Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Andrespol: Pełni wdzięczności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Andrespolu parafianie pożegnali swojego proboszcza ks. kan. Mariana Górkę, w związku ze zbliżającą się emeryturą. W swoim słowie skierowanym do wiernych zwrócił szczególną uwagę na wyraz dziękczynienia Matce Bożej, by swoje serca kierować ku wdzięczności za każde dobro otrzymane od Boga.

- Najważniejsze dziś, jest powiedzieć Maryi dziękuję. To jest przesłanie tego święta, tego odpustu, tego, że jesteśmy tak licznie, uroczyście zgromadzeni, aby wyrazić Maryi wdzięczność, bo to Ona od początku była kimś, kto prosił Boga o to wszystko dobro, które było, jest i będzie tutaj w tym miejscu, w tej wspólnocie, wśród tych, którzy gromadzą się i będą się tutaj gromadzić. Namaszczając i konsekrując tę świątynię oddaliśmy ją Bogu, by do Boga przychodzili wszyscy. I ci, którzy się źle mają, i ci którym dobrze powodzi się w sferze duchowej i materialnej. Ona wszystkich przygarnia. Jest Matką wszystkich i kocha wszystkich – mówi ks. Proboszcz.

W dalszej części ksiądz Górka nawiązał do wizerunku Matki Bożej w obrazie, znajdującym się w ołtarzu głównym, podkreślając posłuszeństwo i wierność Maryi, która ma wzrok skierowany w kierunku tych, którzy się do Niej modlą, wiedząc, czego nam potrzeba.

- Z tą wiarą dziękujmy, prośmy i starajmy się Jej powierzać to, co trudne, to co niepokoi, to co boli, to co piękne, szlachetne. Przyjdźcie do Niej, podziękować. Niech modlitwa nie będzie wtedy kiedy czegoś potrzebujemy, niech się nie sprawdza to porzekadło, „kiedy trwoga to do Boga” zawsze do Boga. Zawsze umiejmy dziękować, kto dziękuje, tym więcej zyskuje i otrzymuje. W każdą środę odmawiając nowennę prosimy Maryję w różnych intencjach - dziękczynnych i przebłagalnych. Jej chcemy w ten sposób przekazać, bo wiem, że ona to zaniesie do tronu Bożego. Maryja zawsze wskazywała, tak jak na tym obrazie, w kierunku Jej Syna i to co, powiedziała w Kanie – uczyńcie, co wam powie Mój Syn, przez ten obraz mówi nieustannie. Matka Boża ma wzrok skierowany w kierunku tej osoby, bo ona nie odtrąca, nie odpuszcza, nie zapomina o nikim. Ona najlepiej wie, co nam potrzeba. Papież Franciszek powiedział takie zdanie – do Nieba nie zabierzemy tego, co zgromadzimy dla siebie, tylko to, co damy, to co przekażemy, czym obdarzymy innych, to zbierzemy do nieba, i to będzie nasz najlepszy zadatek na życie wieczne - dodaje kapłan. 

Reklama

Procesja wokół świątyni oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyły uroczystości odpustowe. Parafianie i zgromadzeni przyjaciele podziękowali księdzu proboszczowi za trud i służbę na rzecz kościoła.

Tydzień wcześniej miała miejsce konsekracja świątyni i ołtarza pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia. Eucharystię koncelebrowali księża z dekanatu Łódź Olechów. W wydarzeniu wzięli udział parafianie oraz wszyscy przyjaciele tego miejsca, którzy przyczynili się do budowy kościoła. Równie licznie zgromadzili się podczas mszy świętej dziękczynnej za konsekrację świątyni i ołtarza oraz, by wspólnie podziękować księdzu proboszczowi za okazane serce i zaangażowanie w tworzenie wspólnoty parafialnej.

Ksiądz Marian Górka od 1994 r. pełni funkcję proboszcza Parafii NMP Nieustającej Pomocy w Andrespolu. Jako pierwszy staje się pomysłodawcą i budowniczym kaplicy, kościoła z plebanią a w późniejszych latach cmentarza wraz z kaplicą cmentarną. 12 grudnia 2011 roku – Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek mianował księdza Górkę – kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Łaskiej.

2022-07-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Weekend Małżeński

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Sandy Millar

Duszpasterstwo Rodzin archidiecezji łódzkiej i Fundacja Służby Rodzinie „Nadzieja” zapraszają małżeństwa do udziału w weekendzie „SEX JEST BOSKI” prowadzonym przez o. Ksawerego Knotza.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki, która wyruszyła z Częstochowy, osoby z okolic Sokołowa, Konina i Jedlni

2022-08-06 12:56

[ TEMATY ]

wypadek

Chorwacja

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Autokarem, który uległ wypadkowi w Chorwacji podróżowała pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa, która wyruszyła w piątek Częstochowy do Medziugorje, byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jasina poinformował w sobotę dziennikarzy, że w autokarze "było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców".

CZYTAJ DALEJ

Bazylika Bożego Miłosierdzia - skarb dany przez Boga dla nas

2022-08-08 16:01

Małgorzata Pabis

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket  - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę – 7 sierpnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia homilie przygotowujące bezpośrednio wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracji bazyliki głosił ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

    Sercanin nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus wzywa nas: „Czuwajcie!”. - To wezwanie do czuwania otrzymujemy w dniach, kiedy przygotowujemy się do rocznicy poświęcenia – konsekracji tej świątyni, naszej bazyliki, która jaśnieje na tym wzgórzu Bożego Miłosierdzia. Jest to zatem dla nas pewne przynaglenie, byśmy odświeżyli nasze spojrzenie na to miejsce, na to święte miejsce. To dobra okazja, by na nowo spojrzeć na skarby duchowe, które są w naszym zasięgu – powiedział kaznodzieja i dodał: - Bazylika znakiem. (…) Izraelici, wychodząc z niewoli wiedzieli tylko jedno: chcieli pozbyć się ciężaru niewoli. Ale dokąd i jak mają pójść – tego nie wiedzieli. Odkrywali to systematyczne przez 40 lat pobytu, formowania się narodu na pustyni. Tam właśnie ten znak nocy paschalnej i świetlistego obłoku towarzyszył im, aby doszli do ziemi obiecanej ich przodkom. Poprzez znak nocy paschalnej, celebrowanej potem co roku, uświadamiali sobie coraz bardziej swoją przynależność do Boga, wielki dar swojej wiary. Otóż i my, jako ów „szczęśliwy naród wybrany przez Pana” otrzymujemy znaki zmiłowania Bożego. Dla nas są nimi: Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka, Godzina Miłosierdzia. Ale do tych znaków zmiłowania Bożego musimy zaliczyć także znak tej bazyliki. To rodzaj owego świetlistego obłoku – który prowadził Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. To Boża Szekinach!!! – znak wyjątkowej obecności Bożej, Miłosierdzia Bożego dla człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję