbyły się zajęcia tematyczne, w których młodzież na kilkadziesiąt minut związała sobie ręce, by w ten sposób zobrazować, jak działa „zniewolenie grzechem" . Podopieczni w każdej chwili mogli sami zdecydować się na rozwiązanie skrępowanych rąk. Tego typu zajęcia w pracy z młodzieżą są normalnym środkiem przekazu nie tylko na rekolekcjach, ale także np. na obozach harcerskich.

CZYTAJ DALEJ

Jutro pielgrzymka wspólnoty Żywego Różańca do Henrykowa

2022-08-19 20:42

Piotr Drzewiecki

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Już jutro w Henrykowie spotkają się członkowie wspólnoty Żywego Różańca oraz czciciele Matki Bożej. To już po raz piąty organizowana jest dla nich archidiecezjalna pielgrzymka.

Ten mały jubileusz nie byłby możliwy, gdyby nie inicjatywa takiego spotkanie ze strony abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. To świetna okazja do spotkania i wspólnej modlitwy dla wszystkich, którym modlitwa różańcem jest bliska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję