Reklama

Niedziela Lubelska

Łęczna. Centrum Opieki Senioralnej

Grzegorz Jacek Pelica

Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości - powiedział abp Stanisław Budzik w homilii wygłoszonej we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Metropolita pobłogosławił cztery oddziały Szpitala Powiatowego im. św. Faustyny w Łęcznej, które tworzą nowootwarte Centrum Opieki Senioralnej. COS stanowi efekt owocnej, trzyletniej współpracy samorządu Powiatu Łęczyńskiego, władz centralnych i wojewódzkich, przy wsparciu parlamentarzystów oraz wielu instytucji społecznych. Uroczystości w dniu 27 czerwca rozpoczęła Msza św. w kościele św. Barbary w Łęcznej; w parafii, na terenie której leży kierowany obecnie przez dyrektora Krzysztofa Bojarskiego szpital. Oprawę liturgii przygotowali pracownicy szpitala wraz z kapelanem ks. Markiem Majem.

Nieustannie pomagać

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał, że obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy przybył do Rzymu w XV w., a od XIX w. cieszy się kultem w całym chrześcijańskim świecie. - Gromadzimy się, aby dziękować Bogu za to, że w osobie Matki Najświętszej dał nam wielki znak swojej dobroci i miłosierdzia. Za to, że na trudnych, splątanych ścieżkach naszego życia, postawił Matkę gotową nieustannie pomagać. Od Jej wiary w Chrystusa zapaliła się także i nasza wiara. A św. Jan Apostoł pod Krzyżem przyjął Matkę Jezusa do siebie także i w naszym imieniu. „Żaden inny naród nie spełnił tak dobrze Jezusowego testamentu spod Krzyża, jak Naród polski. Zbudował Jej dom w tylu sanktuariach na polskiej ziemi i w tylu świątyniach, noszących Jej wezwanie; w polskich rodzinach i w polskich sercach” - przypomniał za kard. K. Meissnerem. Metropolita podkreślił: „Najgłębiej i najlepiej oddaje cześć Maryi ten, kto Ją naśladuje w swoim życiu. Ten, kto tak jak Ona darzy Boga i człowieka taką miłością, jak Najświętsza Maryja Panna. Będziemy świadkami Bożego miłosierdzia, o co apelował do nas św. Jan Paweł, jeżeli Maryja znajdzie wśród nas swoich naśladowców. Jeżeli będzie gotowi, tak jak Ona, nieustannie pomagać innym, zwłaszcza ludziom chorym i cierpiącym. Świat ludzkiego cierpienia przyzywa świata ludzkiej miłości. A przede wszystkim ludzkiej solidarności i nieustannej pomocy. Ta solidarność potrzebna jest stale, na co dzień; nie tylko od święta. A pomoc posiada wiele problemów: moralne i materialne, duchowe i fizyczne, osobowe, prywatne i organizacyjne, instytucjonalne - mówił ksiądz arcybiskup, gratulując personelowi wysokiego poziomu i ponadregionalnego charakteru szpitala. Pasterz dziękował wszystkim, którzy są gotowi nieustannie pomagać, „bo oprócz wiedzy medycznej, skutecznej techniki, sprzętu i wyposażonych sal, potrzebny jest dar, złożony z siebie: ze swojego czasu, swojej życzliwości, miłości, cierpliwości. To powołanie, które ma odniesienie do wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich”. Abp Budzik modlił się wraz z wiernymi za wstawiennictwem Matki Miłosierdzia: „Daj nam miłosierne serce, gotowe spieszyć z pomocą wszędzie tam, gdzie Chrystus dzisiaj cierpi w swoich siostrach i braciach. Daj nam miłosierne ręce, wyciągające się ku bliźniemu i zdolne nieustannie pomagać”.

Reklama

Miara człowieczeństwa

Po Mszy św. dalsze uroczystości odbyły się na terenie szpitala. „Prawdziwą miarą człowieczeństwa jest stosunek do najsłabszych. Do tych, którzy nie są z w stanie żyć sami, bez pomocy innych. Miarą człowieczeństwa jest to, aby człowieka dostrzec w drugim człowieku” – powiedział Piotr Tomaka, dyrektor medyczny Szpitala Powiatowego w Łęcznej, przywołując społeczne nauczanie Kościoła. W imieniu dyrektora Krzysztofa Bojarskiego, prowadzący powitał zebranych, na czele z abp. S. Budzikiem, posłem na Sejm RP i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów Arturem Soboniem oraz Starostą Powiatu Łęczyńskiego Krzysztofem Niewiadomskim. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością m.in. parlamentarzyści Marta Wcisło, Krzysztof Grabczuk, reprezentująca Wojewodę Lubelskiego dyrektor Teresa Pazura; radni Powiatu Łęczyńskiego z przewodniczącym Arkadiuszem Biegajem, przewodnicząca Rady Społecznej szpitala w Łęcznej Małgorzata Więcławska-Siwek, delegacje Rejonu Stryjskiego z Ukrainy z radną Rady Miasta Stryj i lekarzem tamtejszego szpitala dr Oksaną Wyszyńską oraz wójtowie gmin Cyców, Ludwin i Puchaczów. Przybyli także przedstawiciele Biura Projektowego UNIMED i wykonawcy z firmy MIRONBUD z prezesem Mirosławem Szabatem, prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, dyrekcja Lubelskiego Oddziału NFZ w osobach Magdaleny Czarkowskiej i Pawła Piroga; konsultanci wojewódzcy w dziedzinie geriatrii Magdalena Naja-Wiśniewska i w dziedzinie opieki paliatywnej Mariusz Salamacha; Paweł Paździor, komendant Policji w Łęcznej i Artur Wasil, prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. oraz siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Reklama

Jakość życia

Po przecięciu wstęgi abp Stanisław Budzik poświęcił krzyże i pobłogosławił pomieszczenia czterech nowych oddziałów segmentu C szpitala: rehabilitacji, geriatrii, medycyny paliatywnej oraz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Tworzą one Centrum Opieki Senioralnej. Po części oficjalnej była okazja zwiedzania sal i gabinetów nowej części szpitala: „Łącznie 144 łóżka i trzy kondygnacje, co zwiększa bazę łóżkową szpitala o ok. 70%. Cała inwestycja kosztowała budżet szpitala 13.600.000 zł; w tym: ze zbiórek WOŚP blisko 5 mln zł. Dodatkowo inwestycja ZOL z całodobową i domową opieką powstaje w Jaszczowie informował dyrektor K. Bojarski - Projekt ten ma za zadanie kompleksowo rozwiązywać problemy zdrowotne najstarszych mieszkańców naszego powiatu i okolic, aby dzięki nowoczesnej medycynie poprawić im jakość życia. Wpisuje się to mocno w działania kierowanego przez K. Niewiadomskiego Starostwa Powiatowego w Łęcznej, które realizuje projekty społeczne ukierunkowane na rehabilitację i aktywizację seniorów i osób niepełnosprawnych. W naszym powiecie powstaje społeczny i medyczny model opieki dla seniorów – powiedział dyrektor, kierując podziękowania za modlitewne wsparcie księdzu arcybiskupowi oraz za wieloraką pomoc posłowi A. Soboniowi i Staroście Powiatu.

Reklama

Warto zaznaczyć, że COS to kolejny nowoczesny segment szpitala SPOZOZ, po uruchomionym kilkanaście lat temu Wschodnim Centrum Oparzeń. Wybitne zasługi dla zorganizowania i rozwoju WCO wniósł wybitny specjalista prof. Jerzy B. Strużyna, który także przybył na uroczystość.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


2022-07-01 08:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na piechotę od Helu po Giewont!

2022-08-16 15:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/ewa.maciejczak.5

Ewa Maciejczak z Sokolnik Mokrych w powiecie przysuskim wędruje przez Polskę w intencji pokoju w Ukrainie. Pątniczka jest już 23 dzień w podróży. Wyruszyła z Helu, kilka dni temu dotarła na Jasną Górę. Obecnie podąża w kierunku Zakopanego, by ostatecznie wejść na Giewont.

Ewa Maciejczak osiągnęła pierwszy cel pieszej pielgrzymki przez cała Polskę, docierając 13 sierpnia na Jasną Górę. W 19 dni pokonała 650 kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Francja/ Premier Morawiecki w "Le Monde": wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie

2022-08-16 13:25

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Paweł Supernak

Wojna na Ukrainie ujawniła też prawdę o Europie. Od lat UE nie chce słuchać ostrzeżeń o rosyjskim zagrożeniu, a zniesienie zasady jednomyślności doprowadziłoby do jeszcze większego uzależnienia (Unii) od Niemiec – napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki we francuskim dzienniku "Le Monde".

"Wojna na Ukrainie odsłoniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli widzieć, że państwo Putina ma tendencje imperialistyczne, muszą stawić czoła faktom. W Rosji odżyły demony XIX i XX wieku - nacjonalizm, kolonializm są coraz bardziej widoczne. Ale (ta) wojna ujawniła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców zostało uwiedzionych przez Władimira Putina. Są teraz w szoku" – ocenił premier Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję