Reklama

Niedziela Wrocławska

Dwa Filary Kościoła

W uroczystość śś. Piotra i Pawła Eucharystii w kościele rektoralnym na Ostrowie Tumskim – jedynym o tym wezwaniu we Wrocławiu – przewodniczył bp Jacek Kiciński. Ogłoszony został także dekret Stolicy Apostolskiej o uzyskaniu odpustów podczas nawiedzenia tej świątyni.

Magdalena Lewandowska

Bp Kiciński ogłosił dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu odpustu zupełnego dla wiernych nawiedzających świątynię śś. Piotra i Pawła.

Bp Kiciński ogłosił dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu odpustu zupełnego dla wiernych nawiedzających świątynię śś. Piotra i Pawła.

W homilii bp Jacek mówił o dwóch filarach Kościoła: św. Piotrze i św. Pawle. – Każdy z nich miał swoją drogę wiary, każdy z nich musiał się zmierzyć ze swoimi słabościami i otworzyć serce na działanie łaski Bożej. Piotr, pierwszy z Apostołów, reprezentuje Kościół hierarchiczny. Jest gwarantem wierności i stałości. A Paweł reprezentuje Kościół charyzmatyczny, chciałoby się powiedzieć: huragan Ducha Świętego. Z jednej strony fundament, a z drugiej powiew Ducha Świętego – podkreślał bp Kiciński.

Tłumaczył, że Chrystus w dzisiejszej Ewangelii zaprasza nas w okolice Cezarei Filipowej, by tam prowadzić dialog z uczniami. To miejsce nie jest przypadkowe – znajdowały się tam ruiny najstarszej pogańskiej świątyni poświęconej Panowi, bożkowi pasterzy: – Zatrzymują się w miejscu, w którym coś się już zakończyło. Dla wielu było to coś niemożliwego. Świątynia, która była sławna, legła w ruinę. I w tym miejscu Jezus prowadzi dialog z uczniami, zadaje pytanie: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”

Po wyznaniu wiary Piotra, Jezus ustanawia jego prymat. – „Ty jesteś Piotr, opoka, i na tej opoce zbuduje mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą”. Jezus zapowiada coś nowego, trwałego i niezwykłego. Buduje Kościół na Piotrze, człowieku słabym, kruchym, rybaku znad Jeziora Galilejskiego – mówił bp Jacek.

Hierarcha opowiadał także o św. Pawle: – Wykształcony, erudyta, błyskotliwy, inteligentny. Przychodzi moment nawrócenia w życiu Szawła, Bóg wybrał sobie tego człowieka jako narzędzie. To on zaniesie imię Boże do pogan, zostanie apostołem narodów.

Podkreślał, że Apostołowie dzielą się ogromem miłości: – Doświadczenie spotkania z Jezusem Chrystusem, zarówno u Piotra jak i Pawła, oraz ogrom miłości, której doświadczyli, sprawiają, że nie są w stanie zachować jej dla siebie. Dzielą się nią. Wszystko po to, by powiedzieć: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”. Obydwaj, dwa filary Kościoła, oddają życie za Chrystusa.

Reklama

Bp Jacek przypomniał, że także i nas dzisiaj Jezus pyta, za kogo Go uważamy: – Dziś Jezus zaprasza nas przed współczesną Cezareę Filipową, przed świątynię bogów pogańskich i pyta "za kogo ludzie mnie uważają?", a raczej "czy ja jestem ludziom jeszcze potrzebny?" Jezus idzie dalej i pyta każdego z nas: "Kim dla ciebie jest Syn Człowieczy? Kim dla nas jest Jezus Chrystus na tym etapie życia, na którym się znajdujemy? Czy jest Mesjaszem? A jeśli tak, to czy przyjmuję Jego słowo, czy nim żyję i czy dzielę się nim z innymi?

Na zakończenie Eucharystii bp Kiciński odczytał dekret Stolicy Apostolskiej o ustanowieniu odpustu zupełnego dla wiernych nawiedzających świątynię śś. Piotra i Pawła m.in. 22 stycznia w święto nawrócenia św. Pawła i 29 czerwca w uroczystość świętych Apostołów. Dekret obowiązuje przez siedem lat.

2022-06-29 22:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W wieku 116 lat zmarła najstarsza Polka Tekla Juniewicz

2022-08-19 11:56

tt/@PremierRP

ZDJĘCIE ARCHIWALNE. W 2019 r. panią Teklę Juniewicz odwiedził premier Mateusz Morawiecki

ZDJĘCIE ARCHIWALNE. W 2019 r. panią Teklę Juniewicz odwiedził premier Mateusz Morawiecki

W wieku 116 lat zmarła mieszkająca w Gliwicach Tekla Juniewicz, która była najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie. O jej śmierci poinformował Urząd Miasta Gliwice.

„Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni" – podał magistrat na stronie internetowej.

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie oświadczenie w sprawie kard. Ouelleta: nie ma podstaw do wszczęcia śledztwa

2022-08-18 19:38

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Papież Franciszek oświadcza, że ​​nie ma wystarczających elementów, aby wszcząć kanoniczne śledztwo w sprawie molestowania seksualnego przez kardynała Ouelleta - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc Ouellet znalazł się w gronie 88 duchownych archidiecezji Quebec, wobec których złożono w Kanadzie pozew zbiorowy, oskarżając ich o molestowanie seksualne w okresie od lat 40. XX wieku. Kardynał miał się tego dopuścić 2008 roku, gdy był arcybiskupem Quebecu wobec 23-letniej wówczas F.

CZYTAJ DALEJ

Jutro pielgrzymka wspólnoty Żywego Różańca do Henrykowa

2022-08-19 20:42

Piotr Drzewiecki

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Modlitwa różańcowa uświęca duszę

Już jutro w Henrykowie spotkają się członkowie wspólnoty Żywego Różańca oraz czciciele Matki Bożej. To już po raz piąty organizowana jest dla nich archidiecezjalna pielgrzymka.

Ten mały jubileusz nie byłby możliwy, gdyby nie inicjatywa takiego spotkanie ze strony abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. To świetna okazja do spotkania i wspólnej modlitwy dla wszystkich, którym modlitwa różańcem jest bliska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję