Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Centrum Opieki Senioralnej

Grzegorz Jacek Pelica

Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości - powiedział abp Stanisław Budzik w homilii wygłoszonej we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Metropolita pobłogosławił cztery oddziały Szpitala Powiatowego im. św. Faustyny w Łęcznej, które tworzą nowootwarte Centrum Opieki Senioralnej. COS stanowi efekt owocnej, trzyletniej współpracy samorządu Powiatu Łęczyńskiego, władz centralnych i wojewódzkich, przy wsparciu parlamentarzystów oraz wielu instytucji społecznych. Uroczystości w dniu 27 czerwca rozpoczęła Msza św. w kościele św. Barbary w Łęcznej; w parafii, na terenie której leży kierowany obecnie przez dyrektora Krzysztofa Bojarskiego szpital. Oprawę liturgii przygotowali pracownicy szpitala wraz z kapelanem ks. Markiem Majem.

Nieustannie pomagać

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał, że obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy przybył do Rzymu w XV w., a od XIX w. cieszy się kultem w całym chrześcijańskim świecie. - Gromadzimy się, aby dziękować Bogu za to, że w osobie Matki Najświętszej dał nam wielki znak swojej dobroci i miłosierdzia. Za to, że na trudnych, splątanych ścieżkach naszego życia, postawił Matkę gotową nieustannie pomagać. Od Jej wiary w Chrystusa zapaliła się także i nasza wiara. A św. Jan Apostoł pod Krzyżem przyjął Matkę Jezusa do siebie także i w naszym imieniu. „Żaden inny naród nie spełnił tak dobrze Jezusowego testamentu spod Krzyża, jak Naród polski. Zbudował Jej dom w tylu sanktuariach na polskiej ziemi i w tylu świątyniach, noszących Jej wezwanie; w polskich rodzinach i w polskich sercach” - przypomniał za kard. K. Meissnerem. Metropolita podkreślił: „Najgłębiej i najlepiej oddaje cześć Maryi ten, kto Ją naśladuje w swoim życiu. Ten, kto tak jak Ona darzy Boga i człowieka taką miłością, jak Najświętsza Maryja Panna. Będziemy świadkami Bożego miłosierdzia, o co apelował do nas św. Jan Paweł, jeżeli Maryja znajdzie wśród nas swoich naśladowców. Jeżeli będzie gotowi, tak jak Ona, nieustannie pomagać innym, zwłaszcza ludziom chorym i cierpiącym. Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości. A przede wszystkim ludzkiej solidarności i nieustannej pomocy. Ta solidarność potrzebna jest stale, na co dzień; nie tylko od święta. A pomoc posiada wiele problemów: moralne i materialne, duchowe i fizyczne, osobowe, prywatne i organizacyjne, instytucjonalne - mówił ksiądz arcybiskup, gratulując personelowi wysokiego poziomu i ponadregionalnego charakteru szpitala. Pasterz dziękował wszystkim, którzy są gotowi nieustannie pomagać, „bo oprócz wiedzy medycznej, skutecznej techniki, sprzętu i wyposażonych sal, potrzebny jest dar, złożony z siebie: ze swojego czasu, swojej życzliwości, miłości, cierpliwości. To powołanie, które ma odniesienie do wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich”. Abp Budzik modlił się wraz z wiernymi za wstawiennictwem Matki Miłosierdzia: „Daj nam miłosierne serce, gotowe spieszyć z pomocą wszędzie tam, gdzie Chrystus dzisiaj cierpi w swoich siostrach i braciach. Daj nam miłosierne ręce, wyciągające się ku bliźniemu i zdolne nieustannie pomagać”.

Reklama

Miara człowieczeństwa

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się na terenie szpitala. „Prawdziwą miarą człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych. Do tych, którzy nie są z w stanie żyć sami, bez pomocy innych. Miarą człowieczeństwa jest to, aby człowieka dostrzec w drugim człowieku” – powiedział Piotr Tomaka, dyrektor medyczny Szpitala Powiatowego w Łęcznej, przywołując społeczne nauczanie Kościoła. W imieniu dyrektora Krzysztofa Bojarskiego, prowadzący powitał zebranych, na czele z abp. S. Budzikiem, posłem na Sejm RP i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów Arturem Soboniem oraz Starostą Powiatu Łęczyńskiego Krzysztofem Niewiadomskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. parlamentarzyści Marta Wcisło, Krzysztof Grabczuk, reprezentująca Wojewodę Lubelskiego dyrektor Teresa Pazura; radni Powiatu Łęczyńskiego z przewodniczącym Arkadiuszem Biegajem, przewodnicząca Rady Społecznej szpitala w Łęcznej Małgorzata Więcławska-Siwek, delegacje Rejonu Stryjskiego z Ukrainy z radną Rady Miasta Stryj i lekarzem tamtejszego szpitala dr Oksaną Wyszyńską oraz wójtowie gmin Cyców, Ludwin i Puchaczów. Przybyli także przedstawiciele Biura Projektowego UNIMED i wykonawcy z firmy MIRONBUD z prezesem Mirosławem Szabatem, prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, dyrekcja Lubelskiego Oddziału NFZ w osobach Magdaleny Czarkowskiej i Pawła Piroga; konsultanci wojewódzcy w dziedzinie geriatrii Magdalena Naja-Wiśniewska i w dziedzinie opieki paliatywnej Mariusz Salamacha; Paweł Paździor, komendant Policji w Łęcznej i Artur Wasil, prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. oraz siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Reklama

Jakość życia

Po przecięciu wstęgi abp Stanisław Budzik poświęcił krzyże i pobłogosławił pomieszczenia czterech nowych oddziałów segmentu C szpitala: rehabilitacji, geriatrii, medycyny paliatywnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Tworzą one Centrum Opieki Senioralnej. Po części oficjalnej była okazja zwiedzania sal i gabinetów nowej części szpitala: „Łącznie 144 łóżka i trzy kondygnacje, co zwiększa bazę łóżkową szpitala o ok. 70%. Cała inwestycja kosztowała budżet szpitala 13.600.000 zł; w tym: ze zbiórek WOŚP blisko 5 mln zł. Dodatkowo inwestycja ZOL z całodobową i domową opieką powstaje w Jaszczowie informował dyrektor K. Bojarski - Projekt ten ma za zadanie kompleksowo rozwiązywać problemy zdrowotne najstarszych mieszkańców naszego powiatu i okolic, aby dzięki nowoczesnej medycynie poprawić im jakość życia. Wpisuje się to mocno w działania kierowanego przez K. Niewiadomskiego Starostwa Powiatowego w Łęcznej, które realizuje projekty społeczne ukierunkowane na rehabilitację i aktywizację seniorów i osób niepełnosprawnych. W naszym powiecie powstaje społeczny i medyczny model opieki dla seniorów – powiedział dyrektor, kierując podziękowania za modlitewne wsparcie księdzu arcybiskupowi oraz za wieloraką pomoc posłowi A. Soboniowi i Staroście Powiatu.

Reklama

Warto zaznaczyć, że COS to kolejny nowoczesny segment szpitala SPOZOZ, po uruchomionym kilkanaście lat temu Wschodnim Centrum Oparzeń. Wybitne zasługi dla zorganizowania i rozwoju WCO wniósł wybitny specjalista prof. Jerzy B. Strużyna, który także przybył na uroczystość.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-07-01 08:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jakie czasy, tacy księża?

Kapłaństwo się nie starzeje

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję