Reklama

Wiara

30 lipca

#KrwiodawstwoŻycia: Maryja, Matka Kościoła – w Krwi Chrystusa

21 listopada 1964 roku papież Paweł VI, podczas trwania Soboru Watykańskiego II, ogłosił uroczyście Maryję „Matką Kościoła”.

2022-07-29 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Z „Przemówienia na zakończenie III Sesji Soboru Watykańskiego II”

Oto dlaczego w wizji Kościoła należy rozważać cuda, jakie Bóg zdziałał w osobie swej Matki. Znajomość prawdziwej nauki katolickiej o Maryi, będzie zawsze kluczem do właściwego zrozumienia misterium Chrystusa i Jego Kościoła. (…) Przeto na chwałę Matki Bożej i ku naszemu pokrzepieniu, ogłaszamy Najświętszą Maryję Pannę Matką Kościoła, to jest Matką całego ludu Bożego. (…) Jak Boże macierzyństwo jest podstawą specjalnej więzi Maryi z Chrystusem oraz fundamentem Jej obecności w ekonomii zbawienia, dokonanej przez Chrystusa Pana, tak też jest ono zasadniczą podstawą stosunku Maryi do Kościoła. Maryja bowiem jest Matką Tego, który od pierwszego momentu swego Wcielenia w dziewiczym Jej łonie, złączył w sobie – jako Głowie – swoje Mistyczne Ciało, którym jest Kościół. Stąd Maryja, jako Matka Chrystusa, jest również Matką wszystkich wiernych i wszystkich pasterzy, tzn. całego Kościoła.

Refleksja

Tytuł Matki Kościoła stanowi niejako streszczeniem wielkiej miłości. Maryja daje Kościołowi Zbawiciela, aby dla każdego człowieka był światłem prawdy oraz narzędziem zbawienia, rodząc się w jego sercu przez wiarę oraz łaskę, i aby mógł on rozeznać, jaki plan ma Bóg wobec niego. Maryja dała Jezusa światu z niezmierzonej miłości do Boga i ludzi, których czule przygarnia do swojego macierzyńskiego serca. Ona widziała nasze dusze, nasze wnętrze, w świetle Boskiej Krwi. Jej miłość do ludzi wytryskuje z mocy Ducha Świętego, który tak jak przynaglał Jezusa do przelania swojej Krwi, tak wypełnił i wypełnia serce Matki niepojętą czułością do Jezusa, który złożył najwyższą ofiarę swojego życia na krzyżu. Tak jak Krew Chrystusa stała się więzią łączącą Boga Ojca z ludźmi, tak połączyła ona również z ludźmi Maryję. Podczas swojego życia, przez dary Ducha Świętego, Maryja dogłębnie zrozumiała, że owocem Boskiej Krwi jesteśmy my, przeznaczeni do tego, aby przez łaskę stać się przybranymi dziećmi Ojca oraz dziedzicami Jego chwały. Maryja, przebywając w wiecznej chwale, nadal spełnia swoją misję macierzyńskiej opieki nad człowiekiem, aby dusze nie zostały zgubione, ale pozyskane na nowo, odziane w szatę Przenajdroższej Krwi. Dlatego nawrócenia poszczególnych ludzi noszą zawsze ślad dyskretnego, ale skutecznego orędownictwa Matki naszego Pana. Zaraz po Chrystusie oraz przez Jego zasługi, to właśnie Maryja jest ukoronowaniem dzieła zbawienia.

Reklama

Z „Hymnów Maryjnych” nieznanego autora (z około X w.)

O święta Pani świata, przesławna niebios Królowo, jaśniejąca Gwiazdo Morska, przedziwna Dziewico Matko, wejrzyj na nas, o słodka Córo, rozbłyśnij już, o Dziewico, przynieś nam ten szlachetny kwiat, którym jest Chrystus – Bóg i Człowiek. Oto my obchodzimy uroczystość Twoich narodzin; dzień, w którym Ty, potomkini uprzywilejowanego rodu, zajaśniałaś światu. Dzięki Tobie my jesteśmy zarówno bytami ziemskimi, jak i mieszkańcami niebios, żyjącymi w przedziwny sposób w tym niebiańskim pokoju. Niech będzie chwała Trójcy Świętej na wieki wieków, za wyrokiem Której, Ty jesteś nazywana błogosławioną Matką Kościoła.

Prośby

Zwróćmy się wspólnie z naszą modlitwą do Maryi i wołajmy:

Wysłuchaj nas, Matko Kościoła.

Aby nasze życie było zawsze żywym świadectwem Ewangelii:

Wysłuchaj nas, Matko Kościoła.

Abyśmy potrafili naśladować apostolską gorliwość Jezusa i Maryi w zbawianiu wszystkich ludzi:

Wysłuchaj nas, Matko Kościoła.

Aby Krew Chrystusa nieustannie przemieniała nasze życie:

Wysłuchaj nas, Matko Kościoła.

Boże Wszechmocny, który w swoich tajemniczych planach zbawienia wszystkich ludzi zechciałeś złączyć Maryję z dziełem odkupienia swojego Syna, dozwól nam cieszyć się Jej wstawiennictwem u Jezusa, swojego Syna, abyśmy mogli Cię wielbić i wiernie Tobie służyć. Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Reklama

Tekst pochodzi z książki: KREW CHRYSTUSA - codzienne rozważania na lipiec

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#KrwidawstwoŻycia
<a href="https://www.niedziela.pl/krwiodawstwozycia"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-krwiodawstwozycia-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #KrwidawstwoŻycia" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

Ocena: +46 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia: Krew Chrystusa – znak jedności

2022-07-19 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Św. Paweł Apostoł podkreśla pokojową i jednoczącą rolę Jezusa Chrystusa. Przez swoją odkupieńczą śmierć zniweczył On wszelką przeszkodę, aby stworzyć nową i zjednoczoną ludzkość.

Z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan

CZYTAJ DALEJ

Potwierdzono śmierć s. Janiny Mateusiak w wypadku autokaru w Chorwacji

2022-08-08 19:09

Facebook.com

Siostra Janina Mateusiak ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu jest jedną z dwunastu ofiar wypadku drogowego w Chorwacji – informuje Radio Plus Radom. Autokar wiozący pielgrzymów do Medjugorie wpadł w sobotę rano do przydrożnego rowu na autostradzie A4, na północ od Zagrzebia.

Ks. Damian Fołtyn, rzecznik radomskiej kurii poinformował, że s. Janina Mateusiak jest jedyną zmarłą osobą, która pielgrzymowała z terenu diecezji radomskiej do Medjugorie. O śmierci zakonnicy poinformowała również Przełożona Sióstr Nazaretanek. - Nasza s. Janina Mateusiak zginęła w wypadku autokaru jadącego do Medjugorie w dniu 6 sierpnia 2022 r. Prosimy o modlitwę za jej dusze a także o powrót do zdrowia s. Urszuli, s. Emmanueli oraz wszystkich poszkodowanych - informują nazaretanki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Zobacz #PolskaPielgrzymuje!

2022-08-13 11:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Na Jasnej Górze trwa pielgrzymkowy szczyt. Tylko dziś dotrze 12 pieszych pielgrzymek. Zobacz #PolskaPielgrzymuje! - zachęcają paulini. Od dziś na jasnogórskim kanale YouTube transmisja nie tylko Mszy św., ale też wejść pieszych pielgrzymek. To odpowiedź zakonników na oczekiwanie pielgrzymów, którzy łącząc się duchowo, chcą razem modlić się i być świadkami tego, co nazywane jest polskim fenomenem.

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podkreśla, że „prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe mają cały sztab osób odpowiedzialnych za przekaz multimedialny, za zdjęcia, przekaz radiowy, telewizyjny. Chcą widzieć jak pielgrzymują ich najbliżsi, przyjaciele, parafia, diecezja”. - My także wychodząc naprzeciw temu wielkiemu zainteresowaniu i chęci łączności w modlitwie będziemy wszystkie wejścia pieszych pielgrzymek transmitować. Zachęcamy do wspólnej radości i modlitwy z jasnogórskiego szczytu - zaprasza jasnogórski kustosz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję