Reklama

Wiadomości

Wzrośnie liczba aborcji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego?

W latach 2016-2020 w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy wykonywano średnio 24 aborcje rocznie, głównie tzw. aborcje eugeniczne na dzieciach podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność, ale ani jednej z powodu „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki. Wedle udostępnionych przez Szpital informacji, w okresie od stycznia do kwietnia 2022 roku wykonano tam już 14 aborcji – wszystkie z powodu rzekomego „zagrożenia zdrowia psychicznego” matki - zauważa Fundacja Pro-Prawo do życia. Zdaniem Fundacji, jeśli ten trend dalej się utrzyma, na koniec 2022 roku w Oleśnicy może paść rekord liczby aborcji, pomimo zmian wynikających z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności przesłanki eugenicznej z Konstytucją RP.

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Fundacja zauważa, że to konsekwencja złego i niespójnego prawa, którego luki wykorzystywane są przez zwolenników aborcji.

27 stycznia 2022 roku opublikowano w dzienniku ustaw orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności tzw. przesłanki eugenicznej do aborcji z Konstytucją RP. Na mocy tego orzeczenia nielegalna stała się w Polsce aborcja na dzieciach podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność. W latach poprzedzających publikację orzeczenia, każdego roku w Polsce dochodziło do ok. 1 000 aborcji z przyczyn eugenicznych.

„Jeszcze przed publikacją orzeczenia zwolennicy aborcji zaczęli zastanawiać się, w jaki sposób ominąć zakaz i dokonywać kolejnych aborcji w szpitalach. Postanowili m.in. wykorzystać wadliwość polskiego prawa, które nadal zezwala na aborcję w przypadku <>. W mediach rozpoczęło się więc masowe promowanie tej możliwości oraz zachęcanie proaborcyjnych psychiatrów do wystawiania każdej chętnej kobiecie zaświadczenia o rzekomym zagrożeniu jej zdrowia psychicznego” – mówi Mariusz Dzierżawski, członek zarządu Fundacji Pro-Prawo do życia, która od samego początku zwracała uwagę na problemy wynikające z niespójności polskiego systemu prawnego.

Fundacja wysyła do szpitali w Polsce pisma w trybie dostępu do informacji publicznej pytając o to, ile aborcji przeprowadzono od momentu wejścia w życie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego. Do tej pory odpisał m.in. Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy, w którym, wedle udostępnionych przez placówkę informacji, do 2021 roku nie przeprowadzono ani jednej aborcji z powodu „zagrożenia zdrowia psychicznego matki”. Jednak już w samym 2021 roku przeprowadzono 9 takich aborcji, a od stycznia do kwietnia 2022 roku aż 14 takich aborcji.

Uwagę zwraca również fakt, iż cześć tych aborcji to późne aborcje, dla przykładu – 6 z tych aborcji wykonano na dzieciach powyżej 20 tygodnia ich życia. Wcześniej, w latach 2016-2020 w Oleśnicy wykonywano średnio 24 aborcje rocznie, w zdecydowanej większości eugeniczne, ale nigdy z powodu „zagrożenia zdrowia psychicznego”.

Reklama

„Czy od 2021 roku mamy w Polsce do czynienia z <> ciąż zagrażających psychice matki? To bardzo wątpliwe. Najprawdopodobniej liczby te świadczą o tym, że zwolennicy aborcji zaczęli skutecznie wykorzystywać możliwości, jakie daje im polskie prawo, do tego aby wykonywać kolejne aborcje na dzieciach” – mówi Mariusz Dzierżawski.

Fundacja Pro-Prawo do życia zwraca uwagę na fakt, że w mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się wpisy kobiet takie jak ten: „Dziewczyny czy któraś z was terminowała ciążę w okolicach 19 tygodnia w szpitalu w Oleśnicy? Z fundacją Federa? Mam parę pytań.”

Federa to Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która opublikowała w internecie poradnik na temat tego, w jaki sposób dokonywać aborcji w obecnym stanie prawnym. Federa podkreśla w nim, że możliwe jest dokonywanie aborcji ze względu na „zagrożenie zdrowia psychicznego” i stwierdza, że: „Jeśli nie wiesz do jakiego psychiatry się zgłosić/który szpital respektuje takie zaświadczenia, zgłoś się do nas, prowadzimy Sieć Lekarzy i Lekarek Przyjaznych Pacjentkom.”

„Aborcyjne fundacje otwarcie reklamują sieć <> lekarzy. Na podstawie wypowiedzi medialnych możemy przypuszczać, że wystawiają oni potrzebne do aborcji zaświadczenia każdej chętnej kobiecie, jest to więc de facto aborcja na życzenie” – wyjaśnia Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji. „Jeśli rosnąca ilość ciąż rzekomo zagrażających zdrowiu psychicznemu kobiet utrzyma się, to na koniec 2020 roku w Oleśnicy może paść rekord liczby aborcji, pomimo tego, że aborcja eugeniczna nie jest już legalna” – dodaje Dzierżawski.

Fundacja Pro-Prawo do życia kilkukrotnie próbowała naprawić polskie prawo poprzez zgłaszanie do Sejmu obywatelskich inicjatyw ustawodawczych „Stop aborcji”, pod którymi zebrano blisko dwa miliony podpisów. Ostatni z projektów, który miał zagwarantować pełną ochronę prawną dla wszystkich dzieci w Polsce, został odrzucony przez Sejm 2 grudnia 2021 roku.

Reklama

Zdaniem Dzierżawskiego bierność władz Polski i niechęć polityków rządzących do zajęcia się tematem aborcji wpływa nie tylko na wzrost liczby legalnych aborcji, ale przede wszystkim na plagę aborcji nielegalnych, z którą mamy do czynienia w Polsce. Szef Fundacji podaje, że wedle ostrożnych szacunków, w ciągu ostatnich 12 miesięcy dokonano w Polsce ok. 30 000 nielegalnych aborcji za pomocą pigułek poronnych, które są rozprowadzane w naszym kraju przez zorganizowane grupy przestępcze.

"Liderka jednej z takich grup wystąpiła ostatnio nawet w Sejmie, gdzie z mównicy na oczach posłów wygłosiła instruktaż nielegalnej aborcji i podała numer kontaktowy, pod którym można zamawiać nielegalne pigułki. Papież Jan Paweł II mówił, że naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości. Jaka przyszłość czeka Polaków, skoro zabijanie najmniejszych obywateli jest tolerowane i akceptowane?” – mówi Mariusz Dzierżawski.

Fundacja zapowiada monitoring kolejnych szpitali pod kątem wykonywanych w nich aborcji oraz kolejne kampanie informacyjne ostrzegające Polaków przed grupami przestępczymi pośredniczącymi w handlu nielegalnymi tabletkami poronnymi.

2022-07-01 13:33

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarosław Kaczyński: jako katolik ws. aborcji podlegam nauce, którą głoszą biskupi

[ TEMATY ]

polityka

aborcja

Andrzej Biskupski

W tych sprawach jako katolik podlegam nauce, którą głoszą biskupi i co do tego nie ma wątpliwości. Jestem przekonany, że ogromna większość klubu, a może w ogóle wszyscy, poprą tę propozycję - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do obywatelskiego projektu zakazu aborcji, który wpłynął niedawno do Sejmu. Obywatelską inicjatywę poparła dziś także premier Beata Szydło, zaznaczając, że jest to jej zdanie, gdyż posłowie PiS podczas głosowania będą się kierować własnym sumieniem.

Po dzisiejszym spotkaniu liderów ugrupowań parlamentarnych i pozaparlamentarnych w Sejmie, Jarosław Kaczyński został zapytany m.in. o komentarz do obywatelskiego projektu zakazu aborcji, który wpłynął niedawno do Sejmu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo nagrodzony Feniksem

2022-09-29 14:06

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Przyznano nagrody i wyróżnienia w 19 kategoriach konkursowych. Ogłoszenie laureatów tych nagród, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, nastąpiło tuż po otwarciu XXVII Targów Wydawców Katolickich, które odbywają się 29 września do 2 października w Warszawie.

Wśród nagród FENIKSA Specjalnego „MEDIALNEGO” przyznano Arcybiskupowi Metropolicie Częstochowskiemu Wacławowi Depo - w uznaniu dziesięcioletniego okresu przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się Prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych.

CZYTAJ DALEJ

Trzy dekady festiwalu

2022-09-29 20:00

[ TEMATY ]

festiwal

opera

Maksymilian Rychły

Wykonawcy koncertu galowego.

Wykonawcy koncertu galowego.

Na jubileuszowy 30. Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” złożyło się kilka koncertów muzyki operowej w kościołach i ośrodkach kultury w Cieszynie.

Festiwal organizowany jest w Cieszynie od 1992 r. i kierowany przede wszystkim do miłośników opery, operetki i musicalu, jazzu i muzyki popularnej oraz wykonań wokalno-instrumentalnych. Jak podkreśla dyrektor festiwalu Małgorzata Mendel, w programie wrześniowej jubileuszowej edycji znalazła się gala w Teatrze im. Adama Mickiewicza z największymi przebojami operowymi w wykonaniu ponad stu artystów, inscenizacja „Zemsty Nietoperza”, a także jedno z najpiękniejszych dzieł oratoryjnych, czyli „Mała msza uroczysta” Rossiniego. Prócz tego odbył się koncert XIX i XX-wiecznych pieśni polskich i ukraińskich i prawykonanie suity inspirowanej muzyką Szymanowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję