Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wspólnie polsko-ukraińskie zakończenie roku szkolnego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po dziesięciu miesiącach uczniowie szkół wszystkich typów w Polsce rozpoczęli zasłużone wakacje. Podczas uroczystych gali zakończenia roku szkolnego w wielu placówkach spotkali się polscy i ukraińscy uczniowie, którzy od marca także uczą się w polskich szkołach.

Od kilku miesięcy w XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi uczniowie z Ukrainy uczyli się w dwóch oddziałach przygotowawczych. Do tych uczniów skierowała także swoje specjalne słowa dyrektor szkoły: - Zostaliście wepchnięci do kraju, w którym nie chcieliście być. Zostaliście zmuszeni do nauki języka, którego niekoniecznie może chcieliście poznać. I być może będziecie musieli zostać z nami dłużej. Nasze życie to pasmo wyborów. Te wybory są raz dobre, raz złe. To służy do tego, że my dojrzewamy i rozwijamy się, lepiej rozumiemy siebie i lepiej rozumiemy innych. Przez pryzmat ostatnich dwóch lat – pandemii i wojny – możemy inaczej spojrzeć na to kim jesteśmy, gdzie jesteśmy. Jestem bardzo dumna ze społeczności naszego liceum, że w tych trudnych chwilach, okazaliśmy się być wsparciem dla naszych ukraińskich kolegów. Ale również dlatego, że czas pandemii nie złamał nas – podkreśliła Monika Antosiak, dziękując jednocześnie nauczycielom, wychowawcom i pedagogom na co dzień pracującymi z młodzieżą, za atmosferę tworzenia szkoły przyjaznej i wspierającej dla uczniów.

Podczas uroczystej akademii zakończenia roku 2021/2022 zostały wręczone nagrody za najlepsze wyniki w nauce oraz zaangażowanie uczniów na tle szkoły i działalności społeczności lokalnej. Był to także czas na wyróżnienia dla przyjaciół z Ukrainy, podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i rodziców. - Ten rok jest trochę inny niż poprzednie, bo mamy szansę, tak jak kiedyś, spotykać się razem. Ten poprzedni rok upłynął nam pod znakiem pandemii (…), z kolei 24 luty to czas, kiedy okazuje się, że wszystko co jest pewne, pewne nie jest. Można nie mieć domu, można nie mieć gdzie wrócić, można nie mieć już bliskich, którzy właśnie zginęli w nalotach bombowych. Dlatego myślę, że każdy z nas powinien doceniać to co ma dzisiaj - mówiła dyrektor Monika Antosiak. Od kilku miesięcy w szkole uczniowie z Ukrainy uczyli się w dwóch oddziałach przygotowawczych.

Reklama

XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Łodzi jest jedną z niewielu w regionie łódzkim szkołą mundurową. Ma 18 lat doświadczenia w prowadzeniu klas mundurowych. W nowym roku szkolnym 2022/2023 liceum otworzy pięć klas pierwszych: dwie klasy policyjne z elementami kryminalistyki, jedną klasę wojskową, klasę o profilu bezpieczeństwa publicznego (ze szczególnym uwzględnieniem działań antyterrorystyczych i cyberbezpieczenstwa) oraz klasę służb ratowniczych. – Nasza szkoła oferuje swoim uczniom szereg praktycznych zajęć programowych, zgodnych z profilem danej klasy m.in.: edukację policyjną i elementy kryminalistyki, podstawy szkolenia wojskowego, podstawy bezpieczeństwa wewnętrznego i cyberbezpieczenstwa oraz podstawy funkcjonowania służb ratowniczych i podstawy ratownictwa medycznego. We wszystkich klasach dla chętnych oferujemy zajęcia dodatkowe m.in.: sztuki walki, elementy mediacji i negocjacji oraz język angielski zawodowy – opowiada Aneta Rogalska, wicedyrektor XVIII liceum.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zakończy się pod koniec lipca.

2022-07-02 10:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gałków Duży: Wspomnienie ks. Sławomira Ochockiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Ksiądz Sławomir Ochocki przybył do parafii Świętej Trójcy w Gałkowie Dużym we wrześniu 2002 roku 1 września. Rano, przed mszą na rozpoczęcie nowego roku szkolnego stał w drzwiach świątyni i witał swoich nowych parafian, a szczególnie pierwszoklasistów – nowych w szkole tak jak i on nowy w naszym kościele. To było 18 lat temu. Pamiętamy jego uśmiech i ciekawość nowego w jego oczach. I tak było przez cały czas jego posługi dla nas.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: chrześcijanin winien wyzbyć się lęków i żyć w gotowości

2022-08-07 12:09

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Na znaczenie postawy zaufania Bogu i gotowości dla pokonania lęków, które czasami nas paraliżują i do przezwyciężenia pokusy biernego, pogrążonego we śnie życia wskazał 7 sierpnia Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do czytanego w 19 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Łk 12, 32-48) wskazującego na konieczność gotowości na przyjście Pana. Zachęcił do ufności, ponieważ nasze dzieje są mocno osadzone w rękach Boga. „Nie bójcie się: oto pewność, do której należy przywiązać swe serce!” – zachęcił Franciszek. Jednocześnie zaznaczył, że taka postawa nie upoważnia nas do lenistwa, gdyż miłość oznacza wrażliwość na drugiego, świadomość jego potrzeb, gotowość słuchania i akceptowania. Oznacza to czuwanie czyli nie rozpraszanie się, „nie poddawanie się wewnętrznemu lenistwu, bo nawet w sytuacjach, w których się tego nie spodziewamy, Pan przychodzi” – wskazał Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

„Wolni i wyzwalający” - pół tysiąca pątników pieszych z diec. świdnickiej już na Jasnej Górze

2022-08-08 17:24

BPJG

By stawać się ludźmi wolnymi od lęku, zniewoleń, nienawiści i grzechu modlili się w drodze pątnicy diec. świdnickiej. Na Jasną Górę dotarła 19. diecezjalna pielgrzymka pod hasłem: „Wolni i wyzwalający”, a w niej prawie pół tysiąca osób. Więcej niż 1/3 pielgrzymów przyszła po raz pierwszy.

Za trud pielgrzymowania, za to, że część swojego wakacyjnego odpoczynku i urlopu poświęcili na rekolekcje w drodze podziękował pątnikom bp Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki. - Dziękuję, że szukacie sposobu na pogłębienie swojego życia duchowego. Wszystko po to, żeby zbliżyć się możliwie jak najlepiej do Pana Boga, by odkryć, jak On działa w codziennym życiu. Czynicie to właśnie przez Maryję, prosząc Ją o wsparcie, o wyjednanie łaski głębokiej wiary, która się nie lęka i która czyni cuda” - powiedział kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję