Reklama

Kościół

Kard. R. Sarah: Kościół musi być dla poszukujących Boga

Kościół katolicki musi mocniej odpowiedzieć na poszukiwanie Boga przez ludzi – uważa kardynał kurialny Robert Sarah. W wywiadzie dla francuskiej gazety „Le Figaro” z 1 lipca zwrócił uwagę, że pandemia ukazała duchową tęsknotę wielu osób. „Paradoks naszych czasów” polega na tym, że rośnie liczba tych, którzy szukają Boga, ale debata publiczna i scena polityczna coraz bardziej Go wykluczają. „Nadszedł więc czas, by Kościół powrócił do tego, czego się od niego oczekuje: do mówienia o Bogu, duszy, życiu pozagrobowym, śmierci, a przede wszystkim o życiu wiecznym” – powiedział 77-letni purpurat.

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Krzysztof Świertok

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

Ci, którzy zaprzeczaja życiu duchowemu, odrzucają też to, co nadaje godność mężczyznom i kobietom – stwierdził kardynał, który niedawno wydał „Katechizm życia duchowego”. „Co jest jeszcze wielkiego w naszym życiu bez życia wewnętrznego? Co pozostaje, co wymyka się prawom rynku i materii?” – zapytał retorycznie rozmówca paryskiego dziennika.

Skrytykował fakt, że „zbyt wiele czasu poświęcamy na rozmowy o strukturach Kościoła. To nikogo nie interesuje!” Jego zdaniem „tym, co naprawdę się liczy, jest nasze życie wieczne, nasze życie w przyjaźni z Bogiem. Kościół istnieje po to, aby byli święci. Reszta jest drugorzędna”.

Kard. Sarah powiedział, że ludzie chcą się spotykać z księdzem, by szukać Boga, a „nie po to, by ratować planetę”. Powołał się też na słowa Franciszka, że Kościół nie jest organizacją pozarządową. „Nazajutrz po swoim wyborze Ojciec Święty powiedział, że jeśli Kościół przestanie szukać Boga przez modlitwę, to ryzykuje zdradę”. Boga spotyka się przede wszystkim w sakramentach takich jak chrzest czy spowiedź – przypomniał hierarcha kurialny.

Robert Sarah urodził się 15 czerwca 1945 w Ourous w północno-zachodniej Gwinei. Święcenia kapłańskie przyjął 20 lipca 1969 z rąk arcybiskupa stolicy kraju Konakry – Raymonda-Marii Tchidimbo, którego był później następcą. Kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie. 13 sierpnia 1979 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Konakry. Sakry biskupiej udzielił mu 8 grudnia tegpoż roku kard. Giovanni Benelli. Miał wówczas 34 lata i był najmłodszym biskupem katolickim na świecie. W latach 1985–2001 stał na czele konferencji episkopatu swego kraju.

1 października 2001 papież powołał go na sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefektem był wtedy włoski kardynał Crescenzio Sepe. 7 października 2010 Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, koordynującej działalność charytatywną Kościoła a na konsystorzu 20 listopada tegoż roku włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. W tym charakterze kard. Sarah ziął udział w konklawe w marcu 2013, które wybrało Franciszka.

Reklama

24 listopada 2014 nowy papież mianował go prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Stanowisko to piastował do 20 lutego 2021, gdy ustąpił po ukończeniu 75 lat. 8 kwietnia 2021 Franciszek powołał go na członka Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Kard. R. Sarah odwiedził Polskę m.in. z okazji prezentacji 15 marca 2016 w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie jego wywiadu-rzeki pt. "Bóg albo nic: rozmowa o wierze" (Wydawnictwo Sióstr Loretanek). Ponadto po polsku wydano jeszcze 4 inne jego dzieła, w tym "Z głębi naszych serc", napisaną wspólnie z Benedyktem XVI (w 2020 roku).

Podziel się cytatem

Kardynał jest znany z jednoznacznej obrony tradycyjnego nauczania katolickiego nt. rodziny, moralności seksualnej i prawa do życia oraz ze stanowczego potępiania islamskiego radykalizmu. Jest zdecydowanym przeciwnikiem zachodnich ideologii homoseksualnych i aborcyjnych, gender, feminizmu, sekularyzmu i idei związków partnerskich, które wraz z fundamentalizmem muzułmańskim porównuje do nazizmu i komunizmu oraz do apokaliptycznych Bestii. Nierzadko też media liberalne ukazują go jako krytyka reform liturgicznych Soboru Watykańskiego II i przychylnego Mszy trydenckiej, choć w rzeczywistości krytykuje on raczej różne wynaturzenia liturgiczne, utrudniające – jego zdaniem – ukierunkowanie człowieka na Boga.

2022-07-02 09:33

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pora wracać do kościoła

Żadnej transmisji nie można stawiać na równi z osobistym kontaktem z Panem Bogiem – pisze w liście do biskupów kard. Robert Sarah.

Kardynał Robert Sarah, przewodniczący watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wystosował list w sprawie celebracji liturgii w czasie pandemii COVID-19 i po jej zakończeniu do przewodniczących Konferencji Episkopatów Kościoła katolickiego. Treść listu została zatwierdzona przez papieża, który zlecił jego publikację. Nosi on tytuł: Z radością powróćmy do Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Polak nuncjuszem na Madagaskarze

2022-09-27 13:05

[ TEMATY ]

nuncjusz

Nuncjusz Apostolski

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty mianował ks. prałata Tomasza Grysę, radcę nuncjatury, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na Reunion, podnosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną Rubikon – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to Matka Boża” - o. Pio o różańcu

2022-09-29 21:02

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Adobe Stock

Ojciec Pio, jeden z największych świętych wszystkich czasów, nieustannie modlił się na różańcu. Zawsze widywano go modlącego się, z różańcem w ręku. Z tego powodu jego współbrat i zarazem biograf o. Alessandro da Ripabottoni oraz abp Paweł Carta określali go „żyjącym różańcem”.

Zamiłowanie do modlitwy różańcowej Ojciec Pio wyniósł z domu rodzinnego, w którym codziennie wieczorem, o stałej porze, rodzice wraz ze wszystkimi dziećmi wspólnie, na klęcząco, odmawiali Różaniec. Jego matka była bardzo pobożna, to samo można powiedzieć o jego ojcu, uważanym za człowieka, który nieustannie odmawiał Różaniec, a zamiłowanie do tej modlitwy przekazał swojemu synowi. Francesco, już jako mały chłopiec, sam odmawiał Różaniec podczas pilnowania owiec pasących się na Piana Romana. W styczniu 1903 roku, kiedy żegnał się z rodziną przed odjazdem do nowicjatu, jego Matka dała mu swój różaniec, który zachował do końca życia. „On dotrzyma ci towarzystwa w miejsce matki” – powiedziała to, żeby upewnić go o opiece Matki Bożej Różańcowej. Źródłem umiłowania modlitwy różańcowej przez św. Ojca Pio była jego miłość do Matki Najświętszej, którą również wyniósł z rodzinnego domu w Pietrelcinie i pogłębiał z każdym dniem w życiu zakonnym. Jego bezgraniczne oddanie Matce Najświętszej zaowocowało pragnieniem całkowitego upodobnienia się do Jej Syna, a także do Niej samej. Usilnie dążył do nabycia cnót określanych jako maryjne, przede wszystkim cnoty pokory, ubóstwa, gotowości do podejmowania ofiar i znoszenia wszelkich cierpień dla wzrostu Królestwa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję