Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Andrespol: Pełni wdzięczności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu parafianie pożegnali swojego proboszcza ks. kan. Mariana Górkę, w związku ze zbliżającą się emeryturą. W swoim słowie skierowanym do wiernych zwrócił szczególną uwagę na wyraz dziękczynienia Matce Bożej, by swoje serca kierować ku wdzięczności za każde dobro otrzymane od Boga.

- Najważniejsze dziś, jest powiedzieć Maryi dziękuję. To jest przesłanie tego święta, tego odpustu, tego, że jesteśmy tak licznie, uroczyście zgromadzeni, aby wyrazić Maryi wdzięczność, bo to Ona od początku była kimś, kto prosił Boga o to wszystko dobro, które było, jest i będzie tutaj w tym miejscu, w tej wspólnocie, wśród tych, którzy gromadzą się i będą się tutaj gromadzić. Namaszczając i konsekrując tę świątynię oddaliśmy ją Bogu, by do Boga przychodzili wszyscy. I ci, którzy się źle mają, i ci którym dobrze powodzi się w sferze duchowej i materialnej. Ona wszystkich przygarnia. Jest Matką wszystkich i kocha wszystkich – mówi ks. Proboszcz.

W dalszej części ksiądz Górka nawiązał do wizerunku Matki Bożej w obrazie, znajdującym się w ołtarzu głównym, podkreślając posłuszeństwo i wierność Maryi, która ma wzrok skierowany w kierunku tych, którzy się do Niej modlą, wiedząc, czego nam potrzeba.

- Z tą wiarą dziękujmy, prośmy i starajmy się Jej powierzać to, co trudne, to co niepokoi, to co boli, to co piękne, szlachetne. Przyjdźcie do Niej, podziękować. Niech modlitwa nie będzie wtedy kiedy czegoś potrzebujemy, niech się nie sprawdza to porzekadło, „kiedy trwoga to do Boga” zawsze do Boga. Zawsze umiejmy dziękować, kto dziękuje, tym więcej zyskuje i otrzymuje. W każdą środę odmawiając nowennę prosimy Maryję w różnych intencjach - dziękczynnych i przebłagalnych. Jej chcemy w ten sposób przekazać, bo wiem, że ona to zaniesie do tronu Bożego. Maryja zawsze wskazywała, tak jak na tym obrazie, w kierunku Jej Syna i to co, powiedziała w Kanie – uczyńcie, co wam powie Mój Syn, przez ten obraz mówi nieustannie. Matka Boża ma wzrok skierowany w kierunku tej osoby, bo ona nie odtrąca, nie odpuszcza, nie zapomina o nikim. Ona najlepiej wie, co nam potrzeba. Papież Franciszek powiedział takie zdanie – do Nieba nie zabierzemy tego, co zgromadzimy dla siebie, tylko to, co damy, to co przekażemy, czym obdarzymy innych, to zbierzemy do nieba, i to będzie nasz najlepszy zadatek na życie wieczne - dodaje kapłan. 

Reklama

Procesja wokół świątyni oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyły uroczystości odpustowe. Parafianie i zgromadzeni przyjaciele podziękowali księdzu proboszczowi za trud i służbę na rzecz kościoła.

Tydzień wcześniej miała miejsce konsekracja świątyni i ołtarza pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia. Eucharystię koncelebrowali księża z dekanatu Łódź Olechów. W wydarzeniu wzięli udział parafianie oraz wszyscy przyjaciele tego miejsca, którzy przyczynili się do budowy kościoła. Równie licznie zgromadzili się podczas mszy świętej dziękczynnej za konsekrację świątyni i ołtarza oraz, by wspólnie podziękować księdzu proboszczowi za okazane serce i zaangażowanie w tworzenie wspólnoty parafialnej.

Ksiądz Marian Górka od 1994 r. pełni funkcję proboszcza Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Andrespolu. Jako pierwszy staje się pomysłodawcą i budowniczym kaplicy, kościoła z plebanią a w późniejszych latach cmentarza wraz z kaplicą cmentarną. 12 grudnia 2011 roku – Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek mianował księdza Górkę – kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łaskiej.

2022-07-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kościół potrzebuje świętych dnia powszedniego!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Czego dziś potrzebuje Kościół? Męczenników, świadków, świętych dnia powszedniego. Bez nich Kościół nie może iść na przód! Tych, którzy mają odwagę wziąć Chrystusa i nieść go do ludzi! - mówił metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki podczas intronizacji relikwii św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowzięcie Matki Bożej - 15 sierpnia: święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywy

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Jezus nie zostawia na polu walki

2022-08-15 16:39

Magdalena Lewandowska

Uroczysty Apel Wojskowy odbył się na wrocławskim Rynku.

Uroczysty Apel Wojskowy odbył się na wrocławskim Rynku.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, a jednocześnie Święto Wojska Polskiego, Mszy św. w Bazylice Garnizonowej przewodniczył bp Maciej Małyga. Apel wojskowy i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych odbył się na wrocławskim Rynku, wielkim zainteresowaniem cieszyła się także wystawa sprzętu wojskowego.

Eucharystia rozpoczęła oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego we Wrocławiu. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa, kombatanci, weterani, dowódcy wojskowi i żołnierze na czele z Kompanią Honorową Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję